Rakibi Windows’a göre bir çok artı ve eksi yönü mevcut olmasına rağmen kullanıcı kitlesini her geçen gün arttıran. OSX Catalina işletim sistemi herkesin bildiği üzere Macbook’ların varsayılan yazılımı olarak tüketicilere sunuluyor. Üstelik içerisinde bulunduğumuz coğrafyada genel geçer bilgisayar işletim sistemi Microsoft tarafından geliştirilen Windows olsa da. Bir çok kullanıcı yalnızca OSx işletim sistemi için bile Apple tarafından geliştirilen Macbook ürünleri tercih ediyor diyebiliriz.

 

Yalnızca Macbook ürünlerde kullanılabilen OSx (Mac OS işletim sistemini yıllar içerisinde kullanım oranını arttırırken diğer bir yandan da eksiklerini gidermeye ve sistem performansını arttırma yönünde gerekli adımları emin şekilde atmaya devam ediyor. Bu minvalde. Ayrıca Mac OS Catalina sürümü geçtiğimiz günlerde globalde eş zamanlı olarak kullanıcıların beğenisine çıktı. Biz de sizler için, MacOS’un en yeni sürümü olan OSx Catalina ile birlikte gelen başlıca yenilikleri. Bununla birlikte bu sürümü alabilecek Macbook modellerini derledik.

OSx’nin En Yeni Sürümü Catalina’yı Alabilecek Macbook Modelleri 4

MacOS Catalina ile Birlikte Gelen Yenilikler

 

*Gelişmiş iTunes Kullanım Deneyimi

Uzun yıllardır Apple kullanıcılarının kullanım konforunu amaçlayan iTunes yazılım OSx Cataline ile birlikte daha farklı bir boyut kazanarak tüketicilerin karşısına Müzik, TV ve Poadcast olmak üzere üç farklı modda çıkıyor. Önceki sürümlerde bu üç servisi tek bir nokta üzerinden sunmayı deneyen iTunes uzun süreli kullanımlarda şişen arayüz sebebiyle tüketicilere zor anlar yaşatabiliyordur. Catalina ile birlikte üç moda bölünen yeni servis, tüketicilere üç farklı hizmeti üç ayrı ekran üzerinden sunduğundan uzun süreli kullanımlarda da hi aynı performansı sunabiliyor.

OSx’nin En Yeni Sürümü Catalina’yı Alabilecek Macbook Modelleri 1

*Programlanabilir Aydınlatma Modu

OSx Catalina ile birlikte gelen bu yenilik sayesinde kullanıcılar Macbook kullanımları. Sırasında gün içerisinde bulundukları saat dilimine göre otomatik aydınlatma moduna sahip oluyorlar. Bu sayede uzun süreli plaza hayatlarında dışarıdaki aydınlık seviyesini Macbooklarının aydınlatmaları üzerinden takip edebiliyor.

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

 

Macbook’umu Bul Uygulaması ve Gelişmiş Sistem Tercihleri Ekranı

Daha önceleri yalnızca iPhone ve iPad’lerde yer alan Apple ürünümü bul. Özelliği OSx Catalina ile birlikte Macbook’lara da ekleniyor. iCloud dışarısına çıkarılan Macbook’umu bul özelliği sayesinde. Macbook’unuzu en son Log In olduğu alan üzerinden takip edebiliyorsunuz. Ayrıca Sistem Tercihleri ekranının da  ile daha modern bir görünüme sahip olduğunu belirtmemizde fayda var.

OSx’nin En Yeni Sürümü Catalina’yı Alabilecek Macbook Modelleri 3

 

 

Şimdi OSx Catalina’yı hangi Macbook modellerinin alabileceğini listelememiz gerekirse;

 

MacBook (2015 ve sonrası)
•MacBook Air (2012 ve sonrası)
•MacBook Pro (2012 ve sonrası)
•Mac mini (2012 ve sonrası)
•iMac (2012 ve sonrası)
•iMac Pro (2017)
•Mac Pro (2013 ve sonrası)

 

Eğer sizin Macbook ürününüzde  yukarıdaki modeller arasında yer alıyor ise; Sistem Tercihleri-Yazılım Güncelleme adımları üzerinden OSx Catalina’ya sahip olabilirsiniz. Güncelleştirmenin yaklaşık 8GB bir download içerdiğini. Ve güncelleme sırasında Macbook’unuzun mutlaka şarjda takılı olmasını hatırlatmamızda fayda var.