Google Akademik nasıl kullanılır

Bu yazımızda sizlere Google Akademik nedir ve nasıl çalışır tüm detayları ile sizleri bilgilendiriyoruz.

Eğer bilimsel bir araştırma yapıyor iseniz bunu direkt olarak Google üzerinden araştırdığınızda karşınıza sizler için verimli olmayan siteler veya videolar çıkabilir. Eğer pdf formatında makaleler incelemek istiyorsanız Google Akademik sizler için oldukça faydalı olacaktır.

Google Akademik, aslında arxiv.org sitesinin bir benzeri işlevi görmektedir. Akademik yayınları yani makaleleri vb. dökümanlar ile ilgili arama ve tarama yapabiliyorsunuz.

Google Akademik Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Google Akademik tamamen akademik anlamda hazırlanan belgelere ulaşmanızı sağlar. Ayrıca içerisinde pdf formatında yerli ve yabancı bir çok belge sunduğu gibi bu belgelerin hangi bölümler tarafından hazırlandığını karşınıza çıkarır. Böylece oldukça kullanışlı bir araştırma yapmış olacaksınız.

Google Akademik bölümüne giriş yapmak için internet adresi yazacağımız adres satırına Google Akademik yazarak linke ulaşabilir veya Google Akademik bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Google Akademik Nasıl kullanılır

Aşağı ok tuşuna basarak detaylı arama ekranına ulaşılabiliyor.

akademik2

Gelişmiş arama butonunda oldukça fazla seçenek sunulmakta ve bu seçenekler hayatınızı kolaylaştırmakta..

google akademik araştırma yapma

Arama kısmında otomatik tamamlama özelliği yani auto-sense bulunmuyor. Sonuçlar ise aşağıdaki şekilde görünmektedir.

akademik4

Ayrıca istediğiniz veya elinizin altında olmasını istediğiniz makaleleri veya belgeleri Kitaplığım kısmına ekleyerek kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için gereken, arama sonucunun altındaki seçeneklerden Kaydet’e basmak olacaktır.

akademik5

Ayrıca Google Akademik’in güzel bir özelliği, akademik dergilerin veya akademik sitelerin sıralamasını görebiliyorsunuz. Bu sıralama sayesinde hangisinin daha geçerli olduğunu, daha saygın olduğunu anlayabiliyorsunuz. Böylece Google Akademik nedir ve nasıl kullanılır anlattık. Umarız makalemiz sizler için faydalı olmuştur.