21Bilgisayarların olmazsa olmazı donanım malzemelerinin ilacı diye de geçer. Soğutma sistemlerinin en kritik elemanı. Bu yazıda Termal macun nedir , termal macun ne işe yarar gibi soruların bu yazımızda cevabını arayacağız. Genellikle bilişim ile ilgilisi olan veya olmayan herkesin ilgilendiren bir konudur. Özellikle bilgisayar kullanan insanların bilmesi gerekiyor. Termal Macun Nedir? Neden önemlidir?

Termal Macun Nedir? Neden önemlidir?

Termal Macun Nedir ?

İşlemci dediğimiz CPU’nun ısınmasını önlemek maksadıyla işlemci ve işlemci soğutucusu arasına sürülür.

Termal macunu bilişim dünyasında bilmeyen duymayan yoktur. Termal macun termal gres yağı, ısı macunu, CPU macunu, termal jet olarak da bilinmektedir. Nasıl adlandırmış olmanızın aslında pekte bir önemi yok. Önemli olan tek şey termal macunları CPU’nuzun yani işlemcinize doğru bir şekilde uygulamanız gerektirdiği.

Termal Macun ne işe yarar ?

Termal macunun görevi, işlemci soğutucusundan ısı iletimini sağlamak maksadıyla kullanılan macundur. İşlemci ile işlemci soğutucu fanı arasına sürülür. Bu macun ısı iletme konusunda oldukça güçlüdür ve ısıyı hemen soğutucu bloğa iletir böylece işlemciniz soğutulmaya başlanır. Fazla ısınmadan oluşan zararı önler. Böylece işlemciniz çöpe gitmemiş olur.

Normalde işlemcilerde soğutucu bloklar bulunur fakat işlemci soğutucuları istediği kadar iyi yapılsın soğutucu blok ile işlemci arasında bir hava boşluğu her zaman olur. Böylece termal macun sürme ihtiyacı duyarız. Termal macunlar ise aradaki boşluğu doldururlar. Böylelikle hem sıcaklıkta hem de performansta değişim olur. Termal Macun Nedir? Neden önemlidir?

Termal Macun Sürmek gerekli midir ?

Gelelim Termal macunun gerekli olup olmadığına. Pek çok bilgisayar kullanıcısı bu soruyu internette aratıyor. Özellikle bilgisayar oyunu oynayan kullanıcılar için can akan bir durum. Termal macun düzenli aralıklarla değiştirip sürmemiz gerekiyor. Çünkü termal macunlar hava alıp zamanla kuruyabiliyor. Eğer termal macun kullanmazsanız işlemci soğuyamaz ve hasar almaya başlar.

Sürekli yüksek sıklıklarda çalışan işlemci en sonunda çalışamaz hale gelir. Aslında çok basit bir konu olmasına karşın bir çok kişi bu konudan bir haber. Farkında olmadan işlemcileri yüksek sıcaklıkta çalışabilir ve işlemciniz ölü dediğimiz çalışmaz hale gelebilir. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmamak için düzenli aralıklarla termal macununuzu değiştirmelisiniz.

Termal Macun Nasıl Sürülür ?

Termal macun işlemci üzerine fazla sürmemek gerekir. Çünkü termal macun sürüldüğünde kolay yayılır. İşlemci üzerine kondurulan birkaç nokta yeterli olacaktır. Fazla sürdüğünüz takdirde işlemci soğutma bloğunu koyduğunuzda macun kenarlardan taşacaktır. Az sürmeniz durumunda ise termal macun yetersiz kalacaktır ve performans vermeyecektir.

Termal macun sürmek için yöntem.

Termal macunu sürmek için pek çok yöntem kullanabilir. Kredi kartı gibi sert bir kart kullanabilirsiniz. Karton parçası da olabilir. Ayrıca bazı termal firmaları yanında spatulasını da yollarlar. Kritik nokta fazla sürmemeniniz gerekiyor. İnce zar bir tabaka haline gelmeli macun. Ayrıca anakart üzerinde veya işlemciye bastırmamanız gerekiyor eğer fazla bastırırsanız. İşlemci pinleri dediğimiz küçük dişlere zarar verebilir ve kırabilirsiniz.

Termal Macun Neden önemlidir?

Termal macun kendim sürebilir miyim ?

Termal macunu kendiniz sürebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Mesela bunlardan biri soğutma fanını eğer asılıp çıkarmaya çalışırsanız anakart üzerinde ciddi bir hasar bırakabilirsiniz. Bunun yerine soğutucu fanın vidalarını sökmelisiniz. Eğer ben bu riske giremem veya termal macun almak istemiyorum derseniz. Bir bilgisayarcıya gidip termal macun sürdürtebilirsiniz. Ancak tabi ki bu ekstra maliyet çıkartacaktır.

Termal macunda marka önemli mi ?

Termal macunda bilindik markaları kullanabilirsiniz. Tabii ki bunların verdiği performans ile 10-20 tl lik bir verdiği performans aynı olamaz. Bu tamamen macunun içeriği ve iletkenliği ile ilgilidir. Eğer kullanılan malzeme kaliteli ise ısının iletimi daha rahat olacaktır ve plaka hemen soğuyacaktır. Dolayısıyla benim size önerim bilindik markaları kullanmaktan çekinmeyin.

Termal Macun kullanım amacı

Termal macun ne zaman değiştirmeliyiz ?

Macunun ben 6-7 ayda bir değiştiriyorum. Siz yine de rutin olarak 5-6 ayda bir macununuzu değiştirin. Eğer termal macunu hiç değiştirmez iseniz işlemcide ciddi hasarlara davetiye çıkartırsınız. Siz siz olun bilgisayarınızın sağlığı açısından termal macunu değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Son bir hatırlatma yapalım ve yazımızı bitirelim. Sadece işlemciye değil aynı zamanda termal macunlar ekran kartlarının içinde bulunan ufak işlemcilerde sürülebilmektedir. Böylelikle ekran kartı sağlığına da dikkat etmiş oluyoruz.