Para birimi dönüştürme oranlarını manuel olarak bulmak yerine, Google E-Tablolar’daki GOOGLEFINANCE işlevini kullanarak güncel ve geçmiş döviz kurlarını alabilirsiniz. Bu oranları kullanarak e-tablonuzdaki herhangi bir para birimini bir başkasına dönüştürebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, GOOGLEFINANCE işlevi Google’ın kullanabileceği doğru finansal verilerden yararlanır.

GOOGLEFINANCE Kullanarak Gerçek Zamanlı Para Birimi Dönüştürme

GOOGLEFINANCE işlevi, finansal piyasalarla ilgili mevcut, gerçek zamanlı verileri alabilir. Bu, GOOGLEFINANCE kullanarak e-tablonuza eklendiğinde, her 20 dakikada bir güncellenecek olan döviz kurlarını içerir.

Geçerli döviz kurunu bulmak için GOOGLEFINANCE formülünün biçimi, USD ve GBP’yi diğer üç harfli para birimi kodlarıyla değiştirebileceğiniz = GOOGLEFINANCE (“Para Birimi: USDGBP”) şeklindedir.

googleetablopara 1

Yukarıdaki örnekte o zamanki USD – GBP oranını göstermektedir. Yukarıdaki örnekte, para birimi kodları formülün içinde kullanılır, ancak bunlara ayrıca başvurabilirsiniz.

Bunu yapmak için, para birimi kodlarınızı iki ayrı hücreye yazın (örneğin, A1 hücresindeki “USD” ve B1 hücresindeki “GBP”).

Üçüncü bir hücreye, = GOOGLEFINANCE (“Currency:” & A1 & A2) yazın; A1 ve A2’yi elektronik tablonuz için uygun hücre referanslarıyla değiştirin.

googleetablopara 2

Yukarıdaki bu oranlar, A sütununda B sütununda listelenen döviz kurlarını gösterir. Örneğin, C2’de kullanılan GOOGLEFINANCE formülü, ABD Doları’ndan İngiliz Sterlini’ne oranı gösterir.

Bu değer (0.7691), İngiliz Sterlini’ne dönüştürülmüş bir ABD Doları’nı gösterir. Daha büyük bir para birimini dönüştürmek için, daha büyük değeri bu oranla çarpabilirsiniz.

Örneğin, 100 $ ‘ı İngiliz Sterlini’ne dönüştürmek için, bu rakamı (100 $) GOOGLEFINANCE işlevi kullanılarak oluşturulan döviz kuru değeri (0.7691) ile çarpacaksınız.

googleetablopara 3

Yukarıdaki örnek B sütununda İngiliz Sterlini’ne çevrilmiş üç farklı ABD Doları rakamını göstermektedir. GOOGLEFINANCE işlevi A3’ten A5’e kadar olan hücrelerde kullanılır ve o zamanki USD’yi GBP oranına döndürür.

B sütunundaki USD rakamının A sütunundaki USD – GBP döviz kuruyla çarpılmasıyla, dönüştürülen GBP tutarı C sütunundakine döndürülür.

Geçmiş Para Birimi Dönüşüm Oranlarını Bulma

GOOGLEFINANCE işlevi geçmiş döviz kurlarını sağlamak için de kullanılabilir. Belirttiğiniz süre boyunca, her günün sonunda ücreti listeler. Bu tek bir gün, bir hafta, bir ay veya daha uzun olabilir.

Bunu yapmak için boş bir hücreyi tıklayın. İlk iç içe geçmiş DATE işlevinin başlangıç ​​tarihi ve ikinci TARİH işlevi bitiş tarihidir.

YYYY’yi yılla, MM’yi ayla ve DD’yi her iki iç içe DATE işlevi için günle değiştirin. Ayrıca, değiştirmek istediğiniz para birimlerine karşılık vermek için para birimi kodlarını da değiştirmeniz gerekir.

googleetablopara 4

Yalnızca tek bir tarih görüntülemek istiyorsanız, bunun yerine = GOOGLEFINANCE (“Para Birimi: USDGBP”, “fiyat”, TARİH (YYYY, MM, DD)) kullanabilirsiniz.

googleetablopara 5

TARİH işlevi yerine BUGÜN gibi diğer işlevleri kullanarak, bir haddeleme listesine de sahip olabilirsiniz. Bu, listenizin her gün güncelleneceği anlamına gelir. Örneğin, son yedi günü görüntüleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için = GOOGLEFINANCE (“Para Birimi: USDGBP”, “fiyat”, BUGÜN () – 7, BUGÜN ()) ‘i kullanabilirsiniz.

googleetablopara 6

BUGÜN işlevi, bitiş tarihi olarak kullanılır; bu, listenizin son yedi gündeki döviz kurlarını (bu örnekte, USD’den GBP’ye kadar) göstermek için her zaman güncelleneceği anlamına gelir.

Bunu daha uzun (veya daha kısa) bir süre boyunca yapmak istiyorsanız, ilk iç içe geçmiş BUGÜN işlevi ile kullanılan sayıyı yedi’den başka bir sayıya değiştirmeniz yeterlidir.

 

1 Yorum

  1. =”1USD = “&GOOGLEFINANCE(“Currency:USDTRY”) girdiğimde hücreye “1USD = 18.545” ibaresi çıkıyor fakat o hücreyi herhangi bir hesaplama işleminde hedeflediğimde , hücrede sadece rakam bulunmadığı için hata veriyor.

    Acaba onun da çaresi var mı?

    Misal
    =B10*B13 dediğimde, hata veriyor çunki “B10” da “1USD = 18.545” yazıyor ve B13 ile çarpılamıyor.