Dünya üzerinde yaygın kullanılan akıllı telefonlar arasında, zirvedeki yerini koruyan Apple‘ın iPhone serisi telefonları her geçen gün özelliklerine yenisini eklemeye devam ediyor. Apple cihazlarının kullanılması biraz zor gibi gelse de oldukça anlaşılır ve birden fazla yardımcı özelliği içerisinde barındıran bir işletim sistemi destekli üretilmiştir.

Apple’ın birçok özelliğinin yanı sıra Apple’ın klavye özelliği de kullanıcıları tarafından oldukça ilgi toplamasına ve talep görmesine sebep olmuştur diyebiliriz. Birden fazla dil seçeneği ile her kesimden kullanıcılarının rahatlıkla kullanmasına olanak tanır.

Apple’ın her geçen gün ios sürümüyle birlikte geliştirdiği klavye özelliği uzun zamandır var. Birden fazla dil desteği oldukça işimizi kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıllarda apple’ın dil seçenekleri arasına Türkçe dil seçeneği de eklenerek bazı harfleri doğrudan görme ve daha rahat bir şekilde klavye kullanma olanağı sağlamıştır.

Tüm bunlara eş değer olarak cihazımızın sanal klavyesine farklı dilleri ekleyebilir farklı dillerde yazılar yazabiliriz.

Böylelikle Türkçe dışında farklı farklı dillerde yazı yazarken otomatik düzeltmelerden yararlanabilir ve daha rahat bir şekilde yazılarımızı oluşturabiliriz. Tüm bu özelliklerle bağlantılı olarak de yanlış yazıların önüne bu özellikle geçmiş olacağız demektir.

Bu günkü makalemizde iphone’da yeni klavye nasıl ekleriz aşağıdaki adımları takip ederek tamamlayalım.

Önceleik olarak cihazımızda ayarlar menüsünü açalım.

Ayarlar kısmında bizi karşılayan seçenekler arasından genel yazan başlığa tıklayalım.

1genel

Bizleri karşılayan pencereden klavye menüsüne tıklayalım.

2klavye

Gelen ekranda sayfanın üst kısmında yer alan klavyeler seçeneğine tıklayalım ve açılacak sayfayı bekleyelim.3klavyeler

Açılan pencerede cihazımıza eklenmiş olan klavyelerimizi göreceğiz. Bu alandaki klavyeleri kullanmak istemezsek yeni klavye ekle butonuna tıklayalım.4 yeni klavye

Bizi karşılayan pencerede hangi dil desteği klavye kullanmak istiyorsak istediğimiz dili seçelim.

Seçtiğimiz dilde gelen klavyemiz klavyeler listesine eklenecektir.

Bu adımları takip ederek istediğimiz zaman istediğimiz dilde klavyemizi cihazımıza ekleyerek kullanımına başlayabiliriz.