Huawei, MateBook serisi ile notebook ailesini hızlıca büyütmeyi sürdürüyor. Bunu sadece notebookları ile sınırlı tutmuyor; bir süredir, fazla sayıda yeni ürününü bir anda tanıtıp dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

huawei-matebook-x-pro-2019.jpg (728×410)

Geçmişte de Matebook D serisi ile bilgisayar üretiminde bulunan Huawei, ürün yelpazesini bir tık daha genişleterek ve cihazlarda kullandığı donanım, tasarım ve yazılım özelliklerine de farklı bir boyut katarak, kullanıcılar için bu kategoride de alternatif bir marka oldu.

Bugün sizler için MateBook X‘in teknik detaylarına, tasarım detaylarına ve en önemlisi fiyat kısmına değineceğiz.

Tasarım Detayları

huawei-matebook-x-pro-ultra-light-pocket-charger-pc.jpg (1920×712)MateBook X de, görüldüğü üzere, MateBook D modelinin izlerini barındırıyor. Tasarımsal açıdan MateBook D modeli benimsenerek üretildiği çok belli olmakta. Fakat bu laptop, öncekilerden çok daha hafif ve kompakt. 1kg ağırlığı ise deyim yerindeyse bu klasmanda rakipsiz bir tasarım detayı olmuş.

Öte yandan 13.6 mm‘lik kalınlığı ile de göz dolduruyor.
Yekpare görünümü, magnezyum – alüminyum alaşım ile tasarlanmış ürün gövdesi de göze fazlasıyla güzel geliyor. Görüntü itibariyle şık ve elit gözüken ürün sahibi olduğunuzda dikkatleri üzerinize çekmenizi sağlayacak desek yeridir.

Bu detaylarla birlikte ürünün tasarımı 10 üzerinden 10 desek haksız sayılmayız.

Ekran

etkileyici-tasarimiyla-huawei-matebook-x-2020-tanitildi-iste-fiyati-7.jpg (660×371)

Ekran bizi çok heyecanlandırdı desek yeridir. Özellikle son zamanlarda akıllı telefonlardan alışageldiğimiz çerçevesiz paneller, akıllı telefon kullanımında ekran deneyimini bambaşka bir noktaya taşıdı. Huawei, bu noktada da kullanıcılarını düşünerek öncülüğünü Asus‘un yaptığı çerçevesiz ekran teknolojisini MateBook X ailesi ile bizlere sundu. %90 ekran/gövde oranı olan, özellikle dokunmatik ekran ile gelen bu model, hem dokunmatik ekran hem de çerçevesiz bir tasarım ile günlük hayatınızda ve iş ortamınızda oldukça kolaylık sağlayacak.

Ekran 13 inç büyüklüğe, 278 ppi – 16:9 – 3K – 3000×2000 çözünürlüğe, 400 nit parlaklık seviyesine sahip.

Bağlantı Desteği

Bir kullanıcı olarak notebook seçimimde her zaman bağlantı desteğinin fazla olmasına dikkat etmişimdir. Bu noktada da sizi üzmeyecek olan bu modelde USB-C, VGA, HDMI, geleneksel USB ve 3.5mm jack girişi bulunmakta. Bu bağlantı destekleri, ilerleyen yıllarda daha etkin olacak olan Huawei’nin kurduğu ekosisteme oldukça fayda sağlayacak.

Kamera Detayı

huawei-matebook-x-pro-2018-review-13-1500x1000.jpg (1500×1000)İş dünyamızda ve günlük yaşantımızda güvenlik bizim için çok önemli. Huawei, üstün mühendislik harikası ve muaazam bir tasarım örneği ile birlikte bu konuya da son noktayı koydu diyebiliriz. F tuşlarına gizlenen ve dokun – aç şeklinde bulunan kamera ile birlikte kullanıcıya tercih sunan Huawei, %100 oranda güvenliği hedefleyerek, kullanıcıyı kendine hayran bırakacak bir yeniliğe imza attı.

Teknik Özellikler ve Performans

MateBook X bir amiral gemisi niteliğinde üretilmiş bir cihaz olarak teknik özellikleri de oldukça yeterli diyebiliriz.

10. Nesil Intel Core i5-10210U CPU‘dan güç alan MateBook X, 4‘ü fiziksel olmak üzere 8 iş parçacığına sahip. Bu işlemci mimarisi ile maksimum frekansta 4.20 GHz‘e kadar güç üretiyor.

Depolama Kapasitesi

İşlemciye ek olarak 16GB RAM belleği ile desteklenen notebookta 512GB boyutunda oldukça yeterli olan SSD bellek bulunmakta.

Harici bir ekran kartı bulunmayan bu modelde, oyun ve yüksek grafik birimi gerektiren uygulamalarda kullanım sınırlı olacaktır.

Huawei Eko Sistemi ve Huawei Share

00-multi-screen-collaboration.png (1551×873)Huawei, geçtiğimiz yıllarda Google ile olan ticari anlaşmasını bitirerek, teknoloji dünyasında kullanıcıları şok eden bir gelişmeye neden oldu. Fakat bu gelişme ile birlikte farklı bir yol izleyen firma, ilerleyen yıllar için geliştirdiği kendi işletim sistemi ve cihazları arasında oluşturacağı ekosistem ile kullanım kolaylığı ve üst düzey güvenliği hedeflemekte. Tasarım açısından Windows işletim sistemlerine çok benzeyeceği söylenen yeni bilgisayar işletim sistemi, teknoloji dünyasında heyecan verici ve merak uyandıran bir gelişme olarak nitelendirilmekte.

EMUI 10 Multi-screen2.jpg (700×318)

Huawei Share özelliğini kullanabileceğiniz bu notebookta NFC özelliği ile birlikte aktif olan Multi-Screen Collaboration adı verilen yeni teknoloji ile Huawei telefonları ve tabletlerini bilgisayar ekranına yansıtarak kullanmanız mümkün. Bu özellik ayrıca MatePad modeli tablet için de geçerli.

Parmak İzi Sensörü

6363121843706610041464967.jpg (1227×640)Güvenlik, bu cihazın göbek adı desek yeridir. Power butonu ile birlikte çalışan parmak izi sensörü, sizi parola ve pin karışıklığı ile uğraştırmadan, sadece size özel bir detay ile korunarak üst düzey güvenliği hedefliyor. Bu detay, kullanıcılar için oldukça önemli bir unsur.

Genel Değerlendirme

Cihaz belli başlı eksiklere sahip olsa da, PRO modeliyle bu eksikleri %100 oranda karşılıyor. Eğer bir iş asistanı istiyorsanız MateBook X tam da size göre. Siz de bizim gibi tasarımsal öğelerde önce ekrana sonra da diğer detaylara önem veriyorsanız, güvenlik olmazsa olmazım diyorsanız ve her şeyden önce bir notebook almak istiyorsanız, bu ürün sizin için biçilmiş kaftan. Ürünün fiyatı şuan ülkemizde 12.999₺ olarak belirlenmiş durumda.