Birçoğumuz Elementary OS sistemini yıllar boyunca uzaktan izledik. Ekran görüntülerini sevdik, ancak deneyimlemek için henüz hazır değildi.

Yeni sürümlerde, Elementary OS gerçekten de hazır görünüyor. Geçiş yapma vakti gelip gelmediğini merak ediyorsanız, cevabın evet olmasının birkaç nedeni olabilir.

1.Elementary OS Sisteminin Vizyonu

elementaryos 1

Çoğu Linux işletim sistemi (“dağıtım”) arasındaki farkı insanlara tarif etmek zordur. Fedora, openSUSE ve Ubuntu, büyük ölçüde aynı yazılımı sağlar. Aynı paket biçimlerini kullanamayabilirler veya aynı varsayılan deneyimler sunamayabilirler, ancak farklılıkları tartışarak bir veya iki podcast bölümünün daha iyi bir kısmını harcayabilir ve hala net bir yanıtla uzaklaşamazsınız.

Elementary OS ‘da durum böyle değil. Bu Linux işletim sistemi kendi masaüstü ortamına sahiptir. Kendi kullanıcı arayüzü ve kendi uygulamaları vardır.

2.Elementary OS’u Öğrenmesi Kolaydır

elementaryos 2

Elementary OS sistemi basittir. Masaüstünü ilk defa çalıştırdığınızda, her şeyi anlamak sadece birkaç saniye alır. “Uygulamalar” etiketli sol üst köşedeki menüden uygulamaları başlatın. Bunu yaptığınızda, sık kullanılanlarınızı kaydedebileceğiniz alt kısımdaki iskelede görünürler.

Sağ üstteki göstergeler ses seviyesi, Wi-Fi, Bluetooth ve güç ayarlarını değiştirmenize izin veriyor. Orada ayrıca bildirimleri kontrol edebilir ve bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Ekranın üst kısmında tarih ve saati bulacaksınız.

İskeledeki simgelere tıklayarak uygulamalar arasında geçiş yapın. Daha fazla uygulama veya güncelleme yüklemek için AppCenter’ı açın.

Bu kadar. Elbette öğrenebileceğiniz klavye kısayolları ve ayarlayabileceğiniz birkaç ayar var, ancak artık Elementary OS sisteminin nasıl kullanılacağını biliyorsunuz.

3.Tutarlı Arayüz

Tutarlılık. Tutarlılık. Tutarlılık. Elementary OS’ da bir uygulama açtığınızda, daha önce açmış olduğunuza benzer şekilde çalışır.

İçerisinde barındırdığı yüzlerde kısayol ile tam bir kullanıcı dostu işletim sistemi diyebiliriz. Hal böyle olunca kullanılabilirlik hat sayaya çıkıyor.

3.Elementary OS  Kendine Ait Uygulamalar Barındırır

elementaryos 3

Elementary OS ekibi kendi uygulamalarından birkaçı tasarlar ve korur. Temel bir işletim sistemi için özel olarak tasarlanmış bir dosya yöneticisi, posta istemcisi, müzik çalar, fotoğraf yöneticisi, metin düzenleyici, uygulama mağazası ve diğer yardımcı programlara sahip olursunuz.

Kuşkusuz, varsayılan uygulamaların bu kadar önemli olup olmadığı tartışmalıdır. Güvenilir bir internet bağlantınız olduğu sürece alternatifleri indirebilirsiniz.

4.Yeni Uygulama Akışına Sahip

elementaryos 4

Bu günlerde, Elementary OS sistemi düzenli olarak yeni uygulamalar tedarik ediyor. Elbette, numara bir mobil uygulama mağazasında, Windows veya macOS’ta gördüğünüzle karşılaştırıldığında hiçbir şey değil. Ancak ilk projenin büyüklüğü göz önüne alındığında, yeni yazılımın miktarı etkileyici.

İlk ekip yıllarca, geliştiriciler için kolay ve cazip bir uygulama mağazası ve dağıtım sistemi oluşturmak için zaman harcadı. Şimdi bu işin meyvelerini görüyoruz. AppCenter’ı ne zaman kontrol ederseniz bir sürpriz bulabilirsiniz.

5.Elementary OS Bitmiş Diyebiliriz

elementaryos 5

Elementary OS projesi kendi dağıtımını kurduğunda, temel işletim sistemi çoğunlukla Ubuntu’nun temalı bir versiyonuna benziyordu. Her yeni sürümde, bu değişti.

Açılıştan kapanmaya, gördüğünüz şey özellikle temel işletim sistemi için tasarlanmıştır. Tabi ki, diğer masaüstü arayüzlerinde olduğu gibi, yapılabilecek daha çok şey var. Ancak temel işletim sistemi artık yarı pişmiş bir girişim gibi görünmüyor. Bu, açık kaynak kodlu dünyanın sunduğu en iyi deneyimlerden biridir.