Chrome’un araç çubuğundaki kullanışlı bir düğmeyi kullanarak herhangi bir tarayıcı sekmesinden oynatmayı kontrol edebilirsiniz.

Google Chrome’un yeni medya oynatma kontrolleri, Chrome 77’nin kararlı sürümünün bir parçasıdır ancak varsayılan olarak devre dışıdır. Düğmeyi gizli bir bayrakla etkinleştirebilir ve tıpkı Chrome’un yeni Uzantılar menüsü, gizli Okuyucu Modu ve “Sekmeyi Kendine Gönder” özelliği gibi bugün kullanabilirsiniz.

Diğer seçenekler gibi, bu özellik de deneysel bir bayrağın arkasına gizlenmiştir. Google, gelecekte çalışma biçimini değiştirebilir veya kaldırabilir. Bununla birlikte, Google’ın gelecekteki bir Chrome sürümündeki herkes için Oynat / Duraklat düğmesini etkinleştirmesini bekliyoruz.

Bu seçeneği bulmak için Chrome’un Çok Amaçlı Adres Çubuğu’na (adres çubuğu) chrome: // flags / yazın ve Enter tuşuna basın. Burada “Global Media” yı arayın. Doğrudan bu seçeneğe gitmek için aşağıdaki satırı kopyalayıp Chrome’un Çok Amaçlı Adres Çubuğuna da yapıştırabilirsiniz:

chrome://flags/#global-media-controls

chromeplaypause 1

Global Medya Denetimleri’nin sağındaki kutuyu tıklayın ve “Etkin” i seçin.

Chrome sizden tarayıcınızı yeniden başlatmanızı ister. Hazır olduğunuzda “Şimdi Yeniden Başlat” ı tıklayın, ancak önce açık sekmelere çalışmanızı kaydettiğinizden emin olun. Chrome, yeniden başlatıldıktan sonra açık olan tüm sekmeleri yeniden açar, ancak sekmelerin geçerli durumu (örneğin, metin kutularına yazdığınız veriler) kaybolur.

chromeplaypause 2

Bir sekme tarayıcınızda video veya ses çalmaya başlar başlamaz yeni Oynat / Duraklat simgesi Chrome’da görünür. Örneğin, bir YouTube videosu izlemeye veya Spotify’ın web sitesinde müzik çalmaya başladığınızda görürsünüz.

Oynatma kontrollerini kullanmak için düğmesine tıklayın. Oynat / Duraklat düğmesinin yanı sıra Önceki ve İleri düğmelerinin yanında çalanın adını görürsünüz. Birden çok sekme farklı şeyler oynatıyorsa, burada etkin bir şekilde medya yürüten her sekme için kontroller görürsünüz.

chromeplaypause 3

Yürüt / Duraklat düğmesi, medya sisteminizdeki başka bir Chrome tarayıcı penceresinde oynatılsa bile çalışır. Açık sekmeler ve tarayıcı pencereleri açık olsa bile, medya oynatmayı kontrol etmek artık çok kolay.