WISP' (Wireless Internet Service Provider) Nedir?

Kablosuz ağ sistemlerine dayalı bir ağa sahip olan internet servis sağlayıcılarına WISP’ (Wireless Internet Service Provider) adı verilir. Teknoloji, yaygın Wi-Fi (kablosuz) ağlarını ve lisanslı frekansları çalıştırabilir. Başlarda yalnızca kablo ve DSL kapsamına girmeyen kırsal alanlarda bulunuyordu. Dünyadaki ilk ‘WISP’, 1992 yılında Wyoming’de kurulan bir telekomünikasyon kooperatifi olan LARIAT’da yer almaktaydı. 900 MHz bandında yer alan WaveLan ekipmanını kullanıyorlardı. 2003 yılında özelleştirilen LARIAT, kar amaçlı bir kablosuz ISS olarak varlığını sürdürmektedir. Çek Cumhuriyeti, 879 Wi-Fi tabanına sahip olarak Avrupa Birliği genelindeki en çok erişim noktasına sahip ülke olmuştur. Gaiacom Wireless Network tarafından, Afrika gibi internet erişiminin yüksek maliyetli olduğu ülkelerde yüksek hızlı, geniş bant hizmeti tahsis edilmektedir. 2015 yılının Temmuz ayı itibariyle ABD’de faaliyet gösteren 1.280’den fazla ‘WISP’ bulunmaktadır.

WISP Wireless Internet Service Provider Nedir 1

WISP’ler konuma dayalı içerik, sanal özel ağlar ve IP üzerinden ses gibi ek hizmetler sağlamaktadır. WISP’ler, kablo ve dijital abonelik hatlarının yer almadığı kırsal bölgelerde büyük pazar payına sahiptir. Çoğu kişi, bir telefon şirketi veya kablolu şirketlerden internet hizmeti almaktadır. Bu hizmetlerde fiziksel bağlantı gerektirmektedir. Bir WISP’ bulunduğu yerde kablo bağlantısına ihtiyaç duymaz. Mevcut teknolojisi sayesinde eski kablo ve telefon sistemlerinin hızını karşılayabilmektedirler. Kentsel bölgelerde Gigabit Kablosuz bağlantılar yaygın olarak bulunmaktadır. WISP’ler daha önce yalnızca pahalı fiber optik bağlantılar ile sağlanabilen bant genişliği seviyelerini sağlayabilirler.

WISP Wireless Internet Service Provider Nedir 2

‘WISP’’in çalışma mantığı, hizmet istenilen alanın merkezine bir fiber ağ sağlamaktır. Radyo kuleleri, yüksek binalar gibi alanlarda hizmet sağlayabilir. ‘WISP’ ayrıca kulelere bağlanmak için kablosuz bağlantı sağlayabilir. ‘WISP’, şuanda kullandığımız diğer kablosuz hizmetlerden faklıdır. Uygun ücretler karşılığında ulaşılabilecek bir teknoloji olarak kırsal bölgelerde oldukça yaygınlaşmıştır.

‘WISP hizmetleri’ hız ve bant genişliği için yüksek ücretli hizmet seviyelerine sahiptirler. Servis sağlayıcı şirketlerde olduğu gibi ‘WISP’ hizmetleri de yıllık sözleşme veya etkinleştirme bedeli talep edebilirler. ‘WISP’ hizmetleri sınırlı alanlarda hizmet vermektedirler. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ‘WISP’ teknolojisi kentlerde de kullanılmaya başlanmıştır. ‘WISP’, hız ve fiyat açısından yerel servis sağlayıcılar ile yarışmaya başlamıştır.

1 Yorum