iPhone 13 Pro’nun kamerasının makro modu vardır, bu da lensten bir inçten daha az mesafedeki konulara odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Bu güzel fotoğraflar için harika ancak insanların okumasına yardımcı olmak için daha da temiz olmalı.

Halide, muhtemelen iPhone’da yerleşik olmayan en iyi iPhone kamera uygulamasıdır. Ve her yıl Apple yeni kamera özelliklerini duyurduğunda, Halide’nin geliştiricileri destek oluşturuyor ve genellikle benzer özellikleri eski modellere getiriyor. Bu yıl uygulama, Neural Engine’e sahip tüm iPhone’lara bir makro modu ekler. Yani, 2017’den itibaren herhangi bir iPhone. Bir kamerada özel bir makro lense sahip olmak kadar iyi değil, ama oldukça harika. Küçük metinleri okumak için de aynı derecede etkilidir.

halidenin tum iphonelar icin makro modu cikti 1

Makro

İlk olarak, makro fotoğrafçılığa kısa, yakından bir bakış. Çerçevenizi küçük bir nesneyle doldurmanın iki yolu vardır. Biri, nesneyi uzaktan büyütmek için güçlü bir telefoto lens kullanmaktır. Diğeri ise nesneye gerçekten yakınlaşmak ve çerçeveyi bu şekilde doldurmaktır. İkinci yöntemle ilgili sorun, çoğu kamera merceğinin o kadar yakın odaklanmamasıdır. Hemen şimdi telefonunuzla deneyebilirsiniz. Bir elin genişliğinden daha yakın bir fotoğraf çekmeye çalışın, yalnızca bulanıklık göreceksiniz.

halidenin tum iphonelar icin makro modu cikti 2

iPhone 13 Pro’nun kameralarından birinde bir makro lens var, bu da odaklanmaya devam ederken iki santimetreye kadar yaklaşmasını sağlıyor. Bu, çiçek yapraklarının ve benzerlerinin bazı dikkat çekici yakın çekim fotoğraflarını mümkün kılar, ancak başka kullanımları da vardır.

Yakın Çekim ve Erişilebilirlik

iPhone’da, küçük metinleri veya görmekte zorlandığınız herhangi bir şeyi okumanıza yardımcı olmak için tasarlanmış yerleşik bir büyüteç bulunur. Açmak için iPhone’un uyku/uyandırma düğmesine üç kez basın.

13 Pro dışındaki tüm iPhone’larda, bu uygulama dijital yakınlaştırma kullanır, yani yalnızca kamera görüntüsünün merkezini kırpar ve büyütür. Genellikle metnin okunacak kadar büyük olduğu tatlı bir nokta vardır ve bundan sonra dijital büyütme bulanık bir karmaşaya dönüşür veya yüksek büyütme faktörü de elinizin titremesini hiçbir şey okuyamayacağınız noktaya kadar büyütür.

halidenin tum iphonelar icin makro modu cikti 3

Bu özellik, görme bozukluğunuz, yaşlı gözleriniz veya başka bir şeyiniz olsun ya da olmasın çok kullanışlıdır. Güç adaptörlerinin arkasındaki etiketleri okumak için kullanıyorum, o kadar küçük basılmış ki, yemin ederim ki kartaldan başka kimsenin okuması imkansız. Ve kartal okuyamaz. Yani gezegende kimse yok.

Büyüteçleri yoksa. Büyütecin diğer güzel özelliği, metni aydınlatmak için LED el fenerini kullanabilmenizdir.

Halide Makro

Halide’nin Makro modu, bu büyüteç uygulaması gibi çalışır, ancak çok daha iyi. Telefonunuzdaki makro olmayan lensler hakkında hiçbir şey yapamaz, bu nedenle bunun yerine yakınlaştırır ve sonucu yalnızca okunabilir değil, aynı zamanda harika görünene kadar temizlemek için iPhone’un inanılmaz görüntü işleme yeteneklerini kullanır.

halidenin tum iphonelar icin makro modu cikti 4

Bunu şu şekilde kullanırsınız: İlk önce manuel odak modunu etkinleştirin. Ardından, Makro düğmesine dokunun. Kamera, esasen canlı bir kırpma olan canlı bir dijital yakınlaştırma gerçekleştirir ve odağı ayarlamak için güzel bir ekran kaydırıcısı/tekerlek verir. Ardından, fotoğrafı çektiğinizde Halide’nin sonucu işlemesi biraz zaman alıyor.