Twitter duyurusu, Haziran ayında uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong’un şirketin yeni bir doğrulama sistemi oluşturduğunu ve bunu öne süren önceki raporlarını doğruladı. Twitter’ın geçtiğimiz günlerde ki  blog gönderisinde şirket, bu yeni sistemin “2021’in başlarında” kullanıma sunulacağını doğruladı. Twitter ayrıca doğrulama için bir taslak öneri oluşturdu ve bu taslak öneri hakkında kullanıcılarından geri bildirim istiyor.

TWITTER DOĞRULAMA SİSTEMİ İÇİN BAZI ŞARTLAR

Bu teklifte herhangi bir değişiklik yapılmazsa, doğrulama için uygun olacak hesaplar arasında devlet hesapları, şirketler, markalar, sivil toplum kuruluşları, haber medya hesapları, eğlence, spor, aktivistler, organizatörler ve Twitter’ın “diğer etkili kişileri.” yer alıyor. Doğrulamayı almak için her hesap türü, bir medya kuruluşunda profil barındırmak gibi belirli gereksinimleri karşılamak zorunda. Twitter’ın taslak politikasının tamamı buradan anlaşılanilir. Geri bildirim aldıktan sonra Twitter, nihai koşulları 17 Aralık’ta yayınlamayı planlıyor.

twitter 2

TWITTER TASLAK KURALLARINI DA DUYURDU

Twitter ayrıca bir doğrulama rozetinin ne zaman elden çıkarılabileceğini açıklayan yeni taslak kuralları da duyurdu. Doğrulanan bir kullanıcı, insanları gerçek kimlikleri konusunda yanıltmak için görünen adını veya biyografisini değiştirirse Twitter, rozetini alabilir. Tekrarlanan hizmet şartları ihlalleri de doğrulanmış hesabın kaybına neden olabilir.

Twitter “Ancak, Twitter’da hesapları ayırt etmeyi planladığımız tek yol mavi onaylı rozet değil. 2021’e giderken, yeni hesap türleri ve etiketler gibi, insanlara profilleriyle kendilerini tanımlamaları için daha fazla yol sunmayı taahhüt ediyor. Önümüzdeki haftalarda doğrulama ile ilgili bilgilerin daha fazlasını sizlere sunacağız . Bu, 2021 için planladığımız şeyin sadece başlangıcı.” dedi.

Twitter, kullanıcılarından 8 Aralık’tan önce politikasıyla ilgili bir ankete katılmalarını istiyor. Geri bildiriminizi tweetlemek isterseniz Twitter, tweet’lerde #VerificationFeedback’i etiketlemenizi ister.

 

Son Güncelleme 1 Aralık 2020 Yazar Pınar Güldökmez