Geri çekilip Netflix’i 4K olarak izleme en sevdiğiniz dizilerden bazılarını izlemek için can atıyor muydunuz?

4K çalışmıyor çünkü heyecanı biraz azaltmak isteyebilirsiniz.

Evet, Windows 11’den bahsediyoruz ve uygulama veya tarayıcı üzerinden çalışmayacak.

Herkes hala Netflix ve Microsoft’un bir araya gelip bu sorunu çözmesini bekliyor.

Windows 11de Netflixi 4K olarak izleyemeyebilirsiniz 1

Halihazırda Microsoft’un en son işletim sistemine yükselttiyseniz. Netflix’te en sevdiğiniz programı aşırı derecede izlemek istiyorsanız, bunu duymak isteyebilirsiniz.

Görünüşe göre şu anda 4K’da hiçbir şey yayınlayamazsınız. Kimse bu durumun tam nedeninin ne olduğunu bilmiyor.

Sosyal medya platformları bu tür şikayetlerle dolup taştı. Herkes sorunun bir an önce çözülmesini umuyor.

Windows 11, Netflix’i 4K olarak izleme akışa izin vermiyor

Netflix’ten bahsediyorsak, insanların sevdikleri dizilerini 4K çözünürlükte izleyememesi tamamen yeni bir şey değil.

Ancak, geçmişte bu tür sorunları aşmak o kadar karmaşık olmaz. O zamanlar hile yapan çözümler artık işe yaramayacak gibi olur.

Temel olarak, Netflix içeriklerini 4K olarak yayınlayabilmek için tek ihtiyacınız olan makinenizde doğru özelliklere, uyumlu bir monitöre veya ekrana sahip olmak ve her şeyi UHD izlemenizi sağlayan premium planı satın almak.

Gördüğünüz gibi, kullanıcılar Microsoft Store’da bulunan Netflix uygulaması aracılığıyla veya doğrudan bir tarayıcı aracılığıyla erişilen Netflix web sitesinden akış yapmayı denedi.

Birçoğu başlangıçta bunun bir tarayıcı sorunu değil, bir uygulama sorunu olduğunu düşündü. Tam tersini denediğinizde, bu kararsız davranış için ne uygulama ne de tarayıcı suçlanacak gibi olur.

HEVC bu sorunu çözebilir mi?

Bu gerçekten iyi ve konuya uygun bir soru ve Netflix, Windows 10’da 4K içerik oynatmak için HEVC uzantısının bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Biliyoruz, şimdi Windows 11’den bahsediyoruz, ancak prensip hala çoğunlukla aynı.

HEVC uzantısının bilgisayarınızda kurulu olup olmadığını kontrol etmek için bir H.265 videosu kayıt eder. Cihazınıza aktarabilir ve Filmler ve TV uygulamasıyla açar.

Şimdi, video hemen oynatılmaya başlarsa, makineniz HEVC uzantısını destekliyorsa. Bu videoyu oynatmak için yeni bir codec bileşenine ihtiyacınız var. Microsoft Store’a bir bağlantı içeren bir açılır hata penceresi çıkar.

En azından söylemek gerekirse, birçoğunun Windows 10’da aynı durumla, HDR’nin çalışmadığı, ancak 4k akışının çalışacağı senaryolarla mücadele ettiklerini söylediği gibi, tuhaf bir durum.

Garip, HDR’nin kullanıcılara arzu ettikleri yüksek çözünürlüğü sunmak için HEVC kodeklerine ihtiyacı olduğu düşünülür.

Şu anda yapabileceğimiz tek şey, Netflix ve Microsoft’un bunu çözmesini ve bir çözüm bulmasını beklemek, özellikle de insanlar Premium hizmetler için para ödüyor ve gerçekten almıyorlar.

Ayrıca Netflix’te Otomatik Oynatmayı Kapatma makalemizi inceleyebilirsiniz.