Uniswap nedir?

Uniswap Ethereum tabanlı bir otomatik likidite protokolüdür. Merkezi olmayan bir platform olan Uniswap, her işlem çiftine ait likidite rezervlerini yöneten akıllı sözleşmelerden oluşuyor.

Akıllı sözleşmeler yani likidite havuzları bir işlem çiftine ait her iki kripto paradan eşit değerde içeriyor. Bu şekilde yeterli likidite ile Uniswap üzerinde kripto paralarınızı takas edebilirsiniz.

Uniswap ile kripto paraları takas etmenin yanı sıra işlem çiftlerine likidite ekleyerek yapılan alım satım işlemlerinde ödenen komisyonlardan pay alabilirsiniz.

Uniswap komisyon oranları

Uniswap’ta yapacağınız alım satım işlemlerinde ödeyeceğiniz komisyon oranı sabit %0.30. Ayrıca işlemler için transfer ücreti (gas) ödemeniz gerekiyor.

Alım satım işlemleri için ödenen komisyon oranları işlem çiftine likidite sağlayan kişilere havuzdaki payları ile orantılı olacak şekilde dağıtılıyor.

Örneğin 1000 USDT satıp ETH alırsanız ödeyeceğiniz komisyon oranı 1000/100×0.30’dan 3 USDT olacaktır.

Ayrıca örneğin bir token satmak istiyorsanız ”approve” işlemi ile akıllı sözleşmenin cüzdanınızdaki token’i harcamasına izin vermeniz gerekiyor.

Bu işlem her token için sadece bir kere yapılıyor ve işlem için sadece transfer ücreti ödemeniz gerekiyor. Bundan dolayı anlık gas ücretleri de önemli bir konu.

Ethereum ağında bazı zamanlar yoğunluktan dolayı yüksek transfer ücreti ödemeniz gerekebiliyor. Anlık gas ücretleri çok yüksek ise başka bir zaman işlem yapmayı tercih edebilirsiniz.

Anlık gas ücretlerini ETH Gas Station üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca MetaMask de güncel yoğunluğa uygun şekilde bir gas ücreti gösteriyor.

Bu gibi durumlarda Binance veya Binance TR‘yi kullanarak piyasadaki en düşük komisyon oranları ile al sat işlemlerinizi yapabilirsiniz.

uni2

Uniswap desteklenen cüzdanlar

Uniswap’ı MetaMask, Coinbase Wallet, Fortmatic ve Portis ile kullanabilirsiniz.

Ayrıca WalletConnect aracılığı ile Uniswap’ı Coinomi ve Trust Wallet gibi mobil cüzdanlarda da kullanabilirsiniz.

Uniswap’ı ilk defa kullanacaksanız MetaMask gibi bir cüzdanla web tarayıcı üzerinde kullanmanız çok daha kolay olacaktır.

Uniswap (UNI) coin nedir?

UNI, Uniswap tarafından 16 Eylül’de piyasaya sürülen bir protokol token’i. Uniswap (UNI) governance (protokolün yönetimi) ve staking (liquidity mining) gibi işlemler için kullanılacak.

Uniswap (UNI) coin’in toplam arzı 1 milyar. Ancak 1 milyar token’in hepsi erişilebilir durumda değil. 1 milyar UNI token gelecek 4 yıl içinde kullanıcılara, ekibe ve diğer katılımcılara yavaş yavaş dağıtılacak.

Uniswap (UNI) coin dağılımı

Uniswap (UNI) dağılımı şu şekilde:

  • Uniswap topluluğu için 600,000,000 UNI (%60)
  • Gelecek 4 yıl içinde ekibe dağıtılacak miktar: 215,101,000 UNI (%21.51)
  • Gelecek 4 yıl içinde yatırımcılara dağıtılacak miktar 178,000,000 UNI (%17.80)
  • Gelecek 4 yıl içinde yatırımcılara dağıtılacak miktar 6,899,000 UNI (%.069).

Eğer 1 Eylül’den önce Uniswap’ta işlem yaptıysanız ya da likidite sağlamış iseniz Uniswap’a cüzdanınız ile bağlanarak ücretsiz UNI token hakkınızı alabilirsiniz.

UNI token’i Binance üzerinden ve diğer kripto para borsalarından alabilirsiniz. Ayrıca Uniswap üzerinde ETH/USDT, ETH/USDC, ETH/DAI ve ETH/WBTC çiftlerine likidite sağlayarak UNI kazanabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken bu havuzlara likidite sağladıktan sonra cüzdanınıza gelen LP token’leri stake etmek.