Kare hızı, bir web kamerasının belirli bir süre içinde yakaladığı ve ekranda görüntülediği resim veya kare sayısıdır. Standart web kamerası kare hızları, saniye başına kare (fps) olarak ölçülür. Bir web kamerası 30 fps olarak tanımlanırsa, isteğe bağlı koşullarda saniyede 30 fotoğraf çekebilir.

Kare Hızı Nasıl Çalışır?

Film gibi dijital video dosyaları, hareketsiz görüntülerden oluşan bir koleksiyondur. Web kamerasının kare hızı, bir video dosyası oluşturmak için kaç hareketsiz görüntünün kullanılacağını belirler. Daha yüksek kare hızları, daha yumuşak video kaydı ve akışı sağlar. Ancak, bu daha yüksek hızlar, daha fazla işlem gücü gerektirir ve aktarılan ve kaydedilen video içeriğinin dosya boyutunu artırır.

web kamerasi kare hizlari nedir 1

fps derecesi, 15 veya daha düşük olan web kameraları, her bir hareketsiz görüntünün bir JPEG dosyasını oluşturur ve bu görüntüleri arka arkaya hızla iletir. Kare hızı 15 fps‘den yüksek olduğunda web kamerası MP4, AVI veya MKV gibi formatlarda video kaydedebilir veya yayınlayabilir.

Bugün, çoğu kamera için minimum 30 fps ile 15 fps neredeyse hiç duyulmamış bir şey. İleri teknoloji web kameraları 1080p‘de 120 fps‘ye kadar çekim yapar; ancak bu tür cihazlar pahalıdır. Dalgalı videoyu iletmek istemiyorsanız 30 fps veya daha yüksek bir hız kullanın.

Kare Hızını Etkileyen Faktörler

60 fps özellikli bir web kamerası, her zaman saniyede 60 kare yakalamaz. Kare hızları, genellikle videonun netliğini belirleyen kameranın çözünürlüğüne bağlıdır. Örneğin, bir kamera 720p‘de 60 fps yakalayabilir, ancak tam 1080p‘de yalnızca 30 fps yakalayabilir.

Donanıma bağlı olarak, işlemi bilgisayarın video kartına veya ana işlemcisine aktarabilir. Web kamerasından gelen yüksek çerçeveli, yüksek çözünürlüklü giriş sinyallerini işleyemeyen bilgisayarlar, temiz akışlar veya video dosyaları oluşturamaz.

Web Kamerası Kare Hızlarını İyileştirin

Web kameranızın, reklamı yapılan fps‘den daha hızlı video çekmesini sağlayamasanız da, parlak ışık koşullarında kayıt yaparak mümkün olan en iyi kare hızını elde edebilirsiniz.

Bir bilgisayarın USB bağlantı noktaları üzerinden birkaç cihazı çalıştırmak da kare hızını yavaşlatabilir. Web kamerasının takılı olduğu bağlantı noktası bir rol oynayabilir, bu nedenle web kamerası için en hızlı USB 3.0 bağlantı noktalarını kullanın.

Kaydınızı, istediğiniz amaç için optimize edin. Örneğin, bir Skype araması sırasında sanal bir partiyi yayınlarken, yüksek çözünürlüklü videolar göndermek gerekli değildir. Bilgisayar, yüksek tanımlı girişle uğraşıyorsa, önemli olduğu durumlar için en yüksek kalite ayarlarını ayırın ve kayıt sırasında gerekli olmayan uygulamaları kapatın.