Youtube için kullanabileceğiniz eklentiler ile kullanma avantajlarını bu makalede yer vereceğiz.

YouTube uygulaması mobil platformlarda kullanmak biraz kısıtlayıcı bir uygulamadır.

Kullandığınız tarayıcınızda Youtube için kullanabileceğiniz eklentiler ile YouTube’u hem daha işlevsel hem de daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Enhancer

Chromium ve Firefox için gelmiş geçmiş en popüler YouTube eklentisi Enhancer diyebiliriz. Eklenti sayesinde reklamları, oynatma hızını, ses seviyesini fareniz ile kontrol edebilirsiniz. Onlarca farklı kısayolu YouTube için atayabilirsiniz. Eklenti, herhangi bir biçimde özel verilerinizi toplamadığını da belirtiyor.

Enhancer

Turn Off the Lights

Her ne kadar YouTube’da karanlık mod gelmesiyle çok fazla tercih edilmese de Turn Off The Lights’ın işlevi biraz daha farklı. Tarayıcınıza eklenen tek bir butona basarak arka planı bir kuple daha karartıp sinema salonu tadında video izleyebilirsiniz. Üstelik YouTube’un yanı sıra Netflix ve Amazon Prime Video gibi diğer platformlarına da destek veriliyor.

Video Resumer

Uzun bir YouTube videosu izlediğinizi ve yanlışlıkla sayfayı yenilediğinizi veya eskaza kapattığınızı düşünün. Sonrasında yaklaşık 3-4 dakika boyunca videoda nerede kaldığınızı arar halde bulabilirsiniz kendinizi. Video Resumer sizin için iyi bir seçenekdir. Sayfayı bilerek veya yanlışlıkla kapatın, Video Resumer bulunduğunuz yeri hatırlıyor ve videoyu açtığınızda tam da kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

GIFit!

YouTube üzerinde beğendiğiniz herhangi bir video sahnesinden GIF oluşturmak oldukça zor bir iş. Videoyu indirip ayrıca favori resim düzenleme uygulamanıza atmak gibi uzunca bir süreçle uğraşmak istemeyenler için GIFit! uygulaması farklı bir alternatifdir. İstediğiniz videoyu açtıktan sonra tek yapmanız gereken araç çubuğundaki GIFit! butonuna tıklamak ve başlangıç / bitiş zamanını seçmek. Bu aşamada sadece Save GIF butonuna tıklayıp dosyayı indirebiliyorsunuz.

GIFit!
GIFit!
Hashcut

Hashcut ile videoların başlangıç ve bitiş dakikalarını ayarlanır, farklı videoları tek bir yerde birleştirebilirsiniz. Aynı video içerisinde önemli olduğunu düşündüğünüz yerleri keserek videoyu kısaltabilirsiniz. Videolara çeşitli sticker ve emojiler de ekleyebilirsiniz. Düzenleme sürecini daha da hızlandırmak için Hashcut Chrome eklentisini de isterseniz kullanabilirsiniz.

Son Güncelleme 27 Aralık 2021 Yazar Pınar Güldökmez