Dünya üzerinde meydana gelen doğal afetler özelliklede depremler sonrasında cep telefonları ile yapılan acil durum görüşmelerinde yaşanılan sorunlar toplumu olumsuz yönde etkiliyor. Bu tür yaşanılan sorunlara istinaden ikinci bir acil durum kanallarına ihtiyaç duyuluyor.

Bugün inceleyeceğimiz BİP acil durum butonu oldukça kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.

Acil durum butonu nedir?

Turkcell’in anlık mesajlaşma uygulaması olan BİP’te yer alan iletişim özelliği olarak tanımlanıyor.

BİP uygulaması hem Android hem de İOS cihazlarda destekli olarak hayata geçmiş. Bu uygulama İOS cihazlarda uygulamanın  sağ üst köşesinde , Android cihaz uygulamasında ise  sağ alt köşede kırmızı renkli bir acil durum butonu ile karşılaşacağız. Acil durum butonuna tıkladığımızda karşımıza acil durum sayfası açılacaktır.

Acil durum sayfası üzerinden acil durumlarda haber verilecek kişileri belirleyebiliriz. BİP uygulaması en fazla 10 kişiyi acil durum kişisi olarak belirlememize imkan sağlıyor.

Uygulama Sel, Yangın, Deprem ve benzeri doğal afetler sonrasında  acil durum ihtiyaç bilgisi ve güvende olduğumuz durumlarda sayfa üzerinde yer alan güvendeyim yada acil durum bildir butonuna tıkladığımızda zaman kaybetmeden kişilere bildirim gönderecektir.

Acil durum iletilen kişilere enlem ve boylam cinsinden detaylı koordinat bilgilerimizde konum ile birlikte paylaşılacaktır.

Bu mesaj acil durum kişisinin BİP kullanıcı olsun ve ya olmasın Turkcell kullanıcı şartı olmadan  SMS olarak bildirim gönderilecektir.

BİP acil durum butonu nasıl kurulur ?

*BİP uygulamasını açalım Mesajlar  ve aramalar bölümüne giriş yapalım. Acil durum butonu karşımıza çıkacaktır.

*Sayfanın üst kısmında 112 acil, 110 itfaiye, 155 polis numaraları yer alıyor. Acil durum esnasında bu butonlara tıklayarak hızlı bir şekilde aramaya yapabiliriz.

yardim

*Acil durum butonu özelliğini acil durum sayfasından kapatabiliriz.

*Kişi eklemek için acil durum kişi ekleme butonuna tıklayabiliriz.

*Rehber sayfasından en fazla 10 kişi olacak şekilde acil durum kişisi ekleyebiliriz.

*Eklenen kişilere acil durum mesajları SMS  ve BİP uygulaması kullanıyorsa BİP mesajı olarak iletilecektir.

* Acil durum kişilerini listeden kaldırabilir ve istediğimiz zaman yeniden kişi ekleyebiliriz.

BİP acil durum butonu nasıl kullanılır?

*BİP uygulamasını açalım.

*Acil durum butonuna tıklayalım.

*Bu noktada güvendeysek Yeşil renkli güvendeyim butonuna tıklayalım. Güvende olduğumuz ve konum bilgimiz karşı tarafa SMS ve BİP  olarak iletilecektir.

guvendeyim acik yardim

*acil yardıma ihtiyacımız varsa Kırmızı renkli acil durum bildir butonuna tıklayalım. Konum ve acil yardıma ihtiyaç duyduğumuz bildirimimiz karşı tarafa SMS ve BİP üzerinden gönderilecektir.

BİP uygulamasını rahatlıkla kullanabilir ve zaman kaybı olmaması için telefon ana ekranımıza kısa yol olarak eklememizde fayda olacaktır.