Mesajlaşma platformu Telegram’ın popülaritesi, WhatsApp kesintisi olduğunda veya WhatsApp gizlilik politikalarını değiştirdiğinde yükseliyor .

Neyse ki, Facebook’un ağının ötesinde bir sosyal hayat var. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Aralık 2020’de yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu iddia etti ve o zamandan beri bu sayı artarken , WhatsApp ve Facebook‘un iddia edilen bir milyarlık bir milyarın çok altında.

Ama bu önemli değil. Önemli olan, Telegram’ın en iyi şifreli mesajlaşma uygulamalarından biri olması ve reklamsız, platformlar arası, bulut tabanlı dağıtılmış bir mesajlaşma uygulaması sunmasıdır. Çoğu durumda Telegram’ın mesajlarınızı okuyabildiğini unutmayın.

Telegram, Apple’ın Mesajlarına benzer, ancak daha güvenilirdir, tüm platformlar (PC, Mac, Linux, Android ve iOS) için özel uygulamalara sahiptir ve ayrıca kendi kendini imha edebilen mesajlarla gizli sohbetler kurmanıza olanak tanır. Bu da yeni bir gizlilik düzeyi.

telegram resim 1

Telegram düşündüğünüz kadar güvenli değil

Bununla birlikte, Telegram, Telegram’ın kriptografisinin test edilmediğini ve siyasi muhalifler ve son derece hassas bilgileri ileten diğer insanlar tarafından kullanılabilecek kadar güvenli olmadığını söyleyen bilgi güvenliği uzmanları tarafından geniş çapta eleştirildi .

Uzmanlar, bunun yerine Signal’i veya Signal protokolünü de kullanan WhatsApp’ı kullanmanızı tavsiye ediyor. Temel fark, Telegram metin sohbetlerinin varsayılan olarak uçtan uca şifrelenmemiş olmasıdır. Signal ve WhatsApp’ta sohbetler. 

Bu, Telegram’ın mesajlarınızı okuyabileceği ve polis kapıyı çalarsa teslim etmesi gerekebileceği anlamına gelir. (yasal olarak Londra merkezlidir, ancak Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bazı operasyonları vardır.)

Telegram bire bir sesli ve görüntülü aramalar uçtan uca şifrelenir, ancak grup sesli sohbetleri değildir. 

Telegram nasıl kurulur

telegram resim 2

1. Telegram uygulamasını indirin

  • iPhone ve iPad
  • Android
  • Windows Telefon
  • pencereler
  • Linux 64-bit  ; Linux 32bit
  • macOS ; Mac App Store sürümü
  • Chrome tarayıcı uzantısı
  • Web sürümünü de kullanabilirsiniz .

    Not: Telegram’ın masaüstü sürümlerini kullanmadan önce, bir mobil uygulama kullanarak kurmanız gerekir.

2. Telefon numaranızı kaydedin

Bunu yaptıktan hemen sonra, telefonunuza numara doğrulaması için bir kod içeren bir SMS metin mesajı gönderir. Doğrulama kodunu üç dakika içinde girmezseniz, Telegram telefonunuzu arayacaktır.

telegram resim 3

3. SMS doğrulama kodunu girin

Telegram uygulamasında, SMS doğrulama kodunu girdiğiniz bir alan olacaktır.

Screenshot 4

4. Telegram bunun yerine telefonunuzu arayabilir

Robotik bir ses, daha sonra uygulamaya girebileceğiniz beş basamaklı bir kodu okuyacaktır.

telegram resim 4

 

5. En azından adınızı girin

En azından ilk adınızı vermenizi gerektirir. (Gerçek adınız olması gerekmez) Daha fazla kişiselleştirme için bir avatar da ekleyebilirsiniz.

Diğer kullanıcılar, telefon numaranızı bilmelerine gerek kalmadan kullanıcı adınızla sizi arayabilir.

telegram resim 6

6. Telegram’ın kişilerinize erişmesine izin verin

Ne yazık ki, sadece bir telefon numarası yazıp mesajlaşmaya başlayamazsınızHerhangi birine mesaj göndermeden önce kişilerinize erişmesi için izin vermeniz gerekir. Ancak, kişilerinizde olmayan kişiler sizi yine de sohbetlerine davet edebilir.

telegram resim 5

7. (İsteğe bağlı) Telegram’ın dosyalarınıza ve kilit ekranınıza erişmesine izin verin

Fotoğrafları ve diğer dosyaları göndermek için uygulamayı kullanabilmeniz için fotoğraflarınıza, medyanıza ve dosyalarınıza erişmesine izin vermenizi isteyecektir. Ayrıca size gelen aramaları gösterebilmek için kilit ekranınıza erişmek istiyor. 

Her iki seçeneği de iletebilirsiniz, ancak yapmazsanız Telegram çok daha faydalı olacaktır.