Ggelişen televizyon teknolojisi ile, televizyonların çıktığı ilk zamanlarda kullanılan tüplü televizyonlar zamanla yerini LCD ve LED  televizyonlara bırakırken, şimdilerde sosyal medya kullanılan, internete bağlanabilen yeni nesil televizyonlara yerini bırakmaya başladı.

Teknolojide yaşanan bu hızlı gelişim, görüntü teknolojisinde de oldukça ilerleme sağlayarak televizyon yayınlarında da büyük gelişmelere sebep oldu.

Günümüzde yeni nesil uydular alıcılar sayesinde Full HD yayın izleyebildiğimiz gibi, dijital yayın servislerinden de yararlanabiliyoruz. Bunun bir adım daha ötesine giderek internet üzerinden Full HD yayın veren servislerle tanıştık. Televizyonumuzu çok daha kullanışlı hale getiren servislerden birisi de Tivibu oldu.

Tivibu, dijital yayın konusunda en çok tercih edilen servisler arasında ilk sıralarda yerini aldı. Tivibu, aynı zamanda internet üzerinden yayın verdiği için kullanıcılara televizyon yayını dışında bazı ekstra hizmetler de sunmakta.

İnternet kullanımı, sosyal medya kullanımı gibi ayrıcalıklı özellikleri ile birlikte kullanıcılarının en çok ilgisini çeken bir diğer özelliği ise, servis tarafından kullanıcılara sunulan HARİTA özelliği oldu.

Bir nevi navigasyon olarak kullanılan harita özelliği sayesinde, doğrudan Yandex haritalar uygulamasına bağlanarak bulunduğunuz şehrin haritasını, istediğiniz adresleri, trafik durumunu ve benzeri birçok bilgileri öğrenme imkanına sahip oluyoruz.

Tivibu‘nun harita özelliğini kullanabilmemiz için tabi ki birkaç ayar yapmamız gerekmekte.

Şimdi hep birlikte Tivibu üzerinden Yandex Harita ayarlarını nasıl yapabileceğimizi inceleyelim.

  • Öncelikle Tivibu sistemini açalım. Hemen ardından kumandamızdan Tivibu Mağazası‘na giriş yaalım.
  • Tivibu Mağazası’na giriş yaptıktan sonra bu alandan Yandex Haritalar uygulamasını indirelim.
  • Bu işlemin hemen ardından uygulama, televizyonumuza yüklenecektir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Yandex Haritalar‘a giriş yapalım.
  • Bu aşamada harita ayarlarını yapmamız gerekecektir.

resim

  • Daha sonra ise harita uygulamamızda gösterilecek il seçimimizi yapalım.
  • Bunun için ise öncelikle ana menüye gelip buradan il seçimi başlığına girip, hangi ilin gözükmesini istiyorsak o ili seçmemiz gerekiyor.
  • Bu seçimi yaptıktan sonra belirttiğimiz il, haritada karşımıza gelecektir.
  • Kumandamızın da yardımı ile P+ ve P– tuşları ile harita üzerinde gezinebilir, yakınlaştırıp uzaklaştırabiliriz.
  • Harita üzerinden seçtiğimiz adresi favori olarak kaydetmek istersek, seçtiğimiz adresin üzerine gelerek kumandamız üzerinde yer alan mavi tuşa basmamız yeterli olacaktır.

kumanda favori

Bu işlemle birlikte seçtiğimiz adres, doğrudan favoriler bölümüne eklenecektir ve ana menüden favoriler menüsüne girdiğimizde, adresimizi bu alanda bulabiliriz.