Ledger Nano X, Ledger Nano S’ten sonra piyasaya sürülen, bluetooth özelliğine sahip, yüksek kapasiteli bir donanım kripto para cüzdanı.

Ledger Nano S’ten daha gelişmiş bir donanım cüzdan olan Ledger Nano X, siber güvenlik ve kişisel gizlilik Konusunda 2019 CES yenilik ödülünü kazandı.

Bu incelemede ilk olarak Ledger Nano X’in bluetooth ve cüzdan kapasitesi gibi özelliklerini, Ledger Nano X fiyatını ve Ledger Nano X’in desteklediği coin’leri ele alacağız.

Ayrıca Ledger Nano X’i Ledger Nano S ve Trezor Model T ile karşılaştıracağız.

Ledger Nano X nedir?

Ledger Nano X, Ledger tarafından üretilen ve Ledger Nano S’ten daha gelişmiş bir donanım kripto para cüzdanı.

Ledger Nano X, kullandığı sertifikalı güvenli çip sayesinde özel anahtarı dış tehlikelerden uzak şekilde tamamen izole ve çevrimdışı olarak saklıyor.

Soğuk cüzdan olarak çalışan Ledger Nano X‘te ayrıca bluetooth özelliği de bulunuyor. Bu şekilde Ledger Nano X’i telefonunuz ile de kullanabilirsiniz.

Ledger Nano X özellikleri

Bluetooth

Ledger Nano X bluetooth özelliğine sahip bir donanım cüzdan. Bluetooth özelliği sayesinde Ledger Nano X’i mobil cihazlarınızdaki Ledger Live uygulamasına bağlayabilirsiniz.

Ledger Live bağlantısı ile telefonunuzda coin ve token’leri yönetebilir, yeni coin’ler ekleyebilir ve gittiğiniz her yerde kripto para transferi yapabilirsiniz.

Bu şekilde, Ledger Nano X ile bilgisayara gerek duymadan güvenli bir şekilde her yerde kripto paralarınızı kontrol etmek mümkün.

Ledger Nano X’in diğer donanım cüzdanlardan en önemli farkı bluetooth özelliği diyebiliriz. Normalde donanım cüzdanları kullanmak için USB kablosu ve bilgisayar gerektiği için cüzdanları sadece evde kullanmak mümkün.

Ancak Ledger Nano X‘in bataryası ve bluetooth özelliği olduğu için nereye giderseniz gidin cüzdanı her yere götürüp bilgisayar olmadan kullanabilirsiniz.

Ayrıca Ledger satın alırken sepete Ledger OTG kit de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde cüzdanı telefonunuza kablo ile de bağlayabilirsiniz.

ledger2

Ledger Nano X bluetooth bağlantısı güvenli mi?

Bluetooth bağlantısı gizlilik ve güvenlik için uçtan uca şifreli. Cüzdanınızın özel anahtarı, güvenli bir çip içinde izole şekilde korunduğu için özel anahtarlara erişmek hiçbir zaman mümkün değil.

Bu açıdan bluetooth bağlantısı özel anahtarın güvenliği açısından herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Yine de transfer bilgilerinin gizliliği açısından bluetooth bağlantısı uçtan uca şifreli.

Ledger cüzdanlarda cüzdana fiziksel erişimi olan birinin bile teknik olarak özel anahtara erişmesi mümkün değil. Bu açıdan Ledger cüzdanlar piyasadaki en güvenli kripto para cüzdanları.

Ledger Nano X cüzdan kapasitesi

Ledger Nano X, bluetooth özelliği ile mobil ve masaüstü cihazlardan cüzdanı kontrol etme imkanı vermesinin yanı sıra aynı anda 100 kadar coin’i de depolayabiliyor.

Bu da Ledger Nano X’in Ledger Nano S‘ten 6 kat daha fazla cihaz kapasitesine sahip olduğu anlamına geliyor. Ayrıca Ledger Nano X daha büyük bir ekrana ve gelişmiş bir arayüze sahip.

Ledger Nano S’te ise mevcut güncellemeler ile 18-20 civarında coin’i aynı anda tutmanın mümkün olduğu söyleniyor.

Ancak çoğu kullanıcıya göre cüzdana en fazla 5-6 kripto para kurulabiliyor. Daha fazla kripto para tutmak için kurduğunuz uygulamaların bazılarını silmek gerekiyor.

Ledger Nano S kullanıcıları, cüzdana kurulu mevcut coin’leri silerek yenilerini ekliyorlar. Silinen coin’lere uygulamayı tekrar kurarak erişmek mümkün.

Ancak bu biraz can sıkıcı bir işlem. Dolayısıyla birçok farklı coin tutmak istiyorsanız kapasite sorunları olan Ledger Nano S yerine Ledger Nano X almalısınız.

Ledger Nano X bataryası

Ledger’ın eski donanım cüzdanı Ledger Nano S, bataryaya sahip değil dolayısıyla çalıştırmak için bilgisayara bağlamak gerekiyor.

Ledger Nano X ise 100 mAh bataryaya sahip. Batarya cüzdan kullanımda iken birkaç saat, kullanımda değil iken birkaç ay gidiyor. Ledger Nano X’i USB bağlantısı ile kolayca şarj edebilirsiniz.

Cüzdanı devamlı açık tutmayacağınızı düşünürsek herhangi bir yere gittiğinizde Ledger Nano X’in bataryası sizi uzun süre götürecektir.

Bu sürede bluetooth bağlantısı sayesinde telefonunuzdaki Ledger Live uygulamasından cüzdanınızla işlem yapabilirsiniz.

Ledger OTG kit alırsanız ayrıca cüzdanınızı bilgisayara bağladığınız şekilde telefona da kablo ile bağlayabilirsiniz.

Ledger Nano X desteklediği coin’ler

Ledger Nano X ile piyasadaki birçok coin ve token’i donanım cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Ledger Nano X‘in başlıca desteklediği kripto paralar şu şekilde:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Polkadot (DOT)
 • USD Tether (ERC20) (USDT)
 • Tether USD (TRC20) (USDT)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • EOS (EOS)
 • Binance Coin (BNB)
 • Chiliz (CHZ)
 • Cardano (ADA)

Ledger Nano X, toplamda 1000’in üzerinde kripto parayı destekliyor. Piyasadaki büyük kripto paraların hepsinin desteklendiğini düşünürsek coin desteği açısından Ledger Nano X en iyi cüzdanlardan biri.

Ledger’ın desteklediği 1000’in üzerinde kripto paranın hepsi Ledger Live uygulamasında bulunmuyor. Bu açıdan EOS ve Cardano gibi bazı coin’leri Ledger ile kullanırken üçüncü parti cüzdanlara ihtiyaç duyacaksınız.

Ledger Live uygulaması tarafından desteklenen ve desteklenmeyen coin’leri aşağıdaki sayfada ”supported wallets” kısmında bulabilirsiniz.

Ledger Nano X’in desteklediği bütün kripto paralar ve diğer bilgiler için aşağıdaki sayfaya göz atabilirsiniz:

Ledger Nano X’in desteklediği kripto paralar

Ledger Nano X fiyat

Ledger Nano X’in fiyatı 1,042.00 TL. Fiyata vergi dahil değil, kargo ise ücretsiz.