Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte tuşlu telefonların yerini alan android telefonlar almaya başladı.Android cihazlarda aktif kullanılan sosyal medya platformları,oyun ya da benzeri bir çok uygulamayı yükleyebilir rahatlıkla kullanabiliriz. Android telefonların çeşitli bir çok özelliği olup işimizi koaylaştırmasının yanı sıra otomatik tanımlı bazı ayarları belirli bir süre sonra biz kullanıcıları rahatsız edebiliyor.Örnegin mesaj yazarken otomatik düzeltme özelliğimiz aktif ise bazı cümleleri yazmadan otomatik tanımlı geldiği için bizlere oldukça kolaylık saglasada bizim yazmak istediğimiz kelimeler dışında algılanan ilk kelimeyi yazabilir ve Bu durumda zaman zaman yanlış anlaşılmalar ya da metinden farklı anlamlar çıkarılmasına sebep olabilir.

Bugünkü makalemizde android telefonlarda tüm bu yanlış anlaşılmalara karşı otomatik düzeltme özelliğini nasıl kapatırız bunu inceleyeceğiz.Hep birlikte adım adım işlemi takip edelim.

Öncelik olarak telefonumuzun ayarlar (SETTİNGS) menüsüne giriş yapalım.

ayarlar

Bizleri karşılayan diğer ekranımızda ise dil ve giriş ya da dil ve klavye menüsü olacaktır bu menüye giriş yapalım.

dil ve giris

Açılan diğer ekranımızda ise mevcut klavyelerimiz yer alacaktır.

gogle klavye

Bu alanda Google klavye menüsüne tıklayalım.

Açılan diğer pencerede metin düzeltme menüsüne tıklayalım.

metin duzeltme

Bu pencerede birden fazla özellik bizleri karşılayacaktır. Bu alandan istediğimiz gibi bizlere uygun seçenekleri açık yada kapalı konuma getirebiliriz.

Bizler bu alandan otomatik düzeltme seçeneğinin sağ kısmında yer alan anahtarı kapalı konuma getirelim.

otomatik duzeltme

 

Anahtarı kapalı konuma getirmemiz otomatik düzeltme özelliğini devre dışı bırakacaktır ve isteğimize ulaşmış olacağız. Eger ilerde tekrar otomatik düzeltme özelliğini devreye almak istersek aynı adımları takip edip sağ kısımda yer alan anahtarı açık konuma getirmemiz yeterli olacaktır.

Kısa bir not ekleyecek olursak her android telefonda ayarlar dil ve klavye seçenekleri aynı alanda bulunmaya bilir aynı mantık üzerinden ilerleyerek ilgili adımları bulup işlemleri tamamlayabiliriz.