Twitter trol nedir, aşağıda açıklamalı olarak anlatılmıştır.

İnsanların bir şekilde organize olup twitter gündeminde, gündemden bağımsız konu başlıkları oluşturmak için anlamı olmayan, boş yazılar yazıp, “tweet atmasıdır”.

Trol Nedir?

Trol kelimesi ile sosyal medyada sıklıkla karşılaşırız. İlginç olan durum ise bahsedilen “trol” İskandinav mitolojisinde korkunç ve gizemli yaratıklardır. Troller, insanları kızdırmak veya tartışmaya neden olmak için internette tohum ekmeye çalışan, hakaret eden veya yorumlarla dolaylı bir şekilde insanları kızdıran kişilerdir.

Forumlar, bloglar, sohbet odaları, oyunlar gibi çevrimiçi topluluklarda okuyucularda duygusal bir tepki uyandırmak veya onları “konudan” uzaklaştırmak amacıyla kasıtlı olarak kışkırtıcı ve konu dışı mesajlar gönderirler.

Trol Hesap Nedir?

Kışkırtmak, şaşırtmak ve gizlemek için (profil fotoğrafı eklemeyerek, sahte profil resmi ekleyerek, kişisel bilgileri, adı vb. gizleyerek veya hesabınızı doldurarak) Twitter, Facebook ve Instagram gibi trol hesapları ve sosyal medya platformları yanlış bilgi ile hakaret, alay ve provokasyon kullanılan sosyal medya hesaplarına trol hesap denir.

Twitter Trol Nedir

Anlaşılacağı üzere sadece Twitter üzerinde değil tüm sosyal medya çerçevesinde görülebilecek bir durumdur. Hatta sadece sosyal medyada değil bir çok forum sitesinde, oyunlarında, sohbet odalarında ve bloglarında trol hesapları bulunmaktadır.

İlk Organize Trol Justin Bieber’a!

İnternet trollüğü başladıktan sonra ilk organize “trollük” 2003’te kurulan 4chan adlı bir forumda başlamıştır. Kullanıcılarının komik ve mizahi resimler paylaşması amacıyla kurulan forumlarda zamanla insanlar toplu bir şekilde trollük yaparak büyük kamuoylarını kandırmayı başarmışlardır.

Bunlardan en önemlileri ise; Justin Bieber’ı Kuzey Kore’ye yollamaya çalışmaları idi. Justin Bieber kişisel websitesinden yaptığı bir anket ile hayranlarından bir sonraki konser vereceği ülkeyi seçmelerini istedi.

Ekran goruntusu 2022 12 20 230211

4chan’in organize trolleri ise buradaki boşluğu gördü ve Justin Bieber’ın anketindeki en yüksek oy alan ülkenin Kuzey Kore olmasını sağladı. Günün sonunda ise Justin Bieber yaptığı anketi iptal etmek zorunda kaldı.

Donald Trump Adına Troll

Eski ABD Başkanı Donald Trump da ilginç Twitter kullanımıyla hayli bilinmekte. Buradaki boşluğu gören Türk troller ise 2019 yılında Donald Trump adına parodi bir hesap açarak eski bir CIA çalışanını trollemeyi başarmışlardı. Trump adına açılan parodi hesaptan IŞİD hakkında tweetler atmış, hatta sahte bir yaptırım ve eylem planı bile yayınlamışlardı.

Ülkemizde Twitter Trol

Türkiye’de troller günümüzde sıklıkla insanları kandırmak amacı ile anonim kimliklere bürünmekle birlikte aynı zamanda destekledikleri siyasi partilerin propagandalarını ya da tuttukları takımı övmek amacı ile de yapılmaktadır.

Ülkemizde bilinen anlamıyla trol Twitter çerçevesinde büyük yankılar oluşturmakta.

Kimileri tarafından son derece eleştirilip yok edilmeleri gerektiğini söylemekle birlikte aynı zamanda siyasetçiler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca Twitter’da hesapların anonim olabilmesiyle birlikte trol hesap oluşturup bir konu hakkında ciddiye almayarak alay etmek ve daha fazlası çok daha kolay bir hal aldı.

Twitter trol nedir makalemiz umarım yararlı olmuştur.