Ana Sayfa Haberler Macbook larda Dosya Silme ve Uygulama Kaldırma

Macbook larda Dosya Silme ve Uygulama Kaldırma

0
Paylaş

Windows pc lerde silmek istediğimiz dosyanın üzerine sağ tıklar ve sil deriz. Ya da uygulama üzerine tek tuşla basar uygulamayı seçer klavyeden “delete” tuşuna basarız ve ardından gelen soruyu da onaylayarak dosyayı silmiş oluruz. Program kaldırırken ise denetim masasında bulunan program ekle kaldır bölümünden ilgili programı kaldırırız.

Peki ya OSX işletim sistemini kullanan Apple ın ürettiği Macbook larda bu du işlemler nasıl yapılır? Bunları sizler için derledik.

Öncelikle şunu belirtelim ki bu işlemler macbook da çok daha kısa ve çok daha kolay.

Dosya silmeyi ele alacak olursak öncelikli olarak ilgili dosyamızın üzerine sol tuşla tıklayarak dosyamızı seçiyoruz. Daha sonra seçtiğimiz dosyaları “Çöp Sepeti”ne sürüklüyoruz.

macbook1

Daha sonra “Çöp Sepeti”nin sağ üstünde yer alan “Boşalt” menüsüne tıklayarak dosyaları tamamen macbook umuzdan silebiliyoruz.

macbook2

Eğer dosya değil de uygulama silmek istersek silmek istediğimiz uygulamanın simgesini “Çöp Sepeti”ne sürüklememiz yeterli olacaktır. Daha sonra aynı şekilde o dosyaları da tamamen kaldırmak istersek çöp sepetimizi boşaltmamız gerekecektir.

macbook3

Uygulamaları silerken “Çöp Sepeti”ni açmadan da dosyaları seçerek “Çöp Sepeti” simgesinin üzerine bırakabiliyoruz.

macbook4

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin