Ana Sayfa Haberler Zula Video Oyununda Directx Device Hatası ve Çözümü!

Zula Video Oyununda Directx Device Hatası ve Çözümü!

0
11858 teknik destek

Zula, mmofps türünde olan ilk Türk yapımı bir video oyunudur. Bu oyunun geliştirilmesine 2013 yılında başlanmış olup, günümüze kadar sevilerek ilgi ile oynanan bir oyun. Oyunda iki ayrı takım bulunmakta ve bu takımlar birbirleri ile mücadele etmektedir. Bu takımlardan biri Zulan diğer ise Gladyo olarak isimlendirilimiş olup toplam 16 farklı oyuncu karakteri bulunmakta. Oyunda kişiselleştirilebilir birçok silah vb. mühimmat bulunuyor ve bunların içerisinde Kırıkkale ile Mehmetçik türünde yerli silahlara da yer verilmiş. Oyunu indirdikten sonra www.zulaoyun.com adresinden bir hesap oluşturarak oyuna giriş yapıp, ardından bu serüvene ortak olabiliyorsunuz. 47 milyona yakın sisteme kayıtlı Zula hesabı bulunmakta ve yine yaklaşık olarak günde 2 milyon kişi bu oyunu online olarak oynamakta. Siz de bu oyunda yer almak için oyunun kurulumunu yaparken, makalemizin kapak resminde de görüldüğü gibi, bir sorunla karşılaştığınızda, daha ilk adımda üzücü bir tablo ile karşılaşabilirsiniz. Fakat hemen belirtelim ki bu korkulacak bir durum ve hata değil. Şimdi bu sorun hakkında sizlere yardımcı olmak ve oyunu rahatlıkla oynayabilimeniz adına, ekran görüntüleri ile birlikte sorunun çözümünden bahsedelim.

Zula Video Oyununda Directx Device Hatası ve Çözümü!

Şunu da belirtelim ki bilgisayarınızı, sürücülerinizi daima güncel tutmak sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bilgisayarımızdaki işletim sistemi, donanımlarında sürücü yazılımı, kullanmış olduğumuz programlar ve oyunlara gelen güncellemeler iyileştirmeler olacaktır ve bu tür güncellemeler ile bilgisayarımızın stabil, verimli çalışması ve uyumluluk sorunu olmaması açısından yapacağımız güncellemeler, bilgisayarımızı seri ve efektif kullanmamızı sağlayacaktır.

Peki, şimdi gelelim Zula ile ilgili gerekli kurulumu tamamladıktan sonra oyunu çalıştırdığımızda aldığımız ‘Directx Device’ hatasının çözümüne.

Bilgisayarımızın güncellemeleri Windows Update ekranında takip ve kontrol edilir ve herhangi bir güncelleme olduğunda bu ekrandan güncellenir. Bunun dışında internet üzerinden indirdiğimiz driver (sürücü) güncelleme programları da genel olarak kullanıcılar tarafından tercih edilmekte ancak bu tür programlar bazen bilgisayarımıza uygun olmayan bir sürücüyü indirerek genel kullanımlarımızı etkileyebiliyor. Oyunda aldığımız hata ‘Directx Device’ hatası olarak görünse de bu hata aslında arka planda genellikle ekran kartımızın sürücüsündeki bir hatadan kaynaklanmaktadır. Tabi öncelikle bilgisayarınızda Directx’in yüklü olduğuna emin olun. Directx yüklü olmasına rağmen sorun devam ediyorsa, bilgisayarımızın özellikler bölümünden aygıt yöneticisi panelini açarak ekran kartı için yapılan güncellemeyi geri alarak da doğru sonuca ulaşabiliriz.

11858 teknik destek

Aşağıdak ekran görüntüsünde görülen adımları takip ederek bilgisayarımız için farklı driver programları tarafından yapılan bu güncellemeyi geri aldıktan sonra Zula’yı çalıştırmayı deneyebiliriz.

Alternatif olarak Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemlerinde, Başlat menüne tıklayıp, arama kutucuğuna dxdiag yazıp, donanım kontrol panelini açtıktan sonra bu panelde alt kısımda yer alan ‘64-bit DxDiag Çalıştır’ butonuna tıklayarak da sorunun çözümü için gerekli adımı tamamlayabiliriz.

Bir diğer çözüm yolu olarak ise bilgisayarımızın aygıt yöneticisi panelinden ekran kartını güncelleme işlemi de bizi çözüme ulaştırabilir. Bunu için aygıt yöneticisi penceresinde ekran kartı sürücüsünü bulduktan sonra sağ tıklayıp, açılan menü listesinde ‘sürücüyü güncelleştir’ seçeneğine tıklayarak, gelen pencerelerdeki yönlendirmeleri takip ederek ekran kartı sürücüsünü güncelleyebiliriz. Sistem ve sürücü güncellemelerinin ardından bilgisayarınızı bir kez kapatıp açtıktan sonra oyuna giriş yapmayı deneyin. Bu işlemlere rağmen sonuç alınamaması halinde, Zula oyununu kaldırıp tekrar yükledikten sonra bir deneme daha yapabiliriz. Yine aynı veya benzer hatayı almamız durumunda bilgisayarımızın yetkili servisinden destek almamız gerektir.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1961 Oylamalar · 1961 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikBattlefield 5 Final Serisi Sistem Gereksinimleri!
Sonraki İçerikPirelli DRG A226G-2 Modem Kurulumu!
Teknolojiyi yakından takip edip yenilikleri bulup araştıran ve bunları paylaşan bir blog yazarıdır. Şuanda Teknosor firmasında çalışmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.