Yeniden merhabalar. Bu makalemizde uzak eğitim ve çalışmayı sağlayan ZOOM uygulamasının üyelik ve kullanımıyla alakalı bilgiler paylaşacağız. Üyelik ve kullanım mobil cihazlar için geçerli olacaktır. Bilgisayar/mac/Linux için benzer yolları takip ederek işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Görseller IOS işletim sistemine aittir. Android işletim sisteminde de görüntüler benzerdir. Şimdi işlemlere geçelim

ZOOM Meeting Üyeliği Oluşturma

Öncelikle telefonunuzun uygulama mağazasına girip uygulama arama kısmına ZOOM yazarak aratalım. Arama sonuçlarında ZOOM Cloud Meetings indirelim.
ZOOM Meeting 1

İnen programı çalıştıralım ve ekranda Sign Up ı tıklayarak kayıt işlemlerine başlayalım.
ZOOM Meeting 2

Sonraki ekranda size gelen bilgilerde;
E-posta adresiniz
Adınız
Soyadınız
Bilgilerini yazarak “I agree to the Terms of Service” yazısının başındaki kutucuğu tıklayalım. Ve Sign Up tıklayarak devam edelim.

ZOOM Meeting 3

Sistem size bir doğrulama e-postası gönderecek. Eğer birkaç dakika içinde gelmezse “Resent Email” tıklayıp yeniden e-posta gönderimi isteyebiliriz. Bu arada gelmezse yine Önemsiz/Junk Kutusunu kontrol etmeyi unutmayalım.

ZOOM Meeting 4

E-posta kutumuza ZOOM tarafından gelen e-postayı açıp “Activate Account” tıklayıp onaylıyoruz.

ZOOM Meeting 5

Bu kısımda açtığımız hesaba bir şifre oluşturmamız isteniyor. Bu şifrede, büyük, küçük harf ve rakamlardan oluşması gerekiyor. Şifre uzunluğu en az 8 karekter olarak belirlenmesini istemektedir. Sonrasında kaydınızı tamamlamak için “Continue” tıklayo devam edelim.

ZOOM Meeting 6

Sonraki adımda bir kuruluş ya da bir eğitim kurumu e-postanız istenebilir. Eğer bir bilginiz yok ise güvenlik kodunu yazıp “Skip this step” butonunu tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

ZOOM Meeting 7

Önümüze gelecek adımda fazla bir şey yapmamıza gerek yok. Burada deneme yapmamızı istiyor. Fakat siz uygulama üzerinden anlatımımızı yaptığımızdan uygulamaya geri dönelim

ZOOM Meeting 8

Zoom Kullanımı
Uygulamayı açalım ve ekranda Sign In i tıklayalım.

ZOOM Meeting 9

Giriş yaptıktan sonra mobil cihazınız size uygulamaının kullanmak istedikleri kaynaklarınızla alakalı bildirimler sunucak. Kabul etmediğiniz taktirde uygulama bu kaynaklarınızı kullanamayacak. İlerde sorun yaşarsanız ilgili uygulama ayarlarına girip tekrardan aktif edebilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz Kabul etme yönünde olacak.

ZOOM Meeting 10 ZOOM Meeting 11 ZOOM Meeting 12 ZOOM Meeting 13

Bu işlemlerden sonra başarılı bir şekilde oturum açmış oluyorsunuz. Ana ekranda eğer siz bir görüşme başlatacaksanız New Meeting i seçip sonraki adıma geçiyorsunuz.

ZOOM Meeting 14

Yine program sizin kamera/mikrofon gibi kaynaklarınızı kullanacağınızdan sizden izin istiyor. Vermemeniz taktirde sesli/görüntülü görüşme sağlayamayacaksınız. Bu izinleri biz veriyoruz. Bitiminde size bir id numarası çıkıyor. Bu id yi görüşme yapacağınız kişi/ya da kişilere verip toplantı/eğitime başlayabilirsiniz.

ZOOM Meeting 15 ZOOM Meeting 16 ZOOM Meeting 17

Eğer siz bir gruba dahil olmak istiyorsanız uygulama ana ekranında “Join” demeniz yeterlidir.

ZOOM Meeting 18

Açılan sayfada katılmak istediğiniz grup id nizi yazıp En altta bulunan Join e tıklamanız yeterlidir.

ZOOM Meeting 19

2 YORUMLAR

  1. Ipad air 2 kullanıyorum. Zoom programında virtual background … more sekmesinde çıkmıyor. Ne yapmamız lazım