Grup sesli arama, bir grup arkadaşınız, aileniz veya iş arkadaşlarınızla anında yetişmek için kullanışlı bir özelliktir. WhatsApp, kullanıcılar için bu özelliği getirirken Telegram‘ı geride bırakırken, Telegram nihayet çoğunluğa atlamaya hazır. Öyleyse Android veya iOS’ta Telegram grubu sesli aramayı nasıl yapacağımızı kontrol edelim.

En son Telegram beta sürümü 7.3.0 artık grup sesli araması için yeni bir deneysel özelliğe sahiptir. Telegram‘da grup sesli arama özelliğini şu şekilde kullanabilirsiniz.

Not: Bu özellik şimdilik Telegram‘ın beta sürümünde çalışmaktadır. Kararlı sürüme ulaşır ulaşmaz bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Android için Telegram Beta sürümünü indirin.

Bir grup açın / oluşturun ve genişletmek için grup başlığına dokunun. Burada grup üyelerinin listesini, bildirim ayarlarını vb. Bulacaksınız. Şimdi sağ üst köşede bulunan dikey üç nokta simgesine dokunun ve ‘Sesli sohbeti Başlat’ı seçin.

Screenshot 1 13

Seçimi onaylamanızı isteyen bir açılır iletişim kutusu görünecektir . Lütfen sadece yöneticilerin konuşmasına izin veren bir onay kutusu olduğunu unutmayın. Bu, yönetici olmayan grup üyelerinin yalnızca dinleme modunda olmasını sağlamak içindir. Büyük bir grupta sesli arama yaparken kaosu önleyen oldukça kullanışlı bir seçenektir. Ayrıca, arama başlatma seçeneğine yalnızca yönetici olan üyeler erişebilir.

Screenshot 2 16

Aramayı başlattıktan sonra, varsayılan olarak sessize alınacaksınız. Konuşmadan önce, tıpkı sesli not gönderme şeklimiz gibi, büyük sesi açma düğmesine dokunmayı veya konuşmak için mikrofon düğmesini basılı tutmayı unutmayın.

Kendi sesinizi açtığınızda, mavi mikrofon düğmesi yeşil kalır ve hangi üyelerin konuştuğunu veya dinlediğini gösterir.

Screenshot 3 12