Günümüz teknolojisi ile gelişen birçok yeni uygulamada gündeme gelmeye devam ediyor. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen whatsapp ücretsiz mesajlaşma ve arama uygulaması çeşitli özellikleri ile de sosyal medya hesaplar arasında ilk sıralardaki yerini koruyor.

Whatsapp ile mesajlaşma, arama, video paylaşımı, resim paylaşımı, dosya alışverişi birçok amaçta kullanılıyor diyebiliriz. Whatsapp ile dünyanın diğer ucundaki arkadaşlarımız ve ailelerimizle birlikte oldukça kaliteli bir hizmet alıyoruz diyebiliriz. Whatsapp’ın tüm bu güzellikleri ile beraberinde getirdiği olumsuz birkaç yönü yok diyemeyiz.

Son zamanlar içerisinde değerlendirme sağlandığında whatsapp kullanıcılarının sıklıkla sorun yaşadığı ve şikayet ettiği konulardan bir tanesi uygulama üzerindeki görüntülü konuşmalarda sesin karşı tarafa gitmediğine dair sorunlar olduğu belirtiliyor.

Hep birlikte whatsapp görüntülü görüşmelerde sesin karşı tarafa gitmeme sebepleri ve çözümlerini inceleyelim.

Whatsapp görüntülü aramalarda ses karşı tarafa gitmiyorsa bunun 2 sebebi olacaktır. Bir tanesi yazılımsal sorun diğeri ise donanımsal sorunlar olacaktır.

Yazılımsal sorunlar;

Whatsapp ile görüntülü sohbetlerde yapılan görüşmelerde ses karşı tarafa ulaşmıyorsa yazılımsal bir sorun olabilir diye belirtmiştik. Uygulamamız Telefonumuzun mikrofonuna ulaşamıyor olabilir.

Biz kullanıcılar bazen farkında olmadan mikrofonu kapatabiliyoruz.

Bu sorunun çözümü ise;

*Telefonumuzun ayarlar kısmına giriş yapalım.

*Açılan pencerede Genel ayarlar sekmesine tıklayalım.

*Gelen pencereden Uygulamalar menüsüne tıklayalım.

*Açılan panelde telefonumuzda yüklü olan uygulamalar bizleri karşılayacaktır. Bu alandan Whatsapp uygulamasına tıklayalım.

* Açılan ekrandan sırası ile izinlere tıklayalım ve karşımıza izinler paneli açılacaktır.

*Bu panelden mikrofon kısmına tıklayalım.

Bu alandan mikrofonumuz kapalı ise açık konuma getirelim. Ve sorunumuzun çözümlendiğini test araması ile teyit edelim.

r1

Donanımsal sorunlar ise;

Bu sorunlar genelde mikrofonumuzun izinleri açıkta olsa görüntülü sohbette sesin karşı tarafa gitmemesine sebep olacaktır.

*Telefonumuzun mikrofonu arızalı olabilir.

*Normal aramalarda sorun yaşamıyor sadece görüntülü aramalarda bu sorunla karşılaşıyor isek kamera mikrofonu arızası olabilir.

*Kamera mikrofonu çözümü ise mutlaka teknik servis ile yapılmalıdır.

Not: Bu işlem esnasında telefonumuzdaki veriler silinmez, orijinal mikrofon kullanılır.

Kamera mikrofonu değiştirildikten sonra whatsapp ile görüntülü sohbet ile test gerçekleştirebilir ve görüntülü görüşmelerimize devam edebiliriz.