Youtube uzun yıllardır toplum tarafından sadece müzik dinleme ve video izleme platformu olarak hayatımızda yerini alıyordu. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte durum oldukça değişti diyebiliriz.

Yaratıcılık, içerik elde etme, bilgi edinme ve eğlence gibi pek çok alanı kapsayan bir sosyal medya platformu haline gelen Youtube günümüzde bir meslek edinme aracı haline geldi.

Bugünkü makalemizde Youtube kanalı açmak isteyen kişilere fayda sağlayacak bilgileri tanıtalım.

  • EKİPMAN: Vlog Videolarımızda titremeleri en aza indirmek ve izleyiciye yumuşak geçişler sağlayabilmemiz için tripod  bizlerin kurtarıcısı olacaktır diyebiliriz. Videolarımız daha kaliteli ve akışkan olacaktır. Geçişsiz ve tek plan videolar çekmek istiyorsak kameramızı kendi açımıza göre hareketsiz ve  sabit bir noktaya yerleştirebiliriz..  Bu işlemde bir tripod etkisi sağlayacaktır.
  • KAMERA: Youtube kanalımızda paylaşacağımız videolarımızın oldukça profesyonel ekipmanlar ile desteklenmesi görüntü kalitesi bakımından etkili olacaktır.
  • ARKA PLAN: Videolarımızın profesyönel görünmesini istiyorsak izleyicinin gözünü yormayacak, kafa dağıtmayacak ve odak noktasının sadece video olacağı soft bir arka plan seçmeliyiz. Belirgin olmayan desenler olabilir, Boş bir duvar olabilir yada daha profesyonel olmak istiyorsak kendimize bir yeşil ekran satın alabiliriz.
  • IŞIK: Youtube videolarımızda en önemli unsurlardan bir tanesi ışık sistemidir. Bu konuda gün ışığı  bizi doğal gösterecek ışıklardan biridir. Videolarımızı erken saatlerde çekebilir Günesşin yansımasından yararlanabiliriz. Daha da geliştirmek istersek soft box ile destek alarak ilerleyebiliriz.
  • SES: Videolarımızı çekerken oldukça sessiz ve gürültüsüz bir ortam kullanmamız sağlıklı bir video çekmemize yardımcı olacaktır. Etraftaki seslerin kendi sesimizi bastırmaması gerekir. Kısık bir ses ile video çekmeli ve istersek daka kaliteli ses için mikrofon kullanabiliriz.
  • MONTAJ: Youtube üzerinde iyi bir kanal kaliteli montaj ile kendini gösterir. Videolarımızdaki montaj ne kadar kaliteli olursa videolarımızda bir o kadar güçlü izleyici kitlesine ulamış olacaktır.
  • İÇERİK: Youtube kanalındaki Zorluklardan bir tanesi de içiriktir. Kanalımızın içeriğini özenle doğru bir şekilde ayarlamalı ve izleyicilerin kanalın konusunu net bir şekilde alamalıdır.
  • İÇERİK ÜRETİMİ: Youtube olarak ne kanalı olduğumuza karar verdikten sonra yaratıcılığımı ortaya çıkarmamız gerekecektir. İçerik üretimi için iyi bir araştırma yapmalı ve kitlemizi tanıyarak izleyicileri kulak ardı etmeden dinlemeliyiz. Bu alanda kullanıcı ne izlemek istiyor ? Diğer Youtube kanalları ne yapıyor? Gündemde olan konular neler ? benzeri soruların cevabına ulaşmalı ve güncel konular ile devam etmeliyiz.
  • OPTİMİZASYON: Daha fazla izlenmek, tıklanmak hatta trendlere girebilmek için videolarımızı optimize edebiliriz. Video başlıklarını iyi seçmeli ve çok aranacak anahtar kelimeleri kullanmalıyız. Kullandığımız başlık ve içeriğin uyumuna dikkat edelim.

Yukarıdaki tavsiyeleri kullanarak oldukça gündemde kalabilir ve kanalımızda istediğimiz noktalara ulaşabiliriz.