ZTE‘nin Mobil Cihazlar Başkanı Ni Fei, yakında çıkacak olan ZTE Axon 20 5G için renk yelpazesini sundu.

Weibo‘da yayınlanan poster, önceki bir sızıntıda gördüğümüz Siyah rengi vurguluyor. Mor, Leylak ve İnci dahil olmak üzere kesinlikle cesur bir renk portföyü ortaya koyuldu.

Özellikle İnci rengi, Axon 20 5G‘nin 4-arka kamerasına bakmayı çok daha kolay hale getiriyor. Arkadaki diğer 3-sensör hakkında hala çok az bilgi var, ancak dizi, kamera çıkıntısı üzerindeki yazıya göre değerlendiren 64MP‘lik bir “snapper” tarafından yönetilmelidir. Kamera sıralaması derinlik, ultra geniş ve makro snapper içeren Axon 11 5G‘leri yansıtması mümkündür.

Poster ayrıca telefonun ön yüzünü de sergiliyor ve burada, ekrandan başka bir şey yok. Muhtemelen ekran altı selfie kamerası, bu cihazın önünü görsel olarak biraz sıkıcı hale getirecek. Ve artık selfie çekerken nereye bakmamız gerektiğini anlamamız zorlaşacak gibi.

Axon 20 5G‘nin 1 Eylül‘de piyasaya çıkması bekleniyor; bu yüzden bu poster, muhtemelen ZTE lansmanından önce gördüğümüz son teaser olmayacak.

download 2

Ekran altı selfie kameralı ilk akıllı telefonu başlatma yarışında olan ZTE, şimdiden zaferi kutluyor. Şirket, 16 Ağustos Pazar günü, 1 Eylül‘de ZTE Axon 20 5G şeklinde “dünyanın ilk ekran altı kameralı akıllı telefonunu” piyasaya süreceğini duyurdu.

Ekran altı selfie kamera teknolojisi, son aylarda akıllı telefon üreticileri için çok tartışılan bir gelişme oldu. Xiaomi, Oppo ve Huawei gibi, hepsi çeşitli çekimlerini yapıyor. Çentik, delik ve açılır selfie kamerasının ölümünü de heceleyebilecek bir teknoloji.

Yine de bu teknolojinin zorlukları yok değil. Redmi‘nin genel müdürü Lu Weibing, Ocak ayında, modern akıllı telefonlarda kullanılan yüksek yoğunluklu OLED paneller nedeniyle o zamanlar ekran altı selfie kameralarının “imkansız” olduğunu belirtmişti. Bu sıkıca paketlenmiş pikseller, altlarında yatan kameranın düzgün görüntüler üretmek için gereken ışığı alamayacağı anlamına geliyordu. Bunun yerine daha düşük çözünürlüklü paneller kullanılabilecek olmasına rağmen, panel çözünürlüğünü düşürmek bir ilerlemeden çok gerileme olarak görülebilirdi.

Yine de görünen o ki, ZTE bu sorunları ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmuş veya en azından mevcut teknolojisinin bu konuda yeterli olduğuna yeterince güveniyor. ZTE‘ye, ekran altı selfie kameralarını kimin tedarik edeceği belli değil; ancak ilk çözüm, kısa süre önce Çinli Visionox firması tarafından seri üretime alındı.

Selfie kameranın ötesinde ZTE, Axon 20 5G‘nin gerçek özelliklerinde sessiz kaldı. Bu ayın başlarında, cihazın teknik özellikleri TENAA tarafından açıklanmıştı. Telefon, 6.92 inç‘lik bir ekrana, 64MP‘lik bir snapper ile başlayan 3‘lü bir arka kamera dizisine ve 4.120mAh bataryaya sahip olabilir. Bu selfie kamerasına gelince, kullanıcılar ekranın altına gizlenmiş bir 32MP‘lik sensör görebilirler.

ZTE, 1 Eylül‘de Axon 20 5G‘nin teknik özelliklerini, fiyatlandırmasını ve kullanılabilirlik ayrıntılarını onaylayacak.