Google Arama Geçmişi Güvenliği

Google, arama geçmişinizi ara sıra silme veya hiç kaydetmeme seçeneği sunarken, Web ve Uygulama Etkinliğinizi açık tutmanın belirli avantajları vardır. Birincisi, size çeşitli Google uygulamaları ve hizmetleri hakkında daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunar. Google, Arama Geçmişine ekstra koruma sağlıyor.

Ancak cihazınızı başka bir kişiyle paylaşmanız durumunda, bunun için başka bir koruma katmanı elde edersiniz, böylece hiç kimse paylaşılan cihazdaki tüm Etkinliğimi görüntüleyemez. Artık söz konusu arama etkinliğini görüntülemek için ekstra doğrulama isteyebilirsiniz. Google, arama geçmişine ekstra koruma sağlıyor.

Google Arama Geçmişine Ekstra Koruma Sağlıyor

Google’ın bu yeni aracı, bilgisayarınızı ve hatta akıllı telefonunuzu paylaşan diğer kişilerin istedikleri zaman arama geçmişinizi görmelerini engelleyecektir. Yapmanız gereken tek şey, etkinliğinizi görüntülemek ve arama geçmişinizi tamamlamak için ekstra doğrulama talep etmektir. Bunu görüntülemek için şifrenizi veya iki faktörlü kimlik doğrulamanızı istemeniz gerekir. Elbette, ekstra koruma katmanının çalışması için bu bilgilere yalnızca sizin erişiminiz olmalıdır.

Google ayrıca, kayıtlı Arama geçmişinizin son 15 dakikasını silmenize izin verecek bir hızlı silme özelliği sunuyor. Tek gereken, bir düğmeye tek bir dokunuş. Ancak bu özellik şu an için sadece iOS cihazlar için görünüyor. Ancak bu yıl Google uygulamasına geleceğini söylediler. Bu arada, Web ve Uygulama Etkinliğiniz için otomatik silme denetimlerini etkinleştirebilirsiniz. 3, 18 veya 36 aylık otomatik silme arasından seçim yapabilirsiniz.

Google ayrıca, hizmetlerinde hesabınızda güvenlik ve gizlilik kontrolleri için bazı araçlar olduğunu da hatırlatmak ister.

Bir etkinliği manuel olarak sildiğinizde veya etkinlik otomatik silme ayarlarınız uyarınca otomatik olarak. Silindiğinde bu etkinliği üründen ve sistemlerimizden kaldırma işlemine hemen başlarız.

Öncelikle söz konusu verileri hemen görünümden kaldırmayı hedefleriz. Böylece veriler artık Google deneyiminizi kişiselleştirmek için kullanılamaz.

Google Arama Geçmişine Ekstra Koruma Sağlıyor

Daha sonra, verileri depolama sistemlerimizden güvenli ve eksiksiz bir şekilde silmek için tasarlanan bir işleme başlarız.

Gizlilik Kontrolü, temel gizlilik ayarlarınızı gözden geçirmenizi sağlarken. Tehlikeli sitelere gittiğinizde veya tehlikeli dosyalar indirdiğinizde size bildirim veren Google Güvenli Tarama da vardır.

Her gün birçok şey yaparken bu araçları gözden kaçırmak kolaydır. Ancak, Google hizmetlerini kullanan tüm cihazlarınızın. Verilerinizin korunduğundan emin olmak için günde, hatta haftada birkaç dakika ayırmanız iyi olur. Tüm bu anlattıklarımızla gördüğünüz üzere Google arama geçmişinde ekstra koruma sağlıyor.