Sağlığımızı korumaya yönelik geliştirilen akıllı uygulama incelemelerimiz devam ediyor. Günümüzde, ülkemizdeki insanlar gıda alışverişi yaparken etiket okuma alışkanlığını her geçen gün biraz daha ileri taşıyor. Son 5 yılda ülkemizde aktif spor hayatı içerisinde olan insanların sayısında ise %300’e yakın bir artış mevcut. Biz de sizler için gün içerisinde tükettiğimiz yiyeceklerin besin değerlerini listeyebilecek, kilo almaya veya vermeye yönelik yaptığımız diyetlerimizde bizlere yol gösterecek akıllı cihaz uygulamaları arasında YAZIO uygulamasını sizler için inceledik.

Uygulamamızı cihazınızın uygulama marketinden ücretsiz şekilde indirebiliyorsunuz. Uygulama açılış ekranında uygulamayı ne amaçla kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu seçenekler; ‘Kalorileri keserek sağlık bir şekilde kilo vermek’, ‘Sağlıklı bir diyet sayesinde kilomu korumak’ ve ‘Kas kütlesi oluşturarak kilo almak’ olarak üç ana başlık şeklinde listeleniyor. Gerekli seçimlerimizin ardından bir sonraki ekranda kişisel bilgilerimizi (yaş, boy, kilo ve cinsiyet seçimi) girdikten sonra uygulama bizlerden bir sonraki ekranda hedeflediğimiz kiloyu girmemizi istiyor.

Hedeflediğimiz kiloyu da girmemizin ardından uygulamamız bizlerden gün içerisinde yaptıklarımızla ilgili bilgiler talep edecektir. Bu bilgileri doğruya en yakın şekilde girmemiz, yapacağımız diyeti doğrudan etkileyeceğinden bu ekranlara gerçekçi bilgiler girmemiz gerekiyor. Bu alanları da tamamladıktan sonra son olarak hedeflediğimiz kiloya ne kadar bir sürede ulaşmak istediğimizi yine gerçekçi şekilde uygulamamıza tanımlıyoruz. Uygulama üzerindeki kaydımızı e-posta adresimizi girerek tamamlıyoruz. Kısa süre içerisinde e-posta adresimize gelecek posta ile doğrulama işlemini gerçekleştirmemizin ardından uygulama ekranlarındaki bölmelere günlük öğünlerimizi ve bu öğünlerde neler tükettiğimizi ekleyebiliyoruz.

YAZIO online diyet uygulamamız, hedeflediğimiz kiloya hedeflediğimiz sürede ulaşabilmemiz için günlük olarak toplamda kaç kalori, kaç gram protein, kaç gram karbonhidrat ve kaç gram yağ tüketmemiz gerektiği konusunda bizleri bilgilendirecektir. 3 ana öğün, 2 ara öğün olmak üzere toplam 5 öğünden oluşan günlük beslenme programında, öğünlerde tükettiğimiz besinleri, gerçeğe uygun olarak uygulamamızın ilgili ekranına kaydediyoruz. Uygulamamız bizim seçtiğimiz besinlerdeki besin değerlerini analiz ederek gün içerisinde tükettiğimiz besinleri ve değerlerini bizlere raporlayabiliyor.

Öğün zamanlarında tükettiğimiz besinleri, uygulama üzerine kaydetmek için ilgili öğün bölümünün altında ‘+’ işaretine dokunup açılan arama ekranında yediğimiz besini bulup, miktarını işaretlememiz yeterli olacaktır. Her bir farklı besin ekleme durumunun ardından uygulamamız bu bilgileri gün toplamı ekranına ekleyecektir. Bu ekrandan günlük olarak tüketmemiz gereken kalori, protein, karbonhidrat ve yağ değerlerini takip edebiliriz.

Yazıo’ akıllı diyet uygulaması üzerinden ayrıca günlük olarak yaptığımız antrenmanları ve bu antrenmanlar süresince yaktığımız kalorileri de günlük diyet hesabımıza ekleyebiliyoruz.

Son zamanlarda teknolojinin hayatımızın bir çok alananına yerleşmesiyle birlikte, ortaya çıkması kaçınılmaz olan gündelik hayatla ilgili uygulamalar hakkında gerçekleştirdğimiz incelemele çalışmalarımız devam edecektir.