Ana Sayfa Mobil Dünya’nın İlk 5G Mobil Telefon Modeli Snapdragon X50 ile Neler Değişecek?

Dünya’nın İlk 5G Mobil Telefon Modeli Snapdragon X50 ile Neler Değişecek?

0
Paylaş

Ülkemize, alt yapı şartlarından ötürü ancak 2016 yılının başına gelen LTE (4G,4.5G) teknolojisi, Avrupa‘da ve dünyanın bir çok yerinde birkaç yıldır kullanılıyordu. Ancak 3G teknolojisinin yaklaşık 10 katı kadar daha yüksek performans sağlayabilen LTE teknolojisinin bile zaman zaman yetersiz kaldığı anlar olması üzerine dünya şimdiden 5G teknolojisini konuşmaya başladı bile.

snap-dragon-x50-5

Dünyaca ünlü mobil geliştirici Qualcomm, bugün düzenlediği etkinlik ile dünyanın ilk 5G mobil modemini tanıtarak bu alanda ilk firma olmayı başardı. Akıllı telefonlar üzerinde 2018  yıllarından itibaren göreceğimizi düşündüğümüz 5G teknolojisini biraz betimlemek gerekirse; 5G teknolojisi kullanıcılara adına yakışır şekilde, saniyede 5Gbps indirme hızı sunabilecek. Mevcut alt yapıda dünyanın en gelişmiş mobil internetinde bile mobil internet hızı LTE CAT12 bağlantısı üzerinde, saniyede 600Mbps indirme ve saniyede 150Mbps yükleme hızına imkan tanıyor. Ancak bu bile dünyada çok kısıtlı alanlarda mümkün olabilir ve bazı firmalara, dünyanın genel şartları düşünüldüğünde dünya üstü olan bu hız bile yetmiyor.

snap-dragon-x50-4

İnterneti ışık hızına biraz daha yaklaştıracak olan 5G teknolojisini destekleyen modemlere sahip telefonların 2018 yıllarından itibaren piyasada olacağı düşünülse de bu teknolojiyi kullandırabilecek alt yapının yaygınlaşması, daha fazla zaman alacağa benziyor.

snap-dragon-x50-3

Farklılık yaratmak ve ilklerin markası olmaya devam etmek isteyen Qualcomm’un bu amaçla tanıtımını gerçekleştirdiği dünyanın ilk mobil cihaz 5G modemi olan Snapdragon X50’nin ilk etapta Samsung tarafından kullanılacağı düşünülüyor. Bu düşünce Apple’ın cihazlarında henüz CAT12 teknolojisine bile yer vermemesinden kaynaklanıyor olabilir.

snap-dragon-x50-2

Her ne kadar gerekli alt yapı oluşturulana ve bir nebze de olsa yaygınlaştırılana dek, 5G teknolojisinin farklılığını hissedemeyecek ve bu süre uzun sürebilecek olsa da, günümüz dünyasında saniyede 5Gbps hızda mobil veri transferi sağlayabilecek mobil telefon modeminin artık hayal olmaktan çıktığı da bir gerçek..

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.