Piyasada LCD TV, LED TV ve Plazma TV modelleri genel olarak karşı karşıya geldiği zaman aralarındaki farkların gözle görülür olduğu açık bir şekilde ortadadır.

Bu üç TV çeşidinin arasındaki farkları incelemek gerekir ise, öncelikle dikkat çeken noktalardan biri özellikle ışık ve parlaklık kalitesi konusunda LED TV’lerin diğerlerine göre bir adım daha önde olduğunu söylemek mümkündür. Aslında Tv çeşidi diye kastedilen panel çeşididir. Tv’nin diğer özellikleri tamamen aynı olup paneli Led, Lcd ya da plazma olabilir.

lcd

Işık ve parlaklık özelliğinin derecesine göre LED TV’yi takip eden LCD TV’ler bulunmaktadır. Geride kalan model ise Plazma TV’ler olmaktadır. Siyah seviyesinde ise önde gelen model bu defa Plazma TV’ler olmaktadır.

LCD TV’leri siyah seviyesinde geride bırakmayı başaran Plazma teknolojisi, yaşanan son gelişmeleri ile birlikte bu konuda geliştirmelere gitmekte olan LED TV panelleri ile beraber zirvede olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda kontrast oranında da Plazma TV ve LED TV önde iken, LCD TV panelleri geri planda kalmaktadır.

 

led

Yüksek kontrast oranı sayesinde izleyiciye sunulmakta olan derinlik hissini en iyi veren televizyon modeli ise Plazma TV’ler olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise LED TV’lerin bazı modellerinde bu yüksek kontrast oranına ulaştığı gözlemlenmektedir.

Bu üç Tv çeşidi arasında enerji tüketimi farkına değinmek gerekir ise, LED TV’lerin arka ışığı kapanabildiği için çok daha az miktarda enerji harcamaktadır. Bu enerji tasarrufunu takip eden model ise LCD TV panellerinin olduğunu söylemek mümkündür. Plazma televizyonları eskiye oranla çok daha az bir güç harcamakta olsalar da, bu konuda LCD TV ve LED TV teknolojisinin gerisinde kalmaktan kurtulamamaktadır. Özellikle Edge LED TV olarak adlandırılan ve kenar aydınlatmalarına sahip olan LED TV panellerde ise karşı karşıya kalınan ekranın bazı yerlerinin diğer bölgelerine göre daha parlak kalma durumu ise Plazma TV’lerde pek karşılaşılmayacak bir durumdur. Bu konuda Plazma TV’lerin daha güvenilir olduğunu söylemek mümkündür.

plazma

Bu üç Tv çeşidinin fiyat farkını ele almak gerekir ise, piyasada en ucuz olarak bulunan LCD TV modelleridir ve bu durumu LED TV’ler takip etmektedir. Plazma TV’ler ise LED TV’lerin gerisinde kalabilmektedir.

Not:Yazıda kullanılan görseller temsildir. LCD,LED ya da Plazma Tv’nin birebir görüntüsünü ifade etmez.