Female designers working on logo for the website, view from the top

Grafik tasarımı, gitgide dijitalleşen bir dünyada işletmeler ve markalar için oldukça önemlidir. Şirketlerin akıllarda nasıl kalacağını ve müşterilerin markayı nasıl hatırlayacağını grafik tasarımcıların yarattığı tasarımlar belirler. Değerleri, vizyonu ve kaliteyi sembolize eden logo tasarımı, görünümün bir parçasıdır ancak tamamı değildir. Marka kimliğinizi oluşturan renkler, tipografi, görseller gibi birçok etmen daha bulunur.

Logo tasarımı için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz tasarım programları da olduğunu bilmelisiniz. Online araçları kullanarak markanızın ihtiyaçlarına uygun yaratıcı bir tasarıma birkaç tıkla ulaşabilirsiniz. Bu yazıda, logo tasarımı ve marka kimliğiniz için tasarımcı nasıl seçilir ve startup logosu nasıl olmalıdır detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu yazının size bu zorlu süreçte bir rehber olmasını umuyoruz!

startup-logosu-ve-marka-kimligi-icin-tasarimci-nasil-bulunur

Tasarımcı Bulma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarımınızın basit, akılda kalıcı ve çok yönlü olmasını istiyorsanız bir tasarımcı ile çalışmak en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu yalnızca büyük ve kurumsal şirketler için değil, startup şirketler için de geçerli. Bir startup olarak hedeflerinize ulaşmak ve sektörde bir fark yaratmak için iyi bir marka kimliği oluşturmak istersiniz. Bu yüzden bir tasarımcı ile çalışmak iyi bir fikirdir!

Logo tasarımı ve marka kimliği oluşturmak için gerekli yeteneklere sahip tasarımcıları bulmak zor bir süreç olabilir. Bunun için zorlukları önceden anlamak, ihtiyaçlarınız ve talepleriniz konusunda kesin olmak ve buna göre sürecinizi yönetmek işlerinizi kolaylaştıracaktır. İyi bir tasarımcı ile çalışmak pazarda fark edilmenize ve hedef kitlenize hitap etmenize olanak tanır. Eğer tasarımcı ile çalışmaya karar verdiyseniz bu soruların cevabını bilmelisiniz:

Ne tür bir tasarımcıya ihtiyacınız var?

Tasarımcı, birçok uzmanlığı kapsayan şemsiye terimdir. Bir tasarımcıyı işe almanın ilk adımı ne çeşit bir uzmanlığa ihtiyaç duyduğunuzu belirlemenizdir. Örneğin sizin için bir yazılım tasarlayacak birine ihtiyacınız varsa kullanıcı deneyimi/arayüz tasarımı (UX Design) deneyimi olan birini arıyorsunuz demektir. Yalnızca estetik açıdan hoş bir arayüz tasarlayacak birine değil, kullanıcı deneyimi hakkında da bilgi sahibi birine ihtiyacınız vardır. Ancak bir ürün ilk kez pazara ve müşterilere sunulacağında birçok tasarım türünde uzman birine ihtiyaç duyulur. Yeni kurulan bir startup olarak logo tasarımı dışında web sitesi ve uygulama arayüzü, Facebook, Instagram postları gibi sosyal medya tasarımları da yapabilecek çeşitli becerilere sahip birine ihtiyacınızın vardır.

Eğitime mi deneyime mi bakmalısınız?

İşe alımlarda çoğu zaman iyi okullardan yüksek not ortalaması ile mezun olmuş kişilere öncelik verilir. Oysa bir tasarımcı işe alınacağı zaman bu katı kuralın biraz dışına çıkmak gerekebilir. Bu alanda en az dört yıllık deneyime sahip tasarımcılara öncelik vermeniz iyi olabilir. Adayları değerlendirirken üniversitesinden ziyade portfolyosuna bakmalısınız. Önceki çalışmalarına dayanarak markanız ile kuracağı ilişkiye ve bunu yaratıcı bir sürece dönüştürme becerisine dair çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Üstelik portfolyo; özgeçmişinde belirtiği deneyimleri, bilgileri ve yetenekleri daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Bir tasarımcı hangi becerilere sahip olmalı?

Grafik tasarımcılar görsel oluşturmak için çeşitli araçlar kullanır bu nedenle iyi resim çizebilmenin ötesinde teknik birtakım bilgilere de sahip olmalıdır. Tasarımlarını oluşturmak ve düzenlemek için yararlandıkları dijital uygulamaların birçok özelliği vardır dolayısıyla bu uygulamaların iyi bilinmesi önemlidir. Tipografi de görsel iletişim araçlarından biridir. Okunabilir, dikkat çekici stillerde ve boyutlarda yazı tiplerini kullanabilme becerisine sahip bir tasarımcı ile çalışmanız marka kimliğinizin anlaşılır olmasını mümkün kılar. Teknik becerilerin yanı sıra sosyal becerilerini de dikkate almalısınız. Farklı bir çalışma kültürüne sahip olan startuplarda çalışmaya uyum sağlayabilecek birini ekibe dahil etmelisiniz. İletişimi kuvvetli, yaratıcı fikirlere sahip, güçlü organizasyon ve zaman yönetimi becerilerine sahip kişiler ile birlikte çalışmalısınız.

Tasarımcı ile nasıl çalışmalısınız?

Logo tasarımı ve marka kimliğinizi yaratan bir tasarımcı, markanıza dair ilk izlenimlerin kalıcı olmasını sağlar. Bir tasarımcı ile çalışmaya karar verdiyseniz bir sonraki adımlardan biri de onunla nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceğinizdir. Bunun için üç seçeneğiniz bulunur. Startup ekibinizde tam zamanlı çalışacak bir tasarımcıyla ya da kreatif ajansla anlaşabilir; freelance iş platformları aracılığıyla da serbest zamanlı çalışabilecek tasarımcılar bulabilirsiniz. Ayrıca logo tasarımı için bir tasarımcı ile çalışmayarak online platformlardan da yararlanabilirsiniz.

Startup Logo Tasarımı Nasıl Olmalı?

Startup; eşsiz bir ürün ya da hizmet geliştirmek, onu pazara sunmak ve müşteriler için vazgeçilmez kılmak için kurulan genç şirketlerdir. İnovatif yaklaşıma sahip girişimler, mevcut ürün ya da hizmetlerin eksiklerini tespit ederek çözümler üretir; sektörlerdeki yerleşik düşünme ve iş yapma biçimlerinin ötesine geçmeyi amaçlar. Bir startupı diğer şirketlerden ayıran tam da budur: iş yapma şekli. Büyük ve kurumsal şirketlerden kendini ayıran bir startup; güçlü bir marka kimliğine ve rekabette öne çıkmaya ihtiyaç duyar.

Logo tasarımınız, potansiyel müşterilere hitap ederken sizi temsil eder ve bu yüzden sade ve dikkat çekici olmalıdır. Çok abartılı ve göz yorucu tasarımlardan uzak durmak iyi olabilir. Akılda kalmak için karmaşık olmayan minimalist tasarımlara yönelebilirsiniz. Hedef kitlenizi tanımalı ve onlara yönelik bir tasarım düşünmelisiniz. Müşterileriniz nezdinde profesyonel bir imaj oluşturmanıza yardımcı olacak logo tasarımının, markanız hakkında doğru mesajı ilettiğinden emin olmalısınız.

Sonuç olarak markanızın amaçlarına ve vizyonuna uygun bir logo tasarımına ve marka kimliğine bir tasarımcı ile çalışarak sahip olabilir ya da sınırlı bir bütçeye sahip bir startup iseniz ücretsiz logo oluşturucular sayesinde tasarlayabilirsiniz. Unutmayın, dikkat çekici bir marka kimliği müşterilerinizin sizinle ilgili fikirlerini olumlu etkiler ve potansiyel olarak gelirinizi artırmaya yardımcı olur.