Apple firmasının 10 Kasım 2020 tarihinde yapmış olduğu etkinlikte tanıttığı yeni işlemcili bilgisayarlarıyla birlikte macOS Big Sur hakkında bilgi verilmişti. 12 Kasım tarihinde macOS Big Sur güncellemesi Mac App Store üzerinden kullanıcılarına sunuldu.

apple macos bigsur redesignedapps 06222020.jpg.landing big 2x

 

macOS Big Sur’un getirdiği en büyük yeniliklerden biri görsel olarak sunuluyor. Apple, son birkaç yıldır iPad ile Mac bilgisayarların birbirine yakınlaştırma konusunda adımlar attığını biliyoruz. Görsel tasarımı ile yepyeni bir masaüstü görünümü kullanıcılarını memnun edecek durumda. Duvar kağıdından menü çubuğuna kadar birçok değişiklikleri görebiliyoruz.

Control Center macOS Big Sur

Önceki macOS sürümlerinde Apple, sürüme adını veren yerden seçtiği bir fotoğrafı kullanıyordu. Bu sefer iOS ve iPadOS’teki gibi renkli duvar kağıdının tercih edildiğini görüyoruz. Menü çubuğun ve dock bölümlerinde de mobil işletim sistemlerinde olduğu gibi yarı saydam arka plan kullanılmış durumda. Bu görünümle işletim sistemi daha sade ve göz alıcı olduğunu söyleyebiliriz. Dock’un sadece yarı saydam görünümü değil, geometrik şekli de mobil cihazlardakine benzetilmiş durumda. Dikdörtgen ve köşeleri kavisli hâle getirilmiş bir dock bulunuyor. Dock üzerinde gördüğümüz uygulama ikonları da iPhone ve iPad’deki tarzına benzetilmiş. Eskisine göre daha düzenli ve tutarlı bir dock görünümü var. Buna ek olarak M1 işlemcili bilgisayarlara iPad uygulamalarını doğrudan taşıyacak geliştiricilerin uygulama ikonu için ayrı bir tasarım çalışması yapması gerekmeyecektir.

macos big sur tanitildi iste guncellenen tasarim ve yeni ozellikler 2 2

 

Menü çubuğunda da yarı saydam arka planın yanı sıra yazı tipi ve ikon stillerinde değişiklikler mevcut. Bunlar sayesinde iPhone ve iPad’de ekranın üst kısmında yer alan durum çubuğuna benzer bir görünüm elde edilmiş. Söz durum çubuğundan açılmışken, macOS Big Sur ile birlikte uzun zamandır iPhone ve iPad’de bulunan Denetim Merkezi Mac bilgisayarlara da geliyor. Menü çubuğunda kolay erişilebilir biçimde yer alan Wi-Fi, Bluetooth, ses, vb. kontroller varken Denetim Merkezinin ne kadar gerekli olduğunu düşünebilirsiniz. Denetim Merkezi sayesinde bağlantı ayarlarını buraya taşıyabilir ve menü çubuğundaki alanı daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Sistem Tercihleri altında bulunan Dock ve Menü Çubuğu bölümünden Denetim Merkezi içinde yer alacak kontrolleri belirleyebilirsiniz ve bunları özelleştirebilirsiniz. Denetim Merkezi içinde bağlantı, ekran paylaşımı, parlaklık, ses kontrollerinin yanı sıra çalan medyayı kontrolü sağlayan bileşenlerinde olduğunu söyleyelim.