Sinema sistemi ses ayarları bilgisayarınız ile birlikte kullanıyorsanız eğer özelleştirilebilen ayarları kullanarak ses sisteminizin ses ayarlarınızı isteğinize göre ayarlamalarını yapabiliyorsunuz.

Öncelikle bilgisayarınızdan realtek audio console programını açıyoruz. Yok ise BURAYA tıklayarak indirebilirsiniz.

sesayari

Ana ekranından Yürütme Aygıtlarının altında bulunan Hoparlör seviyesini belirleyebilirsiniz.

Özelleştirme ayarları için  Hoparlör alanına tıklayalım.

sesayari1

Bu alanda öncelikle sisteminiz 5+1-7+1- dört kanallı ses kaydı- stereo seçeneğinden sizin sisteminize uygun olanı seçelim

ses

sesayar2

Ses efekti Alanından isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

ses 1

İlave ayarları için sayfanın alt kısmına gelelim.

swes

Keyfinize ve ses sisteminizin kalitesine göre ayarlarınızda değişiklik yaparak daha kaliteli seslere ulaşabilirsiniz.

sinema sistemi ses ayarları

Ev sinemasının dünyada teknoloji olarak yeniliğine rağmen, oldukça popüler olduğunu söylemek mümkün. Müzik ve film keyfini evlerde yaşatan bu sistem üç bileşenden oluşmaktadır; görüntü sağlayan cihaz, görüntü oynatıcı ve ses düzeni.

Çünkü görüntü sağlayan cihaz seçenekleri, normal tüplü televizyondan plazma ekrana kadar oldukça geniştir. Ev sinemasını kurmak için, mevcut televizyonu kullanmak da mümkün. Görüntü oynatıcılar açısından durum biraz daha farklı; VCD veya DVD oynatıcılar arasında bir seçim yapmak gerektiğindendir. DVD’ler özellikleri dolayısı ile daha çok tercih edilmekte. Ses düzeni için ise beş hoparlör ve bir subwoofer gerekiyor.

Fakat sinemada sesler, perdenin arkasına gizli üç hoparlör ile izleyicileri sarar. Sağ ve sol hoparlörler stereo özellikleri ile arka plandaki müziği, ortada yer alan bir tanesi de ekran boyunca yayılan konuşmaları iletir; efektler söz konusu olduğunda her üçü de etkindir. Ekran dışı efektleri ise yan ve arka duvarlarda bulunan çok sayıda hoparlör taşır. Böylelikle, bu özel ses düzeni ile izleyicilerin ekrandaki sahnenin bir parçası olmasını sağlayan bir ortam gerek.

sinema sistemi

Çünkü evde böyle bir ses deneyimi yaşayabilmek için, benzer bir düzen kurmak gerek. Farklı kombinasyonlar ve bütçelerle evde sinema keyfini yaşamak mümkün. Ev sineması kurulacak olan odaların, sinema salonlarından küçük, dolayısıyla daha az seyircisinin olması, bu sistemi kurmayı kolaylaştırmaktadır.

Çünkü ev sineması kurarken, öncelikle evin yapısına göre sistemin büyüklüğüne ve yerleşimine karar vermek gerekmektedir. Cihazların birbirleriyle uyumu önemli olduğundan aynı marka veya birbirini destekleyen özelliklerde cihazların seçilmesinde fayda var. Ev sineması ürünleri her yıl yenilendiğinden, satın alınacak cihazların son teknolojiyi destekler olması da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Elektronik ürünler, teknolojileri ne kadar yüksek olursa olsun çok kısa sürede demode olma niteliğini taşımaktalar, bu nedenle herhalukarda kullanıcı bir süre sonra yeni bir alet almak yönünde düşüncelere kapılmaktadır. Bu seviyede elimizdeki aletlerin yeni teknolojileri destekler nitelikte olmalarına dikkat edillmeli ayrıca kullanım sırasında yaşanabilecek arızalar nedeniyle servis ve garanti şartlarının olduğu bir sistemin tercih edilmesi faydalı olur.