Bu makalede, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi Kurulumunda karşılaşabileceğiniz bazı genel sorunlar ve bunların nasıl giderileceği listelenmektedir.

Klavye Yazılım Sorunları

Klavyenizde çalışmayan tuşlar veya düğmeler veya hesap makinesi gibi özelliklerle ilgili sorunlar yaşıyorsanız (hesap makinesi uygulaması odak çekmiyor veya klavyeden başlatıldığında görünüyor dahil), ses ayarlamaları ve manipülasyonlar veya parlaklık tuşlarını kullanarak Microsoft Klavyenizle birlikte kullanılan bilgisayarda veya aygıtta en son Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının yüklü olduğundan emin olun.

Cihaz Yazılımı İndirmeleri bölümüne giderek en son güncellemeyi alabilirsiniz. Klavyenizi listeden tanımlayın veya arama çubuğunda arayın. Klavyenizi belirledikten sonra, kullanılabilir indirmeler sayfasına gitmek için seçin. “Yazılım ve Sürücüler” altında, mevcut güncellemeyi seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Kurulum Sırasında Bilgisayarıma Misafir Olarak Oturum Açtım ve Bir Yükleme Hatası Aldım

Kurulum sırasında bilgisayarı bir veya birkaç kez yeniden başlatmanız gerekebilir. Kurulum işlemi sırasında Guests grubunun üyesi olarak oturum açmak bir yükleme hatasına neden olabilir. Kur, Administrators grubunun üyesi olarak oturum açmış olmanızı gerektirir.

Yazılımın Önceki Bir Sürümüne Microsoft Fare ve Klavye Merkezi’nin Yeni Bir Sürümünü Yükledim Ve Bazı Özelleştirmeleri Kaybettim

Yazılımın önceki bir sürümünü kullanıyorsanız ve Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının yeni bir sürümünü yüklerseniz, tuşların yeniden atanması gibi bazı özelleştirmeleri kaybedebilirsiniz. Bu sorunu gidermek için, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını yükledikten sonra klavye özelleştirmelerinizi güncellemeniz gerekebilir.

Microsoft Fare ve Klavye Merkezi Yazılımını Yüklemeye Çalıştığımda, Farklı Bir Klavye Programını Kaldırana Kadar Kurulum Devam Etmiyor

Bilgisayarınızda zaten yüklü bir klavye yazılımı varsa, mevcut klavye yazılımını kaldırana kadar Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını yükleyemeyebilirsiniz. Bazı bilgisayar üreticileri, bilgisayarla birlikte verilen klavyeye uygun klavye yazılımını önceden yükler.

Klavye Yanıt Vermiyor Olarak Görünüyor

 1. USB bağlantısı gevşek olabilir. Klavyeyi çıkartıp tekrar takmayı deneyin.
 2. Klavyeyi farklı bir USB bağlantı noktasına takın.
 3. Klavyeniz bir USB hub’ına veya USB anahtar kutusuna takılıysa, klavyeyi çıkarıp bilgisayara takmayı deneyin.
 4. Kullanılmayan diğer USB aygıtlarını çıkarın.
 5. Düzgün çalıştığını doğrulamak için klavyeyi başka bir bilgisayarda deneyin.
 6. Kablosuz klavye kullanıyorsanız, kablosuz bağlantı sorunlarını giderin.

NOT: PS / 2 konektörleri, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi’nin bu sürümünde desteklenmez. PS / 2 konektörlü bir klavye bağlarsanız, bu yazılım isteğe bağlı ayarları yapılandıramaz.

Klavyemdeki USB Bağlantı Noktalarına Takılan Cihazlar Çalışmıyor

Bazı USB’ler klavyeye takıldığında çalışmaz; bu cihazlar güçlü bir USB hub gerektirebilir veya başka donanım gereksinimlerine sahip olabilir. Cihazınız destekleniyorsa, aşağıdaki çözümleri deneyin:

 1. Klavyeyi farklı bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Klavyeniz bir USB hub’ına veya USB anahtar kutusuna takılıysa, klavyeyi çıkarıp bilgisayara takmayı deneyin.
 3. Kullanılmayan diğer USB aygıtlarını çıkarın.
 4. Düzgün çalıştığını doğrulamak için aygıtı doğrudan bilgisayara takın.

Klavyemdeki Özellikler Windows Terminal Hizmetleri Veya Uzak Masaüstü İle Beklendiği Gibi Çalışmıyor

Microsoft klavyeler ile Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı Windows Terminal Hizmetleri veya Uzak Masaüstü ile kullanım için desteklenmez ve bazı özellikler beklendiği gibi çalışmayabilir.

Tuşlara Bastığımda Bazı Tuşlar Çalışmıyor

 1. Klavyenizi temizleyin.
 2. Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını yükleyin. Bazı tuşlar için Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı gerekir.
 3. Anahtar bir yazılım gerektiriyorsa, yükleyin. Bazı tuş komutları, desteklenen bir e-posta programı, Web tarayıcısı, medya yürütücü, anlık mesajlaşma programı veya grafik düzenleme programı gibi belirli bir programın yüklü olmasını gerektirir.
 4. Aynı anda bir değiştirme tuşuna (Shift, Control, Alt veya Windows gibi) basılırsa, Kısayol Tuşları beklendiği gibi çalışmayabilir.

Kablosuz Klavyeme Belirli Tuşlar Yazdığımda, Ekranda Çift Karakter Görünüyor

Bilgisayarınıza bağlı iki kablosuz alıcınız varsa ve kablosuz klavyenizde tek bir tuş yazarsanız, ekranınızda çift karakter görünebilir. Örneğin, tek bir “a” yazdığınızda, ekranınızda “aa” görebilirsiniz.

Kablosuz alıcılı daha eski bir Microsoft klavye kullanıyorsanız ve yeni bir klavye satın aldıysanız, eski alıcının bağlantısını kesin.

Bazı Tuşları Basılı Tuttuğumda, Onları Bırakana Kadar Tekrar Ediyorlar

Bazı tuşlar, basıldığında ve basılı tutulduğunda tekrarlanacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı klavye modellerinde bu tuşlar yalnızca klavye bilgisayara evrensel bir seri veri yolu (USB) fişi kullanılarak bağlandığında tekrarlanır. Aşağıdaki tuşlar tekrarlanacak şekilde tasarlanabilir: Geri, İleri, Sonraki, Önceki Parça, Sonraki Parça, Ses Düzeyi, Ses Düzeyi +, Yakınlaştırma ve Yakınlaştırma +.

Normal İşlev Tuşları Nerede? (F1-F12)

Bu tuşlar klavyenin üst sırasındadır. Bazı klavye modellerinde bu tuşlar dokunmaya duyarlıdır.

Klavyenizde bir F Lock tuşu varsa, İşlev tuşu modları arasında geçiş yapmak için bu tuşa basın.

İşlev kilidi (F Kilidi) tuşunun açık veya kapalı olmasına bağlı olarak, alternatif işlev tuşlarında iki olası komut bulunur. Klavye modelinize bağlı olarak, F Lock tuşunun açık olduğunu gösteren ışık (F) klavyede veya kablosuz alıcıda bulunur. Tuş komutu, tuşun üstünde (Aç gibi) yerine tuşun önünde (F5 gibi) basılırsa, tuş komutunun çalışması için F Kilidi açık olmalıdır.

Bazı Yönlü / İşlevsel tuşlara bastığımda çalışmıyor. (Kaydırma Kilidi, Kesme, Ekle ve alternatif işlev tuşları – Yardım, Geri Al, Yinele, Yeni, Aç, Kapat, Yanıtla, İleri, Gönder, Büyü, Kaydet, Yazdır)
Takip etmeyi dene:

Klavyenizde bir F Lock tuşu varsa, İşlev tuşu modları arasında geçiş yapmak için bu tuşa basın. İşlev kilidi (F Kilidi) tuşunun açık veya kapalı olmasına bağlı olarak, alternatif işlev tuşlarında iki olası komut bulunur. Klavye modelinize bağlı olarak, F Lock tuşunun açık olduğunu gösteren ışık (F) klavyede veya kablosuz alıcıda bulunur. Tuş komutu, tuşun üstünde (Aç gibi) yerine tuşun önünde (F5 gibi) basılırsa, tuş komutunun çalışması için F Kilidi açık olmalıdır.
Klavyenizde bir Fn tuşu varsa, alternatif komutlara erişmek için tuşa basarken Fn tuşunu basılı tutun.
Ekranı Yazdır tuşu çalışmıyor
Takip etmeyi dene:

Ekranı Yazdır tuşu ekranın bir görüntüsünü panoya kopyalar (yazıcıya değil). Görüntüyü kullanmak için Microsoft Paint gibi grafik kullanan bir uygulama başlatın ve Yapıştır işlevini kullanın.
Klavyenizde F Lock tuşu varsa, İşlev tuşu modları arasında geçiş yapmak için bu tuşa basın. Bazı klavyelerde Print Screen tuşu yalnızca F Lock açıksa çalışır.

Sık Kullanılan Tuşlarını Basılı Tutarak Atayamıyorum

Bazı klavyelerde Sık Kullanılanlarım tuşları alternatif tuşlardır. Windows Gezgini’ndeki gizli uzantılar, bu tuşlara bir dosya veya Web sayfası atama işlemini engelleyebilir. Gizli dosya adı uzantılarını kapatma hakkında bilgi için Windows Yardımı’na bakın.

Uyku Tuşunu Kullanarak Bilgisayarımı Uyku Moduna Geçiremiyorum

Uyku tuşu, yalnızca bilgisayar güç yönetimini destekliyorsa ve etkinleştirilmişse bilgisayarı güç yönetimi moduna geçirir (bekleme, askıya alma veya hazırda bekletme modu gibi). Güç yönetimi etkin değilse, bu anahtar çalışmaz. Yeniden atanamaz. Windows güç yönetimi ayarları hakkında bilgi için Windows Yardımı’na bakın.

Uyku tuşuna bastıktan sonra bilgisayarımı uyandıramıyorum
Aşağıdakilerden birini deneyerek işleme devam edebilirsiniz:

 1. Uyku tuşuna basın.
 2. Klavyede standart bir tuşa basın.
 3. Fareyi hareket ettirin.
 4. Bilgisayardaki güç düğmesine hızlıca basın.

Bilgisayar işlemlerini bu yöntemlerden herhangi biriyle sürdüremezseniz, bir sistem sorunuyla karşılaşmış olabilirsiniz. Bilgisayarınızın çalışmaya devam etmesiyle ilgili daha fazla bilgi için, bilgisayarınızla birlikte verilen belgelere bakın veya bilgisayar üreticisine başvurun.

Bluetooth® klavye kullanıyorsanız, kablosuz alıcı-verici hazırda bekletme modu sırasında tuş komutları almayabilir. Bilgisayardaki güç düğmesine basarak hazırda bekletme modundan çıkabilirsiniz. Windows güç yönetimi ayarları hakkında bilgi için Windows Yardımı’na bakın.

Yeni Bir Web Tarayıcısı Kurdum, Ancak Ana Ekran Tuşuna Basınca Tarayıcıyı Başlatmıyor

Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı, bu tarayıcı destekleniyorsa, Ana Ekran tuşunu bilgisayarınızdaki varsayılan İnternet tarayıcısına otomatik olarak atar. Çoğu tarayıcı, yükleme sırasında onları varsayılan tarayıcı yapmanıza izin verir.

Yüklediğiniz tarayıcı Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı tarafından destekleniyorsa ve Ana Ekran tuşuna bastığınızda başlamıyorsa aşağıdakileri deneyin:

 1. Ana Ekran tuşuna bir kez basın ve birkaç dakika bekleyin. Sonra tekrar basın. Yeni bir tarayıcı yüklediğinizde, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının tanınması için birkaç dakika gerekebilir.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatın ve Giriş tuşuna basın.
 3. Ana ekran tuşunu yüklediğiniz tarayıcıya manuel olarak yeniden atamanız gerekebilir.
 4. Yeniden atamak istediğiniz anahtarı seçin, Program, Web sayfası veya dosya aç’ı seçin, Henüz atanmadı’yı seçin, Internet tarayıcısının yolunu yazın veya bulmak için Gözat’ı seçin ve ardından değişikliği kaydetmek için Geri’yi seçin.

Yeni Bir E-Posta Programı Yükledim, Ancak Posta Tuşuna Basınca Program Başlamıyor

E-posta programı destekleniyorsa, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı otomatik olarak Posta anahtarını bilgisayarınızdaki varsayılan e-posta programına atar.

Posta anahtarı için Anahtarı Yeniden Atama sihirbazı, bilgisayarınızda yüklü olan tüm desteklenen e-posta programlarını listeler. Posta tuşuyla kullanmak istediğiniz e-posta programı listede yoksa aşağıdakileri yapın:

 1. Yeni bir e-posta programı yüklediyseniz, programın otomatik olarak listeye eklenip eklenmediğini görmek için birkaç dakika bekleyin. Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının yeni programı tanıması ve listeye eklemesi için birkaç dakika gerekebilir. Program birkaç dakika sonra görünmezse, bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar kontrol edin.
 2. Bu bilgisayarda e-posta programını kullanmadıysanız, programı iki kez başlatın ve her seferinde e-posta hizmetinizde oturum açın. Bu, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi’nin programı algılamasına yardımcı olur.
 3. Posta anahtarını kullanmak istediğiniz e-posta programına el ile yeniden atamanız gerekebilir. Yeniden atamak istediğiniz anahtarı seçin, Program, Web sayfası veya dosya aç’ı tıklatın, Henüz atanmadı’yı seçin, e-posta programının yolunu yazın veya bulmak için Gözat’ı seçin ve ardından değişikliği kaydetmek için Geri’yi seçin.
 4. Bazı e-posta programlarında, e-posta şifrenizin kaydedilmesi için ayarlarınızı güncellemeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için e-posta programı belgelerinize bakın.

Yeni Bir Ortam Yürütücüsü Taktım, Ancak Ortam Tuşuna Basınca Başlamıyor

Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı, bu ortam yürütücü destekleniyorsa, Ortam anahtarını bilgisayarınızdaki varsayılan ortam yürütücüsüne otomatik olarak atar. Çoğu medya oynatıcı, kurulum sırasında onları varsayılan medya oynatıcı yapmanıza izin verir.

Yüklediğiniz ortam yürütücü Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı tarafından destekleniyorsa ve Ortam tuşuna bastığınızda başlamıyorsa aşağıdakileri deneyin:

 1. Medya tuşuna bir kez basın ve birkaç dakika bekleyin. Sonra tekrar basın. Yeni bir ortam yürütücü yüklediğinizde, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının tanıması için birkaç dakika gerekebilir.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatın ve ardından Medya tuşuna basın.
 3. Media anahtarını yüklediğiniz medya yürütücüye el ile yeniden atamanız gerekebilir. Yeniden atamak istediğiniz anahtarı seçin, Program, Web sayfası veya dosya aç’ı seçin, Henüz atanmadı’yı seçin, medya oynatıcı programının yolunu yazın veya bulmak için Gözat’ı seçin ve ardından değişikliği kaydetmek için Geri’yi seçin.

Taşınabilir Bilgisayarımda Ekran Tuşuna Bastığımda, Yakınlaştırmaya Neden Oluyor

Bazı taşınabilir bilgisayarlarda, Ekran tuşuna basmak yakınlaştırmaya neden olabilir. Bu olduğunda, uzaklaştırmak için Ctrl ve eksi tuşuna (-) basın. Yakınlaştırmayı Klavye Özellikleri iletişim kutusunda da devre dışı bırakabilirsiniz.

Sık Kullanılanlarımdaki Kısayol Tuşları, Basılı Tutulduğunda Dosya Veya Web Sayfasını Doğru Atamıyor

Windows Gezgini’ndeki gizli uzantılar, Sık Kullanılanlarım Kısayol Tuşlarına bir dosya veya Web sayfası atamayı engelleyebilir. Gizli dosya adı uzantılarını kapatma hakkında bilgi için Windows Yardımı’na bakın.

Çevrimiçi Oyun Oynarken Makro Kaydedemiyorum / Çalıştıramıyorum

Çevrimiçi oyunlar oynarken makro kaydedemeyebilir veya çalıştıramayabilirsiniz. Bunun nedeni, çalıştırdığınız güvenlik programlarının, örneğin izinsiz giriş algılama yazılımının, oyun içi kayıt ve oynatmayı kullanmanızı engelleyebilmesidir.
Kullanılmayan diğer USB aygıtlarını çıkarın.
Düzgün çalıştığını doğrulamak için klavyeyi başka bir bilgisayarda deneyin.