Telefonu Bilgisayara Dönüştürmenin 6 Yolu
Telefonunuzu Bilgisayara Dönüştürmenin Yolları

Bugünlerde akıllı telefonlar inanılmaz derecede güçlü hale geldi. Mesajlaşma, sosyal ağ oluşturma ve internette gezinmenin yanı sıra çok daha fazlasını yapabiliyorlar. Mobil cihazlar ceplerimize sığabilir, ancak küçük boyutlu olmalarına pek bakmayın, çünkü bir dizüstü bilgisayarın ve hatta bir masaüstü bilgisayarın yerini tamamen alabilirler telefonu bilgisayara dönüştürmenin yolları detaylarımızda…

Bugün neredeyse herkes mobil cihazlar yanında taşıyor ve günlük olarak kullanıyor. Birçok görevi yerine getirebilecek kadar güçlü olsalar da, boyutları nedeniyle kullanım olanakları sınırlıdır. Ancak bu sınırlama, bazı ek aksesuarlar satın alınarak çok kolay şekilde aşılabilir.

Akıllı telefonu masaüstü bilgisayara dönüştürmek için genellikle aşağıdaki temel bileşenler gerekir:

  • Monitör
  • Fare
  • Klavye

Akıllı telefonun monitöre kablosuz bağlantısı (en kolay ve çok yönlü yol)

Akıllı Telefon Nasıl Bilgisayara Dönüştürülür?

Temel olarak akıllı telefon ve yukarıda listelenen bileşenleri kullanarak, tüm temel işlevlere sahip masaüstü bilgisayar elde etmek mümkündür. Harici monitör, akıllı telefonun küçük ekranından farklı olarak çok daha fazla bilgi yansıtabildiği ve göz yorgunluğunu azalttığı için esas olarak kolaylık sağlamak için gereklidir. Harici monitör olarak TV, bilgisayar monitörü veya taşınabilir monitör kullanılabilir. Bunları akıllı telefonunuza bağlamanın en kolay yoludur.

Akıllı telefonunuzdaki görüntü bağlı monitöre bağlamanın tek dezavantajı, video izlerken oldukça fark edilebilen hafif gecikme olabilmesidir. Bu yöntem telefonunuzu bilgisayara dönüştürmenin yolları arasında en çok kullanılmaktadır.

Telefonu Neden Bilgisayar Olarak Kullanılır
Telefonunuzu Neden Bilgisayar Olarak Kullanıyorsunuz?

İlgili: Android Telefonda Yer Açmanın Yolları

Kablolu Bağlantı

Kablolu bağlantının kablosuz bağlantıdan biraz daha zor olmasının ana nedenlerinden biri akıllı telefon konektörlerindeki farklılıktır. konektörler iOS cihazlarda tek standart olmasına rağmen, Android akıllı telefonlar yavaş yavaş microUSB standardından daha yeni USB Type-C formatına geçmeye başlıyor. Bu nedenle cihazınıza uyacak doğru adaptörü seçmek önemlidir.

USB Type-C bağlantılı Android akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, harici monitörünüzde USB Type-C bağlantı noktaları yoksa adaptöre ihtiyacınız olabilir. Alternatif olarak, monitörü HDMI bağlantısı kullanarak bağlamak için USB Type-C hub kullanılabilir.

Bu yaklaşımla ilgili temel sorun, tüm akıllı telefonların kablolu olduğunda yansıtma işlevine sahip olmamasıdır. LG V40, Google Pixel 4 ve OnePlus 6T gibi telefonlarda bu yöntem işe yaramayacaktır. Ayrıca microUSB bağlantı noktasına sahip eski bir modeliniz olsa bile, tüm akıllı telefonlar MHL uyumlu olmadığı için MHL adaptörü kullanmak her zaman işe yaramayacaktır.

IOS cihazlarına sahip olanlar, tüm cihazları için aynı standarttır. Lighting HDMI adaptörünü kullanarak IOS cihazınızı neredeyse tüm monitörlere kolayca bağlayabilirsiniz.

Bazı Cihazlarda Özelleştirilmiş Masaüstü

Samsung Galaxy S10 veya Huawei Mate 20 gibi birkaç yeni telefon için, harici monitör bağlandığında görüntülenen masaüstü ekranı geliştirildi. Akıllı telefonların sunduğu basit ekranının aksine, tam masaüstü çalışma alanını deneyimleme imkanı sunuyor. Örneğin, Windows PC’de olduğu gibi aynı anda birkaç açılır pencere görüntülemek mümkündür.

Telefonunuzu Bilgisayara Dönüştürmenin Yolları
Bugünlerde Telefonunuzu Bilgisayara Dönüştürmenin 6 Yolu

Klavye ve Fare Bağlama

Masaüstü bilgisayar hissini yaşamak için tek monitör yeterli değildir. Klavye ve fare de gereklidir. Bluetooth bağlantısı ile bağlanma özelliğine sahip modelleri kullanmak en iyisidir. Çünkü ek adaptör satın almanıza gerek yoktur ve bağlantı çok basittir. Fareyi iPhone’a bağlayamayacağınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir, ancak Bluetooth klavye ile sorun olmayacaktır. Ancak kablolu klavye ve fare kullanmak istiyorsanız ek adaptör satın almanız gerekecektir.

Akıllı Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

Gösterildiği gibi, akıllı telefonunuzu kolayca masaüstü bilgisayara dönüştürebilirsiniz. Bu masaüstü bilgisayarınızın yerini tamamen alamasa da, size mükemmel şekilde uygulanabilir alternatif sunabilir. Bluetooth klavye, fare ve taşınabilir monitör ile akıllı telefonunuzu istediğiniz yerde taşınabilir bilgisayar olarak kullanabilirsiniz.

Akıllı Telefonu Neden Bir Bilgisayar Gibi Kullanmıyoruz
Telefonu Bilgisayara Dönüştürmenin Yolları

İlgili: Windows 11 Klavye Kısayolları