Ana Sayfa Bilgisayar TCP/UDP Nedir?

TCP/UDP Nedir?

0
TCP/UDP Nedir?

‘Transmission Control Protocol (TCP)’ ve ‘User Datagram Protocol (UDP)’ olarak tanımlanan bu terimler, port açma işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin karşısına sık sık çalışıyor. Peki ‘TCP’ ve ‘UDP’ nedir ve aralarındaki farklar nedir?

TCP Nedir?
‘Geçiş Kontrol Protokolü (Transmission Control Protocol)’ yani ‘TCP’, bir ağ üzerindeki iletişimin nasıl kurulduğu ve sürdürüldüğüyle alakalı olan standarttır ve veri aktarımını sağlamaktadır. ‘TCP’, ‘IP’ (Internet Protocol) ile çalışır ve bu da bilgisayarların birbirine veri gönderimini tanımlar.
‘TCP’ ve ‘IP’ terimleri, temel olarak internetin basit kurallarını temsil etmektedir. ‘TCP’ protokolü pek çok ağda kullanılırken, bunların arasında ‘FTP’ (dosya gönderme ve alma), ‘SMTP’ (e-posta protokolü) ve ‘HTTP’ (WWW bağlantıların iletimi) gibi tanıdık olduğumuz standartlar da vardır.


UDP Nedir?
‘Kullanıcı Veri Birimi Protokolü (User Datagram Protocol)’ yani ‘UDP’, ‘TCP’ standartına alternatif bir iletişim protokolüdür ve genellikle internet üzerindeki uygulamalar arasındaki bağlantıda düşük gecikme ve az kayıp oranı için tercih edebilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek


‘DNS’, ‘TFTP’ ve ‘SNMP’ gibi protokoller de ‘UDP’yi kullanmaktadır.

‘TCP’ ve ‘UDP’ arasındaki farklar nelerdir?
Hem ‘TCP’, hem de ‘UDP’ İnternet Protokolü (IP)’nün üstünde çalışır ve bazı zamanlarda ‘UDP/IP’ ya da ‘TCP/IP’ olarak da adlandırılırlar. Her iki protokol de, veri paketi adı verilen paketler göndererek çalışırlar.
‘TCP’, bağlantı oryantasyonlu bir protokol olarak çalışır. Bir dosya ya da mesaj gönderildiğinde, iletilmesi için bağlantı olması gerekir. Eğer bağlantı koparsa, sunucu kayıp parçaları talep edecektir. Mesaj iletilirken herhangi bir bozulma yaşanmaz. ‘UDP’ ise bağlantısız bir protokoldür. Bir veri ya da mesaj gönderdiğinizde, iletildiğinden haberiniz olmaz. Mesaj iletilirken bozulma veya kaybolma yaşanabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Diğer yandan, sıralama konusunda da fark vardır. ‘TCP’ ile iki mesaj yolladığınızda, ilk hangisi gönderildiyse o iletilecektir ve sıra endişesi doğurmaz. UDP protokolünde iki mesaj gönderdiğinizde ise hangisinin ilk vardığını bilemezsiniz.

Buna rağmen ‘TCP’ daha ağır bir sistemdir ve sıralama yanlış gönderildiğinde, tekrar göndermek gerekebilir ve parçaları bir araya getirmek zordur. ‘UDP’de ise ‘mesaj sıralaması’, ‘bağlantı takibi’ gibi durumlar bulunmaz ve veriyi-mesajı gönderdikten sonra herhangi bir işlem gerçekleştirmenize gerek kalmaz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA