Amazfit Verge, Xiaomi’nin giyilebilir cihazlarda uzmanlaşmış bir yan kuruluşu olan Huami tarafından üretilmiş bir akıllı saattir. Sportif ve sağlam bir tasarıma sahip olan model, normalde daha pahalı saatlerde görülen AMOLED ekranıyla öne çıkıyor. Fiziksel aktivite takibi ve sağlığı kontrol etme özelliklerine sahip olan Verge aynı zamanda, arama yapma ve müzik depolanmasını mümkün kılan 4 GB depolama alanına da sahip.

akilli spor saati amazfit verge incelemesi 1

Amazfit Verge Özellikleri

akilli spor saati amazfit verge incelemesi 2

Ekran ve Tasarım

Amazfit Verge’in ekran kalitesi hiç de fena değil. 43 mm AMOLED ekranıyla daha canlı renkler ve daha iyi kontrast sağlıyor. Model aynı zamanda pilin boşa harcanmadan ekranının açık kalmasını sağlayan “Always On” özelliğini de barındırıyor.

Cihazın tasarımı, daha sofistike saat arayanları rahatsız edebilir. Sportif bir tasarıma sahip olan Amazfit Verge, tamamen plastik kaplamalı ve 13 mm kalınlığındadır, bu da onu günlük kullanım için büyük ve daha ağır hale getirmektedir.

Sensör ve İşlevleri

Bir spor saati olan Amazfit Verge, bu kategorideki akıllı saatlerde bulunan işlevlerin çoğuna sahiptir. Bununla beraber saat, adımlarınızı sayabilir, antrenman programı yapabilir ve koşma, yürüme, futbol, ip atlama gibi diğer egzersizlerin takibini yapabilir. Aynı zamanda kalp ritminizi ölçebilir ve uyku takibi de yapabilir.

Bir başka dikkat çeken nokta ise cihazın kulaklıklara bağlanabilmesi, müziği kontrol edebilmesi ve çağrıları yanıtlayabilmesini sağlayan Bluetooth bağlantısı. Ancak Amazfit Verge, özel bir çip bulundurmadığından dolayı arama yaparken telefonunuzu her zaman yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Yine de bisiklet sürdüğünüz bir senaryo düşünelim, cep telefonunuz sırt çantanızda ve saatinize arama bildirimi geliyor, bisikletinizi durdurmanıza gerek kalmadan tek elinizle saat üzerinden telefonu yanıtlayabilir ve rahatlıkla konuşma yapabilirsiniz.

Cihazın bir eksi yönü ise IP68 sertifikası kullanması. Bu sertifika cihazın tozdan, su sıçramalarından, yağmurdan ve suya düşürülmesindeki hasardan kurtardığını garanti ediyor fakat cihaz su altına karşı dirençli olmadığından dolayı spor kategorisinde yüzme vb. aktiviteler bulunmuyor.

Batarya

Huami, 390 mAh batarya kapasitesi ile saatin 10 güne kadar dayanabileceğini iddia ediyor. Üretici ayrıca saatin 30 dakika içerisinde pilinin en az %50’ye kadar dolabildiğinin mümkün olduğunu belirtiyor.

akilli spor saati amazfit verge incelemesi 3

Renk ve Kordonlar

Amazfit Verge’in kordonunun materyali silikondur. Diğer akıllı saatlerin aksine kordon kısmının kendine özel bir oturma deseni vardır ve Amazfit GTR gibi markanın kendi saatleri de dahil olmak üzere diğer benzer ürünlerin öğelerinin kullanımına olanak sağlamaz. Siyah, beyaz ve mavi olmak üzere saatin 3 farklı renk seçeneği vardır.

Depolama ve Uygulamalar

Diğer akıllı saatlerde de olduğu gibi Amazfit Verge’in de kendine özel bir telefon uygulaması bulunmakta. Önceden Amazfit olan uygulamanın adı geçtiğimiz zamanlarda Zepp olarak değiştirildi. Play Store linkine buradan, App Store linkine ise buradan gidebilirsiniz.

Android tarafında ise, saati üçüncü parti yazılımlar sayesinde özelleştirilebiliyor, AmazMod adında bir uygulama sayesinde saati çok farklı kullanımlar için de modifiye edebiliyor ve APK yükleyebiliyorsunuz. Dilerseniz telefonunuzu uzağa koyup saat üzerinden fotoğraf bile çekebiliyorsunuz.

Amazfit Verge sayesinde mesajlaşma uygulamalarından gelen mesajları okuyabiliyor, yanıtlayabiliyor ve tercih ettiğiniz uygulamaların bildirimlerinin saate gelmesi için de ayarlama yapabiliyorsunuz. Dilerseniz saati modifiye ederek klavye de ekleyebiliyor ve saat üzerinden mesajlaşabiliyorsunuz.

Depolama kısmına gelecek olursak saatin uygulama, müzik ve podcast yükleyebilmeniz için 4 GB’lık depolama alanı bulunuyor.