Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlere Microsoft Office uygulamasını kullanarak oluşturmuş olduğunuz .docx uzantılı word belgelerinizi nasıl şifreleyebileceğinizi anlatacağım.

İlk olarak oluşturduğunuz word belgesini açarak sol üst köşede yer alan Dosya butonuna basalım.

word belgelerinizi sifreleyin 02

Açılan sayfa içerisinde sol tarafta yer alan menü içerisinden Bilgi başlığına tıklayalım. Bilgi sayfasının içerisinde ise Belgeyi Koru butonuna tıkladıktan sonra açılan pencere içerisinden Parola ile Şifrele yazısının üzerine tıklayalım.

word belgelerinizi sifreleyin 03

Karşınıza Belgeyi Şifrele penceresi açılacaktır. Bu ekranda Parola alanına istediğiniz bir parola oluşturabilirsiniz. Parolanızı oluşturduktan sonra Tamam butonuna basalım.

word belgelerinizi sifreleyin 04

Karşınıza bu kez Parolayı Onayla penceresi açılacaktır. Belgeyi Şifrele ekranında oluşturmuş olduğunuz parolayı tekrar yazarak Tamam butonuna basalım.

word belgelerinizi sifreleyin 05

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra ilgili belgeyi Kaydet butonuna basarak kaydedelim. Artık Word belgeniz parola ile korunmaktadır. Belgenizi açmak istediğinizde bu kez karşınıza parola penceresi açılacaktır. Oluşturduğunuz parola girişi yapılmadan belgenin içerisindeki veriler görünmeyecektir.

word belgelerinizi sifreleyin 06

Parolayı kaldırmak için ise aynı işlemi tekrar ederek parola alanını tamamen silebilir ve bu şekilde kaydedebilirsiniz.