Ana Sayfa Bilgisayar Sony markalı telefonlarda 120 Hz Ekran Tazeleme Oranını Aktif Eden Custom Rom

Sony markalı telefonlarda 120 Hz Ekran Tazeleme Oranını Aktif Eden Custom Rom

0

Geçmişte ve günümüzde Sony Xperia serisi akıllı telefon kullanıcılarını ilgilendiren ilginç bir durum söz konusu. Bazı Xperia telefonların ekranlarının tıpkı diğer akıllı telefonlar gibi 120 Hz tazeleme hızında çalıştırılabileceği ortaya çıktı. Daha da net konuşmak gerekirse bu özelliğin 2016 yılından beri cihazlarda yer aldığı anlaşıldı.

Fakat Sony 120 Hz ekran tazeleme modunu bazı modellere dahil ettiği ancak devre dışı bıraktığı keşfedildi. Tek problem özelliğin kolayca etkinleştirilememesi.

Fakat daha fazla ekran tazeleme oranı daha fazla güç , sarj tüketimi ve uzun vadede cihazda yıpranmalara sebebiyet vereceği için firma bunu kullanıcıları için gizli bırakmayı tercih etmiş durumda.

cache-v2 (826×463)
Özellikle hem geçmişte hem günümüzde Sony yüksek çözünürlüklü telefonlar üretmekte , bu cihazlar için oldukça yorucu olmasıyla birlikte bir de yüksek yenileme oranı cihazlara ekstra güç ürettireceği için firma bu konuda radikal bir karar almış olabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
120 Hz modunu etkinleştirmek için Xperia kullanıcılarının telefonlarında ki dahili çekirdeği yamamaları gerekecek ki bu da normal kullanıcıların altından kalkabileceği kolay bir iş değil.

Sony-Xperia-1-II-Press_1-640x494.jpg (640×494)
Bunun için kamera performansını düşüren bir Custom ROM yüklenmesi gerekli. Ayrıca etkinleştirmeyi başarsanız bile bu özelliğin tutarlı çalışmadığı belirtiliyor.

Yapılan araştırmalar Xperia X, Xperia X Performance, Xperia XZ, Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact, Xperia XA2 ve Xperia XA2 Ultra modellerinde gizli 120 Hz modunun yer aldığını ortaya koymuş durumda. XDA Developers’ın haberine göre Android platformunun 120 Hz performans için optimize edilmemiş olması sorun yaratıyor.
11858 teknik destek
11858 teknik destek
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA