Ne Tür Yatırımcı Olunur Yatırım işine başlamak, eskisinden çok daha kolay. Zaten yatırım yapıyorsanız, getirinizi artırmak da öyle. Artık alan zengin veya büyük finans kurumlarıyla sınırlı değil. Bu günlerde anneler, babalar, öğrenciler ve hatta çocuklar gibi insanlar, eskiden zenginlerin özel oyun alanı olan yerde ellerini deniyor.

Ne Tür Yatirimci Olunur

Bununla birlikte, çok heyecan verici ve potansiyel olarak finansal açıdan ödüllendirici bir etkendir. Dünyanın ne olduğunu araştırmadan önce, gerçekte ne tür bir yatırımcı olmak istediğinizi değerlendirmelisiniz. Yatırım yaptığım otuz yılda bu soruyu cevaplamayan insanların gelip gittiğini gördüm ve son zamanlarda bunun endişe verici bir sıklıkta gerçekleştiğini gördüm.

Bir saniye düşünün…. Kendiniz ve aileniz için zenginlik yaratmaya başlamak için ne yapmanız gerektiğini gerçekten düşündünüz mü? Değilse, pozisyonunuz için ne tür bir yatırım tarzının en iyi olacağını ciddi olarak düşünmeniz gerekir.

Ne Tür Yatirimci Olunur 3

Yatırımcı türleri

Topluluğun alıcıları ve sahipleri, paralarını değerli olduğunu düşündükleri hisse senetlerine koyarlar ve 1 ila 50 yıl arasında herhangi bir yerde ellerinde tutarlar. Bu yatırım tarzı, doğası gereği uzun vadeli odaklı, hızlı bir kar istemeyen ve iyi şirketlere göz kulak olan kişiler için en uygun olanıdır. Böyle bir yaklaşımın en ünlü savunucusu, dünyanın en zengin ikinci adamı Warren Buffet’dir, bu yüzden bunun o kadar da kötü bir tarz olmadığını söyleyebilirsiniz.

Günlük alım satım, al ve tut yaklaşımının tam tersidir. Genellikle aynı gün içinde çok kısa sürede hisse alıp satan kişileri içerir. Çok zamanınız varsa ve piyasa hareketlerini yakından izlemeye hazırsanız. Bu yaklaşım tam size göre olur.

Bakmanız gereken bir sonraki şey, düşündüğünüz hisseler üzerinde ne tür bir analiz yapmak istediğinizdir. Genellikle, biri temel diğeri teknik olmak üzere iki düşünce okulu vardır. Her zaman birini veya diğerini zorlayan insanları bulacaksınız, ancak ikisini de bir araya getirmek daha mantıklı.

Köktenciler, şirket karlarına, yönetim yönüne, gelecek planlarına / büyüme beklentilerine, bir bütün olarak ekonomiye ve şirket ve ekonomik faktörlere benzer faktörlere bakma eğilimindedir.

Ne Tür Yatirimci Olunur 1

Ne Tür Yatırımcı Olunur

Matematiksel veya bilimsel geçmişe sahip olanlar, hangi hisselere daha fazla bakmak istediklerini belirlemek. Çeşitli teknik analiz teknikleri, oranları, göstergeleri ve eğilimleri kullanan hisse senedi fiyat tablolarına bakabilirler.

Birine veya diğerine tamamen güvenmenin yapılacak en akıllıca şey olmadığını anlamalısınız. Örneğin, bir hissenin gelecek için iyi bir seçim olacağına dair tüm göstergeleri içeren bir grafiktir. Şirket iflas başvurusunda bulunacaksa işe yaramaz. Daha önce de belirttiğim gibi, ikisinin bir karışımı düşünülmelidir.

Ne tür bir yatırımcı olmak istediğinize karar verirken en önemli hususlardan biri risk eşiğinizdir. Başka bir deyişle, ne kadar kaybetmeye istekli olduğunuz. Bu, yine seçtiğiniz yatırım tarzı üzerinde bir etkiye sahip olacak ve aynı zamanda, aradığınız getiri seviyesiyle bir ilişkisi olacaktır.

Yatırımcılar pek çok şekilde gelir ve doğru ya da yanlış yol yoktur. Farklı insanlar için farklı şeyler işe yarar. Size en uygun yönteme karar vermeniz ve bu yönteme bağlı kalmanız çok önemlidir