Bu yazımızda sizlere Valorant FPS gösterme nasıl yapılır FPS nedir ve neden önemlidir bu bilgileri anlatıyoruz.

Bilgisayar ve mobilde oyun oynarken karşımıza FPS kavramı sürekli olarak çıkıyor. Ancak özellikle rekabetçi ve nişancı tarzındaki oyunlarda oldukça önemli bir yer alıyor. Nişancı oyunlarda 1 saniyenin altında kazanma ve kaybetme ihtimali mevcuttur. Böylece yüksek bir FPS almak sizlere çok büyük bir üstünlük sağlamaktadır.

Bir çok Nişancı veya FPS performansı gerektiren profesyonel oyunlarda FPS gösterme sistemi mevcuttur. Valorant ise sizlere harici program kullanmanıza gerek kalmayacak FPS dışında bir çok özelliği de gösteriyor. Ayrıca ping olarak isimlendirilen internet gecikme paketleri, işlemci performansını ve ram kullanımını da gösteriyor. Ayrıca Valorant FPS gösterme sistemini farklı programlar ile kıyaslandığınızda doğru çalıştığı gözlemlersiniz.

FPS Nedir?

Kısaltması FPS olup tam adı Frames Per Second (Saniyedeki kare sayısı)dır. FPS, sisteminizdeki görüntü cihazının performansını ölçen bir birimdir. Görüntüleme ekranınızda her saniye gerçekleşen tam kare tarama sayısı FPS değeri olarak bilinir. Kısaca ekranınızda saniyede kaç resim oluşuyorsa video kalitenizin FPS değeri budur.

Sisteminizdeki FPS değeri ne kadar yüksek olursa görüntülediğiniz ekran da o kadar akıcı olur. Çok düşük bir FPS ile oyun oynadığınızda muhtemelen karşı tarafın hile kullandığını düşünebilirsiniz. Zira siz göremeden karşı tarafın hamle yaptığını ve bunun yapılmasının mümkün olmadığını düşünürsünüz. Aslında oyun tabanında bir gerçek zamanlama vardır. FPS en yüksek olan o zamana en yakın hareket eder.

FPS değerinizin 1 olduğunu düşünürsek saniyede 1 kare görürsünüz. Böylece zamanlama anlamında gerçekleşen olayı siz 1 saniye sonra görür ve oynarsınız. Bu da karşıdaki kişi hareket ediyorsa nişan alıp isabet ettiğini sanacağınız bir görüntüde aslında o kişi orada bile yoktur. Verdiğimiz örnek sadece gecikmenin önemini vurgulamak içindir. Bu FPS normalde karşınıza çıkmaz. 1 FPS gösterecek kadar düşük bir sisteminiz varsa bu oyuna muhtemelen hiç giremezseniz.

Valorant FPS Gösterme

Valorant için harici bir programa ihtiyaç duymadan FPS takibi yapabilirsiniz. Öncelikle valorant FPS gösterme için oyuna hesabınızla giriş yapınız.

valorant fps gösterme nasıl yapılır

Ekranın sağ en üst kısmında ayarlar işareti bulunuyor. Bu işarete tıkladıktan sonra AYARLAR yazısına tıklayalım.

Burada bulanan görüntü seçeneğine tıklayınız. Ardından nitelikler kısmına tıklayınız. Burada karşınıza çıkan ekranda her bir parametre için metin, tablo ve metin ve tablo seçeneklerini seçebilirsiniz.

valorant fps gösterme

Ayarlar kısmından çıktığınızda artık oyun içi tercih ettiğiniz değerler ekranınızda yer alacaktır. Grafikler sağ tarafta, metin değerleri sol en üst kısımda yer alacaktır.