Ana Sayfa Bilgisayar OSx’nin En Yeni Sürümü Catalina’yı Alabilecek Macbook Modelleri

OSx’nin En Yeni Sürümü Catalina’yı Alabilecek Macbook Modelleri

0

Dünya genelinde kendine münhasır kullanıcı kitlesine sahip olan en özel ürün gruplarından biri de Apple tarafından geliştirilen Macbook bilgisayarlardır diyebiliriz. Rakibi Windows’a göre bir çok artı ve eksi yönü mevcut olmasına rağmen kullanıcı kitlesini her geçen gün arttıran OSx işletim sistemi herkesin bildiği üzere Macbook’ların varsayılan yazılımı olarak tüketicilere sunuluyor. İçerisinde bulunduğumuz coğrafyada genel geçer bilgisayar işletim sistemi Microsoft tarafından geliştirilen Windows olsa da, bir çok kullanıcı yalnızca OSx işletim sistemi için bile Apple tarafından geliştirilen Macbook ürünleri tercih ediyor diyebiliriz.

 

Yalnızca Macbook ürünlerde kullanılabilen OSx (Mac OS işletim sistemini yıllar içerisinde kullanım oranını arttırırken diğer bir yandan da eksiklerini gidermeye ve sistem performansını arttırma yönünde gerekli adımları emin şekilde atmaya devam ediyor. Bu minvalde, ürünün en yeni sürümü Mac OS Catalina sürümü geçtiğimiz günlerde globalde eş zamanlı olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. Biz de sizler için, MacOS’un en yeni sürümü olan OSx Catalina ile birlikte gelen başlıca yenilikleri ve bu sürümü alabilecek Macbook modellerini derledik.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

MacOS Catalina ile Birlikte Gelen Yenilikler

 

*Geliştirilmiş iTunes Kullanım Deneyimi

Uzun yıllardır Apple kullanıcılarının kullanım konforunu amaçlayan iTunes yazılım OSx Cataline ile birlikte daha farklı bir boyut kazanarak tüketicilerin karşısına Müzik, TV ve Poadcast olmak üzere üç farklı modda çıkıyor. Önceki sürümlerde bu üç servisi tek bir nokta üzerinden sunmayı deneyen iTunes uzun süreli kullanımlarda şişen arayüz sebebiyle tüketicilere zor anlar yaşatabiliyordur. Catalina ile birlikte üç moda bölünen yeni servis, tüketicilere üç farklı hizmeti üç ayrı ekran üzerinden sunduğundan uzun süreli kullanımlarda da hi aynı performansı sunabiliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

*Programlanabilir Aydınlatma Modu

OSx Catalina ile birlikte gelen bu yenilik sayesinde kullanıcılar Macbook kullanımları sırasında gün içerisinde bulundukları saat dilimine göre otomatik aydınlatma moduna sahip oluyorlar. Bu sayede uzun süreli plaza hayatlarında dışarıdaki aydınlık seviyesini Macbooklarının aydınlatmaları üzerinden takip edebiliyor.

 

 

Macbook’umu Bul Uygulaması ve Geliştirilmiş Sistem Tercihleri Ekranı

Daha önceleri yalnızca iPhone ve iPad’lerde yer alan Apple ürünümü bul özelliği OSx Catalina ile birlikte Macbook’lara da ekleniyor. iCloud dışarısına çıkarılan Macbook’umu bul özelliği sayesinde Macbook’unuzu en son Log In olduğu alan üzerinden takip edebiliyorsunuz. Ayrıca Sistem Tercihleri ekranının da OSx Catalina ile daha modern bir görünüme sahip olduğunu belirtmemizde fayda var.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

 

Şimdi OSx Catalina’yı hangi Macbook modellerinin alabileceğini listelememiz gerekirse;

 

 • MacBook (2015 ve sonrası)
  •MacBook Air (2012 ve sonrası)
  •MacBook Pro (2012 ve sonrası)
  •Mac mini (2012 ve sonrası)
  •iMac (2012 ve sonrası)
  •iMac Pro (2017)
  •Mac Pro (2013 ve sonrası)

 

Eğer sizin Macbook ürününüzde  yukarıdaki modeller arasında yer alıyor ise; Sistem Tercihleri-Yazılım Güncelleme adımları üzerinden OSx Catalina’ya sahip olabilirsiniz. Güncelleştirmenin yaklaşık 8GB bir download içerdiğini ve güncelleme sırasında Macbook’unuzun mutlaka şarjda takılı olmasını hatırlatmamızda fayda var.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA