iOS ve Android için YouTube mobil uygulaması bundan böyle hareket hâlindeyken video izlediğiniz zamanlarda veriden tasarruf etmeyi biraz daha kolaylaştırabilecek yeni video ayarlarını kullanıcılarına sundu. YouTube video çözünürlüğü için eklenen yeni ayarları içerisinde video oynatıcıdaki belirli çözünürlüklerin yanı sıra artık video kalitesini, veri kullanımını veya mevcut internet bağlantınız için en iyi olanı destekleyen üç ayrı mod arasından da seçim yapabileceksiniz.

youtube varsayilan video kalitesini 480p ye resmen dusurdu 1585121668

En iyi deneyimi sunmak için mevcut internet hızınıza bağlı olarak video çözünürlüğünü otomatik olarak ayarlayan, çoğu video için varsayılan ayar olarak belirlenen “otomatik” modu zaten biliyor olabilirsiniz. YouTube’un yeni eklediği seçenekler, Wi-Fi olmadığında daha fazla veri kullanan ve varsayılan olarak 720p olan “daha yüksek görüntü kalitesi” modu ve 480p’de maksimuma çıkan “veri tasarrufu” modudur.

youtube video cozunurlugu icin mobilde yeni ayarlar

 

Bu farklı veri ve kalite modlar, belirli durumlara özgü hızlı çözünürlük ayarlamaları için iyi olsa da, yine de farklı ayarlara geçiş yapabilir ve belirli çözünürlüklerle ilgili ayrıntılı bilgi alabiliyorsunuz. Wi-Fi ve mobil ağlar için belirli davranışlara göre ya da izlediğiniz belirli video için veya izlediğiniz her şey için sistem genelinde herhangi bir çözünürlük ayarı yapabilirsiniz. YouTube, bir süreliğine uygulamanın HD videoları indirmesini ya da yayınlamasını engelleyen çözünürlük ayarlarına ve yöntemlere başvurmuştu. Ancak bu yeni ayarlar, veri tasarrufu sürecini otomatik hâle getiriyor ve anlaşılması daha kolay bir şekilde yeniden yapılandırılıyor.

 

İdeal koşullar altında, bunların hiçbirinin önemli olmuyor olabilir. İstediğiniz her türlü videoyu mümkün olan en yüksek çözünürlükte izleyebilirsiniz. Ancak “sınırsız” planlarda bile çoğu mobil operatör hala 480p’de video çözünürlüğünü sınırlı tutuyor. Tabii ki, mobil veri bağlantısında daha yüksek çözünürlüğe geçiş yapmanız mümkün olabiliyor. Ne var ki, bazı operatörlerin özel YouTube paketlerinde çözünürlüğü 480p ile sınırladığına dair duyumlar da var.

youtube video cozunurlugu icin mobilde yeni ayarlar 1

 

YouTube’un yeni video ayarları sihirli bir çözüm sunuyor diyemeyiz. Ancak teknik sayılabilecek ayarlar içinde düşünmek zorunda kalmadan operatör tarafından kabul edilebilir bir çözünürlüğe geçmeyi kolaylaştırıyor diyebiliriz.