İntel 14. nesil işlemci tüketici ürünleri Meteor Lake işlemcisinin ilk sürümünü geliştirildiğini duyurdu. Foveros ile desteklenen Meteor Lake’in çipler arası etkileşiminin daha iyi ve hızlı bekleniyor. Intel’in ürettiği 12. nesil işlemcinin etkileri eski nesil işlemcilerde de hissedilmeye başladı. 12. nesil Alder Lake işlemcisini piyasaya hızla tutunmaya başladı. Ayrıca işlemcide DDR5, PCle 5.0 ve 5,2GHz’e varan hız özellikleri mevcut. CES 2021 kapsamında tanıtılan ve piyasaya sürülen Alder Lake 12. nesil işlemcide dünyanın en iyi oyun işlemcisi olarak bilinen Core i9-12900K da yer alıyor. Kullanıcılar henüz tam olarak bu yeni nesil işlemciye geçmeden yeni bir işlemci bilgisi sızmaktadır.

14.nesil Meteor Lake işlemcilerinin tekli hesap biriminin güç sağlamada başarılı olduğunu bildirdi. Bu da Intel’in yeni nesil x86 mimarisinin ve işlemci ailesinin geliştirilmesinde farklı ve önemli bir rol oynuyor.

Intel 14. Nesil Islemcisini Duyurdu 1

Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, son zamanlarda yaptığı açıklamayla, kısa bir süre önce 14. nesil Core serisinin yeni üyesi olan, Intel 4 düğümünü kullanan ilk tüketici odaklı ürünleri Meteor Lake işlemcisinin ilk sürümünün geliştirildiğini duyurdu. CEO, Intel 14. Nesil Meteor Lake İşlemcilerin Olağanüstü Performansı Sunduğunu İletiyor.

Meteor Lake, Intel’in 2023 yılında piyasaya sürmesi beklenen 14. Nesil Core işlemcisi. Çip Intel 4(7 nm) üretim süreci ile yenilikçi teknolojiyi kullanacak. Çipin tekli hesaplama biriminin testten başarıyla geçtiğini duyurdu. Ayrıca mevcut üretim planlarıyla hedefte olduğu söyledi. Piyasaya sürülmesine iki yıl varken gerçek hesaplama gücünü öğrenmemiz şirketin bu yeni çipte oldukça ciddi olduğunu gösteriyor.

Intel 14. Nesil Islemcisini Duyurdu 2

Intel Meteor Lake çiplerinin de bir Cove çekirdek mimarisiyle daha performanslı bir ürün beklentisi mevcut. Ayrıca işlemcilerin de 7 nm EUV işlem düğümüne dayanacağı da bildirildi. Bu çekirdek mimarisinin “Redwood Cove” olarak bilindiği de bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca TSMC’nin Redwood Cove tabanlı yongalar için yedek veya hatta kısmı bir tedarikçi olduğuna işaret eden referanslar da mevcuttur.

İntel 14. Nesil İşlemcisini Duyurdu

Meteor Lake masaüstü işlemci ailesinin, Alder Lake ve Raptor Lake işlemci tarafından LGA1700 soket kullanıyor. Ayrıca nesil işlemcide de aynı soket tipinin desteğinin devam etmesini bekliyor. DDR5 bellek ve PCI Gen 5.0 desteğini de bekleyebiliriz.

Intel 14. Nesil Islemcisini Duyurdu 3

Gelsinger yatırımcılara; Intel 7, Intel 4, Intel 3, Intel 20A ve Intel 18A’nın, şirketin yatırımcılarına müjde verdi. Temmuz ayında belirlemiş olduğu zaman çizelgelerinin daha ilerisinde olduğunu açıkladı. Ayrıca büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek bunu açıkladı.

Gelsinger’in açıklamasına göre Meteor Lake’nin son dönemin en iyi ürün girişimlerinden birisi olduğunu belirtiyor.