WhatsApp donuyor sorunu

WhatsApp gelen aramaları açamıyorum sorunu, geçmiş dönemlerde karşımıza daha sık çıkardı. Genelde donanımı daha düşük telefonlarda yaşanan bu sorun bazen de virüs bulaşmasıyla alakalı oluyor.

Haber içeriğimize şöyle bir göz atmanız adına alt başlıkları sizler için sıraladık:

  • Uygulamayı kullanırken oluşan tepkisizlik sorunu
  • Yapılan güncellemelerden sonra çıkabilecek bir dizi sorunlar
  • Telefonlarda yetersiz boş alanın olmamasından dolayı sistemsel sorunlar
  • Virüse bağlı ağır çalışma veya tepkisizlik sorunları
  • Uzun zaman açık kalan cihazlarda yaşanabilecek sorunlar
  • Hemen hemen yaşanacak tüm aksaklıklara yönelik çözüm adımları

WhatsApp Gelen Aramaları Açamıyorum Sorunu

Temelinde oluşan sorunların kaynağı genelde aynı oluyor. İçeriğin tümünü okuduğunuzda bunlara yönelik öneri çözüm adımlarını göreceksiniz.

WhatsApp gelen aramaların açılmaması, cihazdaki boş alanın yetersiz kalması, virüs, kurulu uygulamalar, yapılan güncellemeler, pil süresinin yetersizliği ve donanımın yetersiz kalması.

Yukarıya eklediğimiz tüm seçeneklerin harfiyen kontrol edilmesini öneriyoruz. Sürekli WhatsApp donma gibi bir sorun oluşan kullanıcıların yapacakları daha geniş seçenekler olacak.

WhatsApp Gelen Aramaları Açamıyorum İçin Çözüm Önerileri

1. Telefonun yeniden başlatılması:
Herhangi bir cihazda oluşan her sorun için ilk yapacağımız işlem cihazın yeniden başlatılması olacak. Özellikle günlerce kapatılmayan cihazların ister istemez sorun çıkardığını göreceksiniz.

Uygulamalar çalışırken veya işlem yaparken belli bir oranda RAM tüketirler. Bu tüketimde uygulamaların bazıları kapatılmış olsa dahi arka planda çalışma olasılığından dolayı yine cihaza yük getirir. Bu tür uygulamaların oluşturduğu yükler cihazın düzgün çalışmasına mani olur. Kapat aç her zaman cihazın normal çalışmasını sağlar.

2. Gerekli izinlerin verildiğinden emin olun:
WhatsApp’ ın düzgün çalışmasını sağlamak için, cihazdaki kamera ve mikrofon izinlerinin verilmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda arka planda çalışmasını sağlayan yenileme özelliğinin de kullanılmasını gerektirir.

Gerekli izinlerin yapılması için “Ayarlar” ve “Uygulamalar” alanına girin. Sonrasında, WhatsApp’ ı bulmanız için ekranı kaydırın, ardından izinler alanındaki “Kamera” ve “Mikrofon” seçeneklerini açalım.

3. İnternet bağlantılarının kontrol edilmesi gerekiyor:
WhatsApp uygulamasının kullanılması için malum internet bağlantısına ihtiyaç vardır. Bunun için bir zaman internetsiz kullanım gündeme gelmişti. Lakin pek bir gelişmeden söz edemedik. Şimdi internet bağlantınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Hem mobil hem kablosuz olarak ayrı ayrı bağlantınızı denemeniz önerilir. İnternet var demek sorunsuz çalıştığı anlamını taşımaz.

Ülke kaynaklı olup olmadığını anlamanız için birde VPN kullanarak deneyin.

4. Çakışan tüm uygulamaların kontrol edilmesi:
Telefona yüklü olan tüm uygulamaların veya 3. taraf uygulamaların çakışıp çakışmadığına bakmak lazım. Bu uygulamalar belki bu uygulamanın düzgün çalışmasına mani olabilir. Birde koruma uygulamalarının izinleri buna sebepte olabiliyor. Önerimiz önce koruma için kurulan uygulamaların geçici olarak durdurulması. Duruma göre son yüklediğiniz uygulamaları da kontrol edersiniz.

Daha önceden böyle sorunlar yaşamıyordum diyorsanız, sonradan kurduğunuz uygulama ve güncellemeleri kontrol edin.

5. Yüklü olan WhatsApp uygulamasını kaldırıp yeniden kurun ya da farklı sürümlerle deneyin:
Yukarıya eklediklerimiz işinize yaramadı ise, uygulama kaldırılsın ve yeniden kurulsun. Ancak bunu yapacak kullanıcıların, öncelikle sohbet geçmişinin yedeğini almalarını öneriyoruz.

Hala aynı durumla karşılaşıyorsanız, bu seferde önceki bir kaç uygulama sürümünü bulup bunlarla deneyin. Duruma göre güncelleme yaparsınız. Deneme adına farklı işletim sistemlerine sahip telefonlarla da deneyin.

İlgili konu : WhatsApp’ ı Android’ den iPhone’ a Aktarma

6. Uygulamalar alanından yapılacak en iyi işlem:
Android telefonlardaki Uygulamalar alanından WhatsApp’ ı bulun ve içerisindeki seçenekleri çalıştırın.

Önbellek, güncelleme ve veri kaldırmayı deneyin. Bu işlemlerde belki oturumunuz sonlanabilir.

7. WhatsApp tarafından yapılan kısıtlamalar:
Geliştirici tarafından uygulanan yaptırımların bir çok çeşidi vardır. Bunların bir kısmına ceza dinildiği gibi bir kısmına ise geçici engellemeler de diyebilirsiniz. Örnek uygulamanın sizi şüpheli görmesinden ötürü bir süre uygulamayı kullanmanızı engellemesi veya bazı alanların çalışmaması. Ceza durumlarında ise, sucun boyutuna göre yaptırım çeşitleri vardır. Bu durumun testi profilde bir şey değişip değişmediğine bakılır. Yani değiştirmenize izin verilmeyebilir.

Bu yöntemlerin bir çoğunun kullanımlarında çoklu bir çözüm sunmakta. Tabi sadece WhatsApp’ a özel bir durum değildir. Her türlü uygulamada deneyeceğiniz işlemler bunlardır. Son olarak geliştiriciye bildirimde bulunmanızı öneriyoruz.

WhatsApp’ a bildirimde bulunma

Her şeyi denemenize rağmen hala bir netice almadıysanız, geliştirici ile iletişime geçmeye çalışın. Bunun için ayarlardaki Yardım alanına girelim ve Bize ulaşın adlı bölümü kullanın. Erişimi olmayanlar resmi web sitesindeki iletişim kanallarına bir göz atabilirler.

WhatsApp Gelen Aramalari Acamiyorum 1
WhatsApp gelen aramaları açamıyorum donuyor

Uygulamanın yardım merkezi: https://faq.whatsapp.com

WhatsApp Gelen Aramalari Acamiyorum 2
WhatsApp bildirimde bulunma adımları

Adımlar aynı zamanda WhatsApp donuyor sorununa yönelikte denenebilecek yöntemler arasındadır.

WhatsApp Gelen Aramalari 3
WhatsApp sorununuzu bildirin

WhatsApp gelen aramaları açamıyorum haberimiz buraya kadar.