Sürücüler, her Windows ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Bu yazılım paketleri olmadan, donanımınızı amaçlandığı şekilde çalıştıramazsınız. Bu nedenle, onları güncel tutmak tüm Windows kullanıcıları için çok önemlidir.

Aygıt Yöneticisi’nde sürücü güncellemelerini kontrol etmek için Ara’ya gidin, devicemng yazın ve Aygıt Yöneticisi’ni açın. Artık Aygıt Yöneticisi’nde listelenen tüm donanımlarınızın listesini göreceksiniz. Herhangi bir bileşen için sürücü güncellemelerini kontrol etmek için üzerine sağ tıklayın ve Sürücü yazılımını güncelle’yi seçin.

Her donanımın düzgün çalışması için düzgün bir sürücü gerekir, çünkü sürücüler her bilgisayarın ruhudur.

Bilgisayarınızın belirli bir bileşeni eksikse veya güncel olmayan bir sürücüsü varsa, çeşitli sorunlar oluşabilir.

Örneğin, grafik kartınızda bir sürücü eksikse, görüntü sorunlarınız olacaktır, ses kartınızda bir sürücü eksikse, bilgisayarınızda herhangi bir ses duymayacaksınız vb.

Bilgisayarınızın düzgün çalışması için tüm sürücülerinizi güncel tutmak çok önemlidir. Ancak Windows 10’da, sürücülerinizi güncel tutmak işletim sisteminin önceki sürümlerinde olduğundan biraz daha zordur.

Muhtemelen Microsoft’un Windows 10’u bir hizmet olarak hayal ettiğini biliyorsunuzdur. Bu, gelecekte yeni bir Windows sürümü almayacağımız, ancak mevcut sürüm için daha büyük güncellemeler alacağımız anlamına geliyor.

Bu güncellemelerin sorunu, bazılarının sürücülerinizi modası geçmiş hatta uyumsuz hale getirebilmesidir.

Bu şekilde, Windows 10 için büyük bir güncelleme yükledikten sonra tüm sürücülerinizi kontrol etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Çünkü, dediğimiz gibi, bir güncelleme sürücülerinizi eski veya uyumsuz yaparsa, bazı büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sürücü güncellemesini kontrol etmenin birkaç yolu vardır ve her yöntem oldukça basittir. Yani, hala yapmadıysanız, bilgisayarınıza bir iyilik yapın ve tüm sürücülerinizi en son sürümlere güncelleyin.

Windows 10’da sürücüleri nasıl güncelleyebilirim?

Bu 4 yöntemi kullanın

1. Windows Update’i kullanın

Microsoft’un Intel, Nvidia, AMD gibi daha büyük donanım üreticileriyle bir tür ortaklığı vardır.

Bu nedenle, bu şirketler Windows Update aracılığıyla bileşenleri için düzenli olarak sürücü güncelleştirmeleri yayınlar.

Bu nedenle, daha yeni bir NVidia veya ATI grafik kartını sallıyorsanız, sürücülerinizi güncel tutmak için yapmanız gereken tek şey düzenli olarak Windows güncellemelerini kontrol etmektir.

Windows 10da Sürücüleri Güncelleme 1

Muhtemelen Windows 10’daki güncellemeleri nasıl kontrol edeceğinizi zaten biliyorsunuzdur, ancak size bir kez daha hatırlatırsak zarar vermez. Güncellemeleri kontrol etmek için Ayarlar uygulaması> Güncellemeler ve güvenlik’e gidin ve sadece güncellemeleri kontrol edin.

2. Aygıt Yöneticisini Kullanın

Eğer, almazsanız sürücü güncellemelerini Windows Update, sürücü güncellemeleri için Aygıt Yöneticisi ile kontrol etmenin en yaygın yolu üzerinden.

Her sürücüyü el ile kontrol etmek biraz zaman alabilir, ancak bunu yaparak birçok sorunu çözebilirsiniz. Aygıt Yöneticisi’nde sürücü güncellemelerini kontrol etmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Ara – devicemng yazın ve Device Manager açın.
 2. Artık Aygıt Yöneticisi’nde listelenen tüm donanımlarınızın listesini göreceksiniz.Windows 10da Sürücüleri Güncelleme 2
 3. Herhangi bir bileşen için sürücü güncellemelerini kontrol etmek için üzerine sağ tıklayın ve Sürücü yazılımını güncelle’yi seçin.
 4. Bir sürücü güncellemesi mevcutsa, sihirbaz otomatik olarak yükler, eğer değilse sürücünüz zaten günceldir.

Söylediğimiz gibi, bu Windows 10’da sürücü güncellemelerini kontrol etmenin en popüler yöntemidir.

3. Sürücüleri üreticinin web sitesinden güncelleyin

Aygıt Yöneticisi’nin sürücüleriniz için herhangi bir güncelleme bulamaması durumunda sürücüleri üreticinin web sitesinden manuel olarak da indirebilirsiniz.

Windows PC’lerde kullanılan en yaygın sürücüler için resmi sürücü indirme bağlantıları:

4. Özel sürücü indirme yazılımı yükleyin

Windows 10 PC’nize en son sürücüleri otomatik olarak yüklemek için kullanabileceğiniz birçok üçüncü taraf aracı vardır. TweakBit’in Sürücü Güncellemesi en verimli yöntemlerden biridir.

Driver Updater, bilgisayarınızdaki her bir aygıtı otomatik olarak tanımlar ve kapsamlı bir çevrimiçi veritabanındaki en son sürücü sürümleriyle eşleştirir.

Windows 10da Sürücüleri Güncelleme 3

Bu araç Microsoft ve Norton Antivirus tarafından onaylanmıştır. Birkaç testten sonra ekibimiz bunun en iyi otomatik çözüm olduğunu kabul eder.

Sürücüler daha sonra kullanıcının süreçte karmaşık kararlar vermesini gerektirmeden toplu olarak veya birer birer güncellenebilir. Nasıl çalışır:

 1. TweakBit Sürücü Güncelleyicisini buradan indirin ve yükleyin.
 2. Kurulduktan sonra, program PC’nizi eski sürücüler için otomatik olarak taramaya başlayacaktır. Driver Updater, yüklü sürücü sürümlerinizi en son sürümlerin bulut veritabanına göre kontrol eder ve uygun güncellemeleri önerir. Tek yapmanız gereken taramanın tamamlanmasını beklemek.Windows 10da Sürücüleri Güncelleme 4
 3. Tarama tamamlandığında, bilgisayarınızda bulunan tüm sorun sürücüleri hakkında bir rapor alırsınız. Listeyi gözden geçirin ve her sürücüyü tek tek mi yoksa hepsini mi güncellemek istediğinizi görün. Bir kerede bir sürücüyü güncellemek için sürücü adının yanındaki Sürücüyü güncelle bağlantısını tıklayın. Veya önerilen tüm güncellemeleri otomatik olarak yüklemek için alttaki Tümünü güncelle düğmesini tıklayın.
  Windows 10da Sürücüleri Güncelleme 5
  Not: Bazı sürücülerin birden çok adımda yüklenmesi gerekir, böylece tüm bileşenleri yüklenene kadar ‘Güncelle’ düğmesine birkaç kez basmanız gerekir. Bu aracın bazı işlevleri ücretsiz değildir.

Sonuç

Bilgisayarınızın sürücülerini güncellemenin birkaç yolu daha vardır, ancak yukarıda listelediklerimiz en iyisidir.

Ayrıca, sürücü değişikliklerini taramanızı ve otomatik olarak güncellemeleri yüklemenizi sağlayan birkaç programa rastlayacaksınız.

Ancak, tüm bu programların kullanılmasını önermiyoruz, çünkü hepsi en doğru sonuçları garanti etmez.

SSS: Sürücüleri güncelleme hakkında daha fazla bilgi edinin

 • Tüm sürücülerim Windows 10’u nasıl güncelleyebilirim?

Windows arama kutusuna aygıt yöneticisi yazın, ardından Aygıt Yöneticisi’ni açın Cihazların adlarını görmek için bir kategori seçin, ardından güncellemek istediğiniz kategoriyi sağ tıklayın (veya basılı tutun). Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara’yı seçin  Sürücüyü Güncelle’yi seçin  Windows yeni bir sürücü bulamazsa, aygıt üreticisinin web sitesinde bir sürücü arayabilirsiniz.

 • Windows 10 sürücüleri otomatik olarak yüklüyor mu?
Cevap Evet. Windows 10’u yüklediğinizde veya yükselttiğinizde, sürücüleri ayrı ayrı yüklemenize gerek yoktur. Windows 10 sürücüleri otomatik olarak yükler ve bunları manuel olarak indirip yüklemenize gerek yoktur.
 • Hangi sürücülerin güncellenmesi gerektiğini nasıl görebilirim?
Sadece kendiniz kontrol etmeniz gerekecek. Aygıt Yöneticisi’ni başlatın ve en son sürücüye sahip olmadığından şüphelendiğiniz bileşene gidin. Aygıtı sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle seçeneğini seçin. Ayrıca, Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğini tıklayın. Bu işe yaramazsa, yine de üreticinin sitesine gidip en son sürücüleri kontrol edebilirsiniz.