Bu makalemizde sizlere Windows 11 de pano geçmişi açma adımlarını sizlere anlatacağız. Sizlerde adımları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Pano geçmişi bilgisayarınızda kopyaladığınız veya kestiğiniz verileri saklar.

Pano geçmişi, bilgisayarınızın hafızasında, kestiğiniz veya kopyaladığınız bilgileri geçici olarak tuttuğu bir alandır. Bu sayede, verileri başka bir yere taşımadan önce geçici olarak tutan bir tür araç görevi görür. Ayrıca, yapıştırmadan önce, bilgilerinizi pano geçmişine kaydeder.

Windows 11 de Pano Geçmişi Açma

Windows pano geçmişi kestiğiniz veya kopyaladığınız bilgilerin listesini tutar. Pano geçmişinin depolama alanı maksimum 4 MB’dir. Ayrıca aynı anda en fazla 25 dosya tutar. Bu sınırlar doğrultusunda, pano kopyalayıp yapıştırdığınız bütün dosyaların kaydını tutar. Özelliği açarak sizde bu özelliği kullanabilirsiniz.

Bu özelliği açmak oldukça kolaydır. Windows 11 de pano geçmişi açmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

  • İlk öncelikle bilgisayarınızın Başlat menüsü açın.
  • Gelen ekrandan Ayarlar seçeneğine tıklayalım.
  • Karşınıza gelen ekranda sol taraftaki menüden Sistem’ i tıklayın.
  • Ardından açılan menüden Pano seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında Pano geçmişinin karşısında yer alan sürgüyü açın.

Bu işlem aşamalarını takip ederek pano geçmişini aktif hale getirin. Böylelikle kopyalamalarınız ve kestikleriniz otomatik olarak kaydedilecektir. Ayrıca pano geçmişi bazı özelliklerde sunmaktadır.

Windows 11 de Pano Geçmişi Özellikleri

Windows 11 de Pano Geçmişi Özellikleri

Bilgisayarda hangi ekranda olduğunuzun önemi olmaksızın, pano geçmişini kontrol etmek için Windows tuşu + V kısa yolunu kullanabilirsiniz. Pano açıldığında, o zamana kadar kopyaladığınız bilgilerin listesinin olduğu bir ekran açılır.

Pano geçmişinizde , listeden tek tek öğeleri de silme olanağınızda bulur. Tek tek bilgilerin üstüne tıklayın. Ardından Sil ‘i seçeneğine tıklayın. Ayrıca isterseniz, tüm geçmişi tek seferde de silme imkanı da var. Bunun için bilgilerinizin üstüne sağ tıklayıp sonrasında Tümünü Temizle ‘yi tıklamanız yeterli. Bu işlem ile tüm geçmişi temizlemiş olursunuz.

Pano, 2018 de Windows a eklendi. Ücretsiz kullanım sunan bir araçtır. O zamandan bu yana kendini sürekli geliştirdi. Size anlattığımız adımları izleyerek, bilgisayarınızda pano geçmişini açıp ve bu uygulamanın tüm avantajlarından yararlanın. Ayrıca, istediğiniz de pano geçmişini tekrar devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için  Ayarlar>Sistem> Pano yolunu izleyerek pano geçmiş anahtarını kapatın.