Ana Sayfa Haberler RAID KURULUMU

RAID KURULUMU

0
11858 teknik destek
11858 teknik destek

RAID : Çok sık oyun oynayan, Çizim programları kullanan ve yüksek performans gerektiren uygulamalar kullanan kişiler için yapılması önerilecek bir işlemdir. RAM’ler yetersiz kaldığı zaman cihaz HDD üzerinden sanal bellek işlemine başvurur  buda cihazın işlem hızını oldukça düşürecektir. Bu nasıl bir performans artışı sağlayacak diye düşünüyorsanız. Cihaz üzerinden RAID yapılması için aynı marka ve aynı model olması gerekmektedir. Çift hdd olduğu zaman bir hdd’nin 10 saniyede yapıcağı işlemi iki hdd  5 saniyede gerçekleştirecektir. Bu da performansı haliyle 2 katına çıkaracaktır. İki HDD tek bir HDD olarak gözüküyor olacaktır.  Bu işlem için Intel matrix stroge manager disketine  ihtiyacımız olacak. https://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=&ProductID=2101&ProdId=2101  sitesinden  indirilebilir.

Kurulum için yapılması gereken işlemler sırasıyla;

  • Öncelikle HDD’leri anakart üzerindeki Boot Disk slotları bulunmaktadır buraya takmamız gerekiyor.
  • Bu işlemi sağladıktan sonra Bios’a giriyoruz ve advanced bölümünde ya da security bölümünde Sata Config. Bölümü olacaktır. Buraya girerek burada bağlamış olduğumuz hdd yi görecektir ve hdd config. Üstüne gelip onu RAID olarak seçiyoruz.
  • En altta SATA BootRoom seçeneğini Enabled seçiyoruz.
  • Bu işlemi sağladıktan sonra boot menüsüne gelip boot options 1 ‘ i dvd –cd olarak seçiyoruz. f10 yapıp ayarları kaydediyoruz ve intel matrix stroge disketini takıyoruz
  • Disketi taktığımız zaman karşımıza resimdeki gibi bir menü açılacaktır.

Buradan Create Raid Volume seçenğini seçiyoruz.

kod1

  • Seçtikten sonra yapacağımız raid için isim belirliyoruz, RAID level’i 1,
  • Disk kısmında ise bağlı olan HDD lerimizi seçiyoruz, Size kısmında ise
  • Kullanıcının isteğine göre partition boyutları yazılacaktır.. Bu işlemleri sağladıktan
  • Sonra cihaz kaydetmek istiyor musunuz diye bir ekran gelecektir ve yes diyerek kaydet yapıyoruz
  • Daha sonra ana ekran geliyor ve ana ekrandan exit diyerek çıkıyoruz.

Gerekli hdd ayarlarını sağladıktan sonra , HDD sata drivelarının oldugu RAID disketini cihazımıza takıyoruz.  Takdık’tan sonra SCSI veya raid aygıtı yüklemek için F6’ya basın şeklinde bir uyarı verecektir. Ve bu ekranda f6 ya basıyoruz. Bunun için cd yi taktıktan sonra  sürekli f6 tuşuna basmamız gerekir. Daha sonra buradan cihaz üzerinde bulunan RAID HDD yi görüyoruz ve bu hdd yi seçiyoruz. Seçtikten sonra cihaz kendini yeniden başlatıyor ve başladıktan sonra ön yükleme için bir tuşa basın yazısı çıkıyor ve herhangi bir tuşa basıyoruz. Bundan sonraki işlem normal windows kurulumu.

Ve kurulum tamamladıktan sonra cihaz 2 Hdd yi tek bir hdd gibi görüyor olacaktır ve tek bir sürücü olarak gözüküyor olacaktır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Hazırlayan:Murat Nalcı

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA