PlayStation 5 konsolunun üç farklı güç modu vardır: Açık , Dinlenme modu ve Kapalı. Açık ve Kapalı oldukça açıklayıcıdır, ancak Dinlenme Modu, bağlı cihazları şarj etme veya güncellemeleri indirme gibi belirli işlevleri sürdürürken güç tüketimini azaltacaktır. PS5 konsolunu nasıl kapatacağınız veya dinlendireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

PS5 konsolu nasıl kapatılır

PS5’i kapatmak tüm oyunları ve uygulamaları kapatacaktır. Veri bozulmasını veya konsola zarar vermemek için AC güç kablosunu çıkarmanız gerektiğinde PS5’inizi kapatmalısınız. Bu noktada, PS5’i kapatmak, beklenmedik elektrik kesintilerine karşı iyi bir korumadır.

youtube kanalımıza göz atmayı unutmayın 

PS5 konsolunuzu kapatmanın iki hızlı yolu vardır. Birincisi, konsolun önündeki güç düğmesine manuel olarak basmaktır. Uzun, ince ve parlak siyah yüzeyle bütünleştiği için düğmeyi gözden kaçırmak kolaydır. Ancak bunu Disk versiyonundaki Çıkar düğmesinin altında veya Digital Edition’daki tek düğme olarak bulacaksınız .

11858 teknik destek

Konsolunuzu kapatmanın ikinci yöntemi Kontrol Merkezi aracılığıyladır. Menüyü getirmek için DualSense kontrol cihazınızdaki PlayStation (PS) düğmesine basın , ardından güç seçeneklerini görüntülemek için en sağa kaydırın. Orada, PS5’i Kapat’ı seçin.

Playstation 5 dinlenme modu açmak

Playstation Dinlenme modu, PS5 konsolunuz için bir tür hazırda bekleme durumudur. Bu durumda aygıt tamamen açık olmasa da, kontrol cihazlarını şarj etmeye ve uygulamalar ve oyunlar için güncellemeleri indirmeye devam edecek. Bu hususta büyük oyun dosyalarını indirmek için dinlenme modunu kullanmanızı öneririz. Veya bir ara vermeniz gerekiyorsa ancak oyununuza hızlı bir şekilde geri dönmek istiyorsanız, güçlü SSD sayesinde konsol aktif oyunları askıya alır ve çok hızlı yükleme süreleriyle başlatmaya hazır tutar .

p5 dinlenme modu 1

PS5’i dinlenme moduna geçirmek için DualSense denetleyicisindeki. PS düğmesine basın , ardından güç seçeneklerini görüntülemek için en sağa kaydırın. Orada, Dinlenme moduna gir’i seçin. 

Hasara veya veri bozulmasına neden olabileceğinden, PS5 dinlenirken AC güç kablosunu çıkarmamaya dikkat edin.

Dinlenme Modunu Yönetme

Konsolunuzu istediğiniz kadar dinlenme modunda bırakabilirsiniz, ancak elektrik faturanızdan tasarruf etmek için arada sırada tamamen kapatmanız iyi olur. Dinlenme modunda hangi özelliklerin kullanılabileceğini Ayarlar–> Sistem’e gidip Güç Tasarrufu’nu seçerek yönetebilirsiniz.

Tüm özellikleri devre dışı bırakırsanız, konsolunuz güç tüketimini 0,5 W’ın altına düşürür. Ancak, denetleyicileri veya diğer aksesuarları şarj etmek için USB bağlantı noktalarına güç sağlamak , dosyaları ve içeriği güncellemek için internete bağlı kalmak veya bilgisayarınızı açmak için bunu aşabilirsiniz.

Ayrıca, otomatik olarak dinlenme moduna girmeden önce. PS5’inizin ne kadar süre hareketsiz kalacağına da karar verebilirsiniz. Ayarlar–> Sistem’e gidin ve seçeneği bulmak için Güç Tasarrufu’nu seçin.